BD 135 ARIZASI YARDIM LÜTFEN.

holor96

Üye
Selamın Aleyküm..

Polis Çakar Led Devresi yaptım 2 adet BD 135 Transistör Kullandım. Ufak Bi Hata nedeniyle BD 135'lerin Bir tanesi yandı ( Büyük İhtimal ).. Nerden Anladın Diyecek Olursanız ; Bu transistöre bağlı olan LED yanmıyor. Diğer TAraf Düzgün bi Şekilde Çalışırken bunun Collector Bacağına bağlı olan LED çalışmıyor. Elimde de bu entegreden hiç kalmadı ben bunun yerine elimde olan " 13003 " diye bi transistör takmayı planlıyorum. İşlevleri Aynımıdır ? Devre Çalışırmı veya Devrenin Başka Bi Yerinede Hasar verirmi.. Bu Konuda Yardımlarınızı Bekliyorum

Teşekkürler.

çalışır bacak baglantılarına dikkat etmen lazım sadece

Aleyküm selam.Evet çalışır,fazla bir şey de farketmez.BD 135-137-139 NPN tipinde bacak dizilimi 1-base,2-kollektör 3-emitter şeklinde,13003 de 1-base, 2-kollektör 3-emitter şeklinde ve o da NPN tipinde,bacak dizilimleri de ayni.13003 emitter-kollektörü 300-400 volta,BD 135 ise min 45 volta dayanıyor,13003 anahtarlamalı tipte (Switch mode) bir transistör,yüksek frekanslarda çalışmaya bu nedenle daha uygun görünüyor.Bir de bu bacak bağlantılarını 13003'ün aşağıdaki datasheetine göre tam yapmaya çalışırsanız çok daha iyi olur.Kolay gelsin.
http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/MJE13003-D.PDF

Cevablarınız için teşekkürler. bugün deneme fırsatım oldu ve çalıştı.. Yorumu biraz geç yazdıgım için k.b

BD 135 aslında BC237 gibi bir NPN transistördür fakat BD 135 daha güçlü bir transistördür bacak bağlantılarına dikkat edin Kollektör - Beyz bağlantısından dolayı transistör yanabilir.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…