Bilgisayardan kulaklık ile müzik dinlerken kulaklığımı elektrik çarptı

tan er

Üye
Kulak için e giren minik kulaklık ile Notebook üzerinden müzik dinliyordum. Elektrik çarptı.
Acaba statik elektrik boşalması mı diye düşündüm fakat elektrik kaçağı devamlı olarak var.
Bunu sebebi nedir?
Prizde toprak kaçağı mı var yada topraklama mı zayıf diye ölçtüm ama faz ile toprak arasında herhangi bir voltaj yok.
Zaten notebook un fişi topraklı değil.
Not: Laptop Sony ve bataryaları ölü. Fiden çekince bilgisayar kapanıyor.

Faz ile Toprak arasında 220 ye yakın bi voltaj olması lazım.

Faz ile Toprak arasında 220 ye yakın bi voltaj olması lazım.
Uyarınız için teşekkür ederim. Nötr yazacağıma faz yazmışım. Faz ile toprak arasındaki voltaj ne ise Faz ile Nötr arasındaki voltaj aynıdır. Yani her ikisi de 227volt

Ben usta tamirci degilim ama öncelikle evdeki buzdolabı bulaşık makinesi gibi topraklamaya kaçak verebilecek cihazlarda da aynı sorun var mı bakarım

Ben usta tamirci degilim ama öncelikle evdeki buzdolabı bulaşık makinesi gibi topraklamaya kaçak verebilecek cihazlarda da aynı sorun var mı bakarım
evet maalesef evdeki bulaşık makinasında da aynı durum olduğunu söylediler. Ara sıra bulaşık makinasına elleri ıslakken değdiklerinde çarpılıyorlarmış. Makinanın gövdesini kontrol kalemi ile kontrol ettiğimde zayıf şekilde kontrol kaleminin lambası yanıyordu. Prizini söktüm maalesef topraklama hattı yok ama priz topraklı priz takılmış. Bende bulaşık makinasının fişini toprak hattı olan başka bir prize uzatma kablosu ile aktardım. Ancak toprak hattı olan prizde de kontrol kaleminin ışığı yanıyor. diğer elimi de makinanın gövdesine değince sönüyor. Bu normal bir durum mu?

Normal, evinizdeki topraklama zayıf olabilir mi? Bulaşık makinesini buzdolabını topraklı prize takarsanız sorun çözülür eğer başka bir kaçak yoksa. Evdeki topraklama zayıf ise güvenli olmasa da sıfırlama yapabilirsiniz.

Evdeki topraklamanın zayıf olup olmadığı test ettim. Nötr ile toprak arasında hiç voltaj yok. Bu durumda topraklama hattı iyidir diyemez miyiz? Evdeki diğer elektrikli eşyalar içinde dokunduğumuzda ısıran başka cihaz yok.

Zaten notebook un fişi topraklı değil.
Not: Laptop Sony ve bataryaları ölü. Fiden çekince bilgisayar kapanıyor.

Fiş Neden topraklı değil. Normalde topraklı olması lazım.

Fişin topraklı olmadığına göre toprak arızası arama, notebook un adaptörü sorunlu. Şaseye sızıntı yapıyor. Topraklı tip bir adaptör temin edersen sorun büyük ihtimal ile çözülür.

Hiç voltaj yoksa topraklama hiç yoktur diye düşündüm ben. Buzdolabının dışında da elinizi gezdirin köşelerde vs. Bizim dolapta toprak hattı yok çıplak ayakla kenarına değince vzzz diye ses geliyor

Evet bu durum benimde aklımda. Daha önceki laptopların adaptör fişleri topraklı idi. Sony ninki orijinal olmasına rağmen topraklı değil. Önerinizi deneyeceğim.
topraklama çok güzel şekilde yapılmışsa arada voltaj gözükmez ancak topraklama zayıfsa 1,2 volt gibi değerler görülebilir demiş ustalar. Başka bir topikte

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…