AYDINLATMA ARIZA ?

radio

Üye
arkadaşlar bugun bi arzaya gittim bi sitenin dış aydınlatmaları sigorta attırıyor
27 adet tasarruflu ampülleri var arzayı ayıra ayıra sıkıştırdım tam hallettim derken son 5 lamba kalana kadar çalıştı hattı son beş lambayada bağlayınca nötürde elektrik görüyorum ayrıca son beş lambanın nötürlerini bağlayınca 3 dakka sonra sigorta atıyor ve gerideki 8 lambanın ışık gücü yüzde elli kadar düşüyor son beş lambanın nötürünü ayırınca lambalar düzeliyo arza yok ama son beş lambanın nötürlerini parelel gelen nötür hattına değdirince gene aynı ışıklar azalıyo fikri olan varmı son beş lambaya kadar yaktım beş lamba hala yanmıyo şuan

tesisat sıva altıdır

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
son 5 lambanın kablolarını inceleyin.muhtemelen sıkıntı ondan.
saygılar...

son beş lamba hattında kablolarda problem var kardeş..bence kabloları değiştir..

şöyle birşey yaparsan sorun çözülebilir 27 lamban var 22. lambaya kadar arıza yok arızalı 5 lambaya giden hattı buvat yada ek yeri varsa faz ile nötürün yerini değiştirirsen sorun düzelebilir. faz-nötrün yerini değiştir derken o lambaya giden kabloda değiştir demek istiyorum tahminimce faz bir yerde toprağa yada metale temas ediyor veya sızma yapıyor arızalı olduğunu tahmin ettiğiniz hattın faz ve nötr hattını koparıp yer değiştirirseniz sızma yada kaçak sadece faz üzerindeyse kesin çözlülür çünkü arızalı kısım nötr olunca sıkıntı ortaan kalkacaktır

Son düzenleme:

amodiyatör arkadaş en kestirme yolu yazmış.ama beslemen monifazemi.

Sn.emodiyator a katılıyorum.
Besleme Trifaze ise faz-nötr karışmış olabilir.

arıza sonradan cıkan bır soruna benzıyor
tesısatın yapımından ıtıbaren cıkan bır arıza olsa notr faz ters baglanmıs dıyebılırsınız
ama burada durum farklı
buyuk olasılıkla o bolgede transformator motorlu bır aydınlatla sıstemı baglı (gorsel amaçlı yeşıl ısık veren farklı bır aydınlatma sıstemi gibi)

bu sekıl aydınlatma sıstemlerı arızalandıgında tesısatta benzerı sorunlar cıkarabılıyor
arızalı olan lınyeye serı lamba ıle baglantı yapın ve arızayı takıb edın kısadevreye neden olan sebebı bulup gıderdıgınızde linyeye yaptıgınız serı lambanın işigi yarı yarıya azalacaktır arızayı gıderdıgınızı bu sekılde anlaya bılırsınız

kolay gelsın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…