asenkron motoru generatör olarak çalıştırma

uluslum_74

Üye
arkadaşlar bildiğiniz 3 fazlı asenkron motoru jeneratör olarak kullanılabildiğini biliyormuydunuz.
yapmanız gereken sadece 3 fazlı bir kondansatörü yıldız bağlı olan motorun uçlarıa paralel olarak bağlamak ve milini döndürmeniz yeterli
bu sayede motorun gücü kadar enerji üretmiş oluyoruz.
bu deneyi eml de okurken hocamız ile beraber yapmıştık.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bu konuyla ilgili daha önce başlık açılmış ve çok tartışılmıştı.olumlu görüş bildiren oldu olumsuz bildiren de.ben verimli olmayacağı kanaatindeyim.

Rüzgar santrallerinde kullanılan generatörler asenkron generatördür. Uygulamaları vardır. Gayet de verimlidirler.

evet bende verimli olduklarını duymuştum.

Bu konu forumda mevcut araştırma yapmadan konu açmayalım arkadaşlar.

Forumda başka yerde konu tartışılmıştı ancak net bir fikir ortaya çıkmamıştı.Bende tüm okuduklarımdan ,asenkron generatörlerin verimli olmadığı kanaatindeyim.Zaten verimli birşey olsaydı,piyasada mutlaka kullanılırdı diye düşünüyorum..Saygılarımla

Konuya dair bir doküman (ingilizce)

Ekli dosyalar

• asenkron motorun generator olarak kullanılması.pdf
    233.1 KB · Görüntüleme: 86

Forum istatistikleri

Konular
128,840
Kullanıcılar
450,935
Son üye
oqzknt

Yeni konular