Ark ocağı ve grafit elektrotlar hakkında?

eskici09

Üye
Merhabalar, ark ocaklarında kullanılan grafit elektrotlar piyasada UHP ( ultra high power ) , HP( High power) ve Rp (regular power) olarak geçiyor. katalog bilgilerinde özdirençleri, çapları , akım yoğunlukları ve aralıkları bulunuyor. hesaplamalarını yapıyorum ve en uygun elektorudu seçmek istiyorum . Fakat şöyle bir mantık yürütüp fikir almak istiyorum tecrübelerinizden yararlanarak. Şimdi diyelim ben 40cm çapında HP bir elektrot seçimi yaptım ve katalogta akım aralığı (21-31kA) arası yazıyor. fakat benim ark trafom bu akımlara çıkamıyor, şöyle düşünüyorum mantık olarak kullanabilirim iletkenliğim RP grafit elektrotlara göre yüksek ama ark sırasında oluşacak termal yüzey sıcaklığım bu akımlara gelemediğim için istediğim sıcaklıklara çıkmayacak ve verimli kullanamayacağım diye yorumluyorum. Bunun yerine iletkenliği biraz daha düşük, çalışabileceğim akım aralıklarında bir elektrot seçimi verimlilik açısından nasıl olur? Bilgi ve tecrübeleriniz değerli.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

Forum istatistikleri

Konular
129,070
Kullanıcılar
451,352
Son üye
mrt8ydn

Yeni konular

Geri