Bİr Önerİsİ Olan

ATESOGLU

Üye
ARKADAŞLAR .. uzun zamandır kafamı kurcalayan bir sorunum var . Çalışmakta olduğum fabrikada idari bina bölümünde belli noktalardaki bilgisayar monütörlerinde titreme oluyor kalitesi daha düşük olan bilgisayarlarda bu dahada yoğun hissediliyor ..Tüm bilgisayarlarımız merkezi bir UPS den besleniyor

Bu sorunu çözme adına monitörlerin Hz değerlerini yükselttim olmadı
UPS topraklamasını yeniledim bahçeye iki adet topraklama çubuğu çekerek , fakat yine olmadı
UPS in topraklama hattında cok az bır voltaj goruyorum ..aklıma bir tek manyetik alan neden olabılırmı sorusu gelıyo ..Eğer başından böyle bir deneyim heçipte sorunu çözebilmiş arkadaşlar varsa minnettar kalırım
İYİ ÇALIŞMALAR ARADAŞLAR

Arkadaşım,büyük ihtimal manyetik alandan etkileniyor olabilir cihazlar,yüksek gerilim hattına yakın bir yer olabilir. Aliminyum folyo ile sarabilirsin, en azından deneyerek etkisini görebilirsin.

topraklamada elektrik olmaz arkadaşım eğer varsa toprak sorun var bence toprak heryerde görevini yapmaz (içindeki kimyasallar topraklama için uygun değilse)böyle durumlarda toprak kimyasalları kullanıp toprağın iletkenliğini arttırman gerekli çubuk çakmakla olmaz.

Daha önce başka bir üyemizde projeksiyon cihazımda dalgalanma oluyor demişti, onada aynı açıklamaları yapmıştım. Projeksiyon cihazı,bazı T.V'ler, bilgisayar monitörlerindeki dalgalanmanın başlıca sebebi nötr'deki kirlilikten kaynaklanır. Dengesiz yükten nötr'de oluşan ve sürekli değişen gerilim ve frekans bahsettiğim yüklerde olumsuz etkiler yaratır.[UPS çıkış fazları girişten bağımsızdır ama nötr direk geçer] Çözüm için iki alternatif mevcut 1)Ana pano yakınsa nötr iletkenini buradan bağımsız çekmek (işletme topraklamasına yakın) 2) Bu cihazlar için izolasyon trafosu yada bir regülatör kullanmak. 

Ben Kocaeli ünv. Konferans salonunun uzak atım projeksiyon cihazında aynı sorunu yaşadım voltaj regülatörü ile sorunu çözmüştük. Topraklamada bağımsız ve ohmajı düşük(<1ohm) olmalıdır. Saygılarımla...

Mikroişlemci kontrollü regülatörü tercih ediniz.
http://www.cetinkayaregulator.com/index_tr.htm

açıklaman için saol teknikadam peki nasıl bir regülatör alıp ne şekilde bir yol izlemeliyim biraz daha açaabilirmisin ..dediğin çok mantıklı geldi çünki

yada şöyle sorıyım ups e gelen voltajda bir sıkıntımız yok .. peki regülatörün nötr e etkisi nasıldır yani bizim regülatörü kullandıktan sonra ups den binamıza dağilan elektriğin nötr de filtrelenmiş kusursuz mu olucak :?

tek bir çözümü var ne yaparsan yapınız bir çözüm var oda türkiyede üretimi pek olmayan bir cihaz regüleli statik koruyucu ben iki yıl önce çalıştığım firmaya 50 kva lık yapmıştım.bu cihaz sayesinde işletmeye b.sayar olarak iki yılda 20 tane kazandırdım eğer istersen gücü söyle yapalım

Sn.ATESOGLU, bence sorun harmoniklerden kaynaklanıyor.Harmonik ölçümü ve filtreleme yapmak doğru olur.Konu kompanzasyon başlığı altında ,arkadaşlarca açıklanıyor.Reaktif oranlar değişiyor,hatta önümüzdeki yıllarda harmonikler hakkında yaptırımlar da gündemde.Bu vesile ile harmonik filtreli kompanzasyona terfi edin rahat edin.Hiç olmaz ise sadece ups i filtre edin.Diğer bir arkadaşın kullandığı regülatör dolaylı olarak filtre görevi gördüğünden işe yaramıştır.Sadece UPS için filtre regülatörden ucuza gelir. www.ergunelektrik.com ve www.ergunelektrik.com adreslerinden bulursunuz.
Topraklama konusuna gelince bu ülkemizde karmaşık iyi anlaşılmamış bir konudur.Sizin uyguladığınız topraklama ancak koruma topraklaması olabilir.O da cihazın ,bilgisayarın,UPS İN SAĞLIĞI İÇİN DEĞİL gövdeye kaçak olursa personel güvenliği işine yarar.Önemli yabancı elektronik cihaz üreticilerinin ,cihazların üzerine ve kullanma kitaplarına 'mutlaka topraklama yapılmalıdır ' ibaresi koymalarının sebebi cihazların potansiyel fark ve manyetik alana maruz kalarak arızalanmaması içindir. Yani bütün topraklamalar ve metal donatı bir potansiyel dengeleme barası üzerinde birleştirilmelidir.
Ayrı yapılan topraklamanın daha zararı olur.Hiç topraklamayın daha iyi.

walla benim evde aynı sorun vardı..Modem adaptörünün yerini değiştirdim yani monitörden uzaklaştırdım sorun çözüldü şahsen sizin birçok monitörde sorun varmış..Büyük ihtimalle topraklama sorunlu yada nötr sorunlu..

Bence pc ler icin ayri (bagimsiz)bir topraklama yapman mantikli olur.Dengesiz yukler sorun cikarir.Harmonik kirliligide buna neden olur.Topraklama sorununu halledip Online guc kaynagi kullanmani tavsiye ederim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…