Bilgisayardan kumanda

fedayi72

Üye
Bilgisardan kontrollü uygulaması hk.bilgi alabilirmiyim.Örneğin bilgisardan bir dış kapıyı açma yada başka bir cihazı devreye sokma gibi.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bilgisardan kontrollü uygulaması hk.bilgi alabilirmiyim.Örneğin bilgisardan bir dış kapıyı açma yada başka bir cihazı devreye sokma gibi.

S.A.
Sn. Arkadaşım bu gibi basit açma kapama işlemlerini pic16FXXX yada 18FXXXX micro işlemcileri ile rahat yapabilirsin benim buna benzer ışık otomasyonum vardı bir otele teknik müd. bir arkadaşa yapmıştım. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
bilgisayara kuçuk bır yazılımla bılgısayar serı port veya paralel port a takacağın RF li bır devreyle kablosuz dış kapıyıda açarsın evde herşeyı kontrol edebılırsınde

S.A.
Sn. Arkadaşım bu gibi basit açma kapama işlemlerini pic16FXXX yada 18FXXXX micro işlemcileri ile rahat yapabilirsin benim buna benzer ışık otomasyonum vardı bir otele teknik müd. bir arkadaşa yapmıştım. Kolay gelsin.

nasıl yapabileceğime dair daha detaylı bilgi verebilirmisiniz ?

Bu tip isleri dogrudan bilgisayardan yaptirmazsin, arada bir PLC, devre vs olur. Mesafeye ve ihtiyacina gore ethernet, RS232/485, parallel veya USB uzerinden aradaki cihaza komut gonderirsin. Bazen bu devre disarida olmaz, bilgisayar icine PCI slotuna takilir.

Devre ve bilgisayarin haberlesebilmesi icin ikisinin anladigi ortak bir dil/protokol kullanirsin. Bu protokolun illa karmasik birsey olmasina gerek yok, basit islerde sadece 0/1 gondermen de yeterli olur.

Devre, gelen komuta gore bi yerleri acip kapar veya bir yerden aldigi bilgiyi bilgisayara gonderir vs

bilgisayar serı porttan rs232 ıle çıkış yapıp RF devre bulunan kart uzerınde dtmf kod uretecı kullanarak kablosuz iletışım yanlız hızı çok yavaş karşi tarfta dtmf kod çozucu entegre bağli RF alici 15 adet led ı kontrol etmıştık

bunu yapmak için serdar çiçegin kitabına bak cok işine yarar

LPT Port ile cihaz kontrolü olarak araştır. Ya da inpout32.dll

peki porttan yadan usb den yptık program lazım değilmi

Forum istatistikleri

Konular
128,904
Kullanıcılar
451,055
Son üye
cevotya
Geri