balast hakkında bilgi,

cengizsan

Üye
sıcak ateşlemeli balast ve soğuk ateşlemeli balast nedir; nerelerde kullanılır? konu hakkında bilgisi olan

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kabaca cevap veriyorum.

soğuk ateşlemeli balast lamba için iyi değildir. kullanılan yerde günde en fazla 2 defa aç-kapa yapmaya uygundur. daha fazla aç-kapa yapılırsa lamba kısa sürede arıza verir.

yeni nesil tüm balastlar sıcak ateşlemelidir. lamba için doğru balast budur.

sıcak ateşleme demek; ateşlemeden önce (800V gerilim uygulamadan önce) floresan flamanlarının çok küçük bir akım geçirerek ısıtılmasıdır

Yeni nesil elektronik balas uygulamalarında flaman ısınması yoktur.Yüksek frekans üretilerek lambanın ateşlenmesi sağlanmıştır.Bazı firmaların ürettiği elektronik balastlar çok iyi randıman vererek % 30 gibi daha az akım geçirerek,% 30 tasarruf sağlayabilmektedir.

ÇOK İYİ YA

Sıcak ateşlemeli balastlar genelde elektronik, soğuk ateşlemeli balastlar ise genelde manyetik balastlardır.

Nerelerde kullanılır sorusuna gelince, artık her yerde elektronik balast kullanmak gerekir. Hem enerji verimliliği, hem de ışık konforu açısından.

Manyetik balastlar Şebeke frekansında çalışır. Dolayısıyla gözle görülür bir titreşim yapar, hatta endüstriyel tesislerde aynı frekansta çalışan makinalarda duruyormuş etkisi yaratır (stroskobik etki). İş güvenliği açısından bu tip yerlerde kesinlikle elektronik balast kullanılmalıdır. Aynı zamanda sıcak ateşleme olmadığı için ilk açma anında yine titreşimler gözlemlenir.

Elektronik balastlarda ise hem sıcak ateşleme olması, hem de çok yüksek frekansta çalışmalarından dolayı titreşim hiç bir şekilde algılanmaz. Ve sıcak ateşleme (ampul katodları ateşleme yapılmadan önce çok kısa bir süre ısıtılır ve daha sonra ateşleme yapılır.) ampul ömrünü (aç kapadan kaynaklı) manyetik balasta göre yaklaşık 3 kat arttırır.

Elektronik balastlarda da A2 sınıfı elektronik balastları öneririm. Bu balastlar kendi içlerinde harmonik filtreleme yapabilmektedir. Gerilim dalgalanmalarına da daha dayanıklıdır.

Sıcak ateşlemeli balastlar genelde elektronik, soğuk ateşlemeli balastlar ise genelde manyetik balastlardır.

Nerelerde kullanılır sorusuna gelince, artık her yerde elektronik balast kullanmak gerekir. Hem enerji verimliliği, hem de ışık konforu açısından.

Manyetik balastlar şebeke frekansında çalışır. Dolayısıyla gözle görülür bir titreşim yapar, hatta endüstriyel tesislerde aynı frekansta çalışan makinalarda duruyormuş etkisi yaratır (stroskobik etki). İş güvenliği açısından bu tip yerlerde kesinlikle elektronik balast kullanılmalıdır. Aynı zamanda sıcak ateşleme olmadığı için ilk açma anında yine titreşimler gözlemlenir.

Elektronik balastlarda ise hem sıcak ateşleme olması, hem de çok yüksek frekansta çalışmalarından dolayı titreşim hiç bir şekilde algılanmaz. Ve sıcak ateşleme (ampul katodları ateşleme yapılmadan önce çok kısa bir süre ısıtılır ve daha sonra ateşleme yapılır.) ampul ömrünü (aç kapadan kaynaklı) manyetik balasta göre yaklaşık 3 kat arttırır.

Elektronik balastlarda da A2 sınıfı elektronik balastları öneririm. Bu balastlar kendi içlerinde harmonik filtreleme yapabilmektedir. Gerilim dalgalanmalarına da daha dayanıklıdır.

Dostum yazacaklarımı eleştiri olarak algılama ekleme yapmak isterim.

Soğuk ateşlemeli elektronik balastı hala görüyoruz. özellikle philips ve Osram' da bu modeller hala var. Tridonic' te yok ama ihalelerde ucuz fiyatlar önümüze geliyor. biraz kurcalayınca soğuk ateşlemeli elektronik balast olduğunu görmüşlüğümüz var.

diğer taraftan bazı yerlerde (özellikle bankalar) tüm balastları elektronik yapmak kompnzasyon sıkıntısı yaşatıyor. kapasitif yükten ceza yenebiliyor. bu nedenle indüktif - kapasitif yük dengesini sağlamak için araya manyetik balast serpiştiriyorlar. bilmiyorum sen karşılaştınmı?

Dostum yazacaklarımı eleştiri olarak algılama ekleme yapmak isterim.

Soğuk ateşlemeli elektronik balastı hala görüyoruz. özellikle philips ve Osram' da bu modeller hala var. Tridonic' te yok ama ihalelerde ucuz fiyatlar önümüze geliyor. biraz kurcalayınca soğuk ateşlemeli elektronik balast olduğunu görmüşlüğümüz var.

diğer taraftan bazı yerlerde (özellikle bankalar) tüm balastları elektronik yapmak kompnzasyon sıkıntısı yaşatıyor. kapasitif yükten ceza yenebiliyor. bu nedenle indüktif - kapasitif yük dengesini sağlamak için araya manyetik balast serpiştiriyorlar. bilmiyorum sen karşılaştınmı?

merhaba bir şey sormak istiyorum.

kapasitif yükten ceza yeniyor mu? ne kadardan sonra cezaya giriyor ve nasıl?

merhaba bir şey sormak istiyorum.

kapasitif yükten ceza yeniyor mu? ne kadardan sonra cezaya giriyor ve nasıl?

Evet kapasitif yükten ceza yenebiliyor.

Limitleri ve cezaları maalesef bilemiyorum.

Kapasitif tüketim takibi ; üç fazlı tüketimi ölçen sayaçlarla yapılır ; bu sayaçlarda küçük orta büyük ölçekteki işyerleri ve atelyelerde bulunur ; ya da tüketim gücü tek fazı aşan 3 fazla beslenen bütün tesislerdir ; 1 faz ile beslenen konutlar için böyle bir şey söz konusu değil.Sınırı aktif tüketiminizin % 15 i olmak zorundadır.

merhaba ,bir konu hakkında yardıma ıhtıyacım velımde 2 adet farklı markalarda elektronık balast var bunları 2*36 watt lambaya baglıyorum guzel calışıyor ,bir gün sonra gelıp anahtara bastıgımda bırı yanıp dığeri yanmıyor veya ikside yanmıyor sorun neden kaynaklanıyor acaba bılgısı olan varmı ???
yardımcı olursanız sevinirim..

Forum istatistikleri

Konular
129,213
Kullanıcılar
451,577
Son üye
Wertkaan

Yeni konular

Geri