Bakım ve Arıza Bulma

ayhan54

Üye
Bir işletme de ısıdan doğabilecek arızaları,tespit etme, ölçme yöntemlerini, önleme ve arızaları giderme yöntemleri nelerdir? Yardımcı olun arkadaşlar...

başımdan geçen bir olayı anlatayım. Bizzat tecrübe edindiğim bir olaydır. Yüksek güçte bir motor inverter vardı elimizde kabin içerisinde muhafaza ediliyordu. İçerisinde klima mevcuttu. Birgün motor stop etti arıza ışığı yanıyor dediler apar topar koştum bakmaya. Kabin içerisindeki klima arızaya geçmiş ve sıcak hava vermiş kabin içerisine. Kapıyı açmamla beraber içerisinden duman çıktı İçimden dedim ki ayvayı yedik. Böyle durumlarda panik yapmamak lazım sakin ve mantıklı olmak lazım. Çevrenizden çok baskı görürsünüz ne oldu ? ne olacak? ne zaman yapılır? Yapılamaz mı? Biiiiiir sürü soruya maruz kalırsınız. Hemen cevap vermeyin sistem arızasını tesbit edeyim gerekeni söylerim deyip konuyu kısa kesin ve işinize dönün. Elektronik kart onarımında piyasada tecrübem var az çok. Ordan kalma tecrübe ve mantığımı kullanarak arızayı 45 dk içerisinde buldum ve çözüme ulaştırdım. Yanan kartın üzerindeki elektronik malzemelerin yandığı anda verdiği kokular birbirinden farklıdır. İlk başta kokuya göre entegre yanmış olduğunu düşündüm. Ve sonra panelden hata kodunu buldum projesini açtım ve hata koduna ait muhtemel noktaların bir listesini çıkardım. Sonra cihazı komple sökmeye karar verdim her ne kadar başımdaki mühendis söktürmem desede dinlemedim. Ve elimdeki listede yer alan noktaları kontrol ederken gördüm ki listede yer alan encoder kartının üzerindeki dc/dc converter entegresi yanmış. Kartın kablo numaralarını ne nereye bağlanıyor hepsini not aldım . Sonra depodan yedeğini buldum ve aldığım notlara göre bağlantılarını yaptım ve çalıştırdık En önce yapılması gereken çevrenizde teknik meslektaşınız olmayan insanları dinlemeyin ve emin olduğunuzu karşıdaki insanlara hissettirin.

Tavsiyeni dikkate alıyoruz

bu tip ortamlarda ex prof denilen bi yönetmelik var trde daha yaygın değil ama yakında duyulmaya başlar patlayıcı ve yanıcı ortamlarda cihazın zların daha buyuk hasar gormelerını engelleyen bır sistem atex sertifika yönetmiliği var internetten arastırabilirsin

peki çok teşekkür ederim hepinize

aynen sana katılıyorum bu tarz insanlar yüzünde şuanda işsizim hem Bakım onarımcısındır almışlardır hemde işinize burnunu sokarlar

Kardeşlerim sizlere öncelikle kendimizi yetiştirmek için devamlı yeni çıkan cihazları tanımayı ve çalışma prensiplerini ögrenmeyi tavsiye ediyorum şahsen işimizle alakalı olan tüm fuarlarda yeni çıkan teknolojiyi bulacagımıza inanıyor geregini yaptıkça da çevrenin size yaklaşımının degişecegine eminim kolaygelsin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…