Bir işletmede akımı kesersek ne gibi sonuçlar olur?

örneğin bir market düşünelim kompanze sistemi yok saat çıkışından kondanstör takviye ettik
a- akım 10 anperden 8 anpere düştü

1- ayda tüketimi 1000 kilovat harcama düşermi ? Tasarruf olurmu?
2-cihazların motorların vs aydınlatmaların çalışmasında ne gibi değişiklikler olur
3-eğer kondastör bağlanınca amperde hiç düşme olmaz ise sonuç ne olur*
4-normalde düşmesi gereken akım kapasitif yükler çok ise kondastör bağlanınca amper yükseliyorsa değişiklikler ne olur?

b- piyasada elektrik tasarufu adı altında çıkan cihazların faydası ve zararı

1- sizce faydası nedir zararı nedir?
2-tamam faydası var denildi enerji kulanımı kesilince direk bağlanan bu sistemler sistemde kondastör yükü olunca ne gibi sonuçlar doğurur?
not- sayacımız düz sayaç olmak kaydı ile aktif bir sayaç olduğunu düşünür isek

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
1. Sayacın okuduğu aktif tüketimde bir değişiklik olmaz sadece reaktif tüketim miktarı düşeceğinden elektrik idaresine ödenecek fatura tutarı da düşük olacaktır.(Sözleşme gücü < 9 kW ise)
2.Hiç bir değişiklik olmaz.
3. 4. ?
b. bu cihazların ne faydası vardır ne de zararı (keseye hariç)

konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar mesajıma cevap yazar iseniz çok sevineceğim benim için önemli bir konu

örneğin bir market düşünelim kompanze sistemi yok saat çıkışından kondanstör takviye ettik
a- akım 10 anperden 8 anpere düştü

1- ayda tüketimi 1000 kilovat harcama düşermi ? Tasarruf olurmu?
2-cihazların motorların vs aydınlatmaların çalışmasında ne gibi değişiklikler olur
3-eğer kondastör bağlanınca amperde hiç düşme olmaz ise sonuç ne olur*
4-normalde düşmesi gereken akım kapasitif yükler çok ise kondastör bağlanınca amper yükseliyorsa değişiklikler ne olur?

b- piyasada elektrik tasarufu adı altında çıkan cihazların faydası ve zararı

1- sizce faydası nedir zararı nedir?
2-tamam faydası var denildi enerji kulanımı kesilince direk bağlanan bu sistemler sistemde kondastör yükü olunca ne gibi sonuçlar doğurur?
not- sayacımız düz sayaç olmak kaydı ile aktif bir sayaç olduğunu düşünür isek
a)
1-Sayacınız aktif sayaç olduğundan çekilen aktif güç değişmeyeceğinden harcama değişmez.Tasarruf olmaz.
2-Münferit kompanzasyonda Gerilim düşümünü azaltır çalışmada gözle görülür bir değişime neden olmaz.
3-Şebekenden çekilen toplam akım düşer aktif akım aynı kalır.
4-Kapasitif yükte kondansatör ilavesinde şebekeden çekilen toplam akım artar. Çekilen aktif akımda yine değişiklik olmaz.
b)
1-Kullanıcıya bir faydası yoktur olsaydı yüzlerce firmadan 1 tanesi üniversitede yaptığı işi ıspatlayarak onay alırdı belge alırdı. Zararı kondansatör iç direnci ve sürekli yanan led (küçük değerler) ve sokağa atmış olduğunuz paranızdır.
2-Faydası var diyen delikanlı ispatını yapar işte bu der.

peki bişey daha sorayım bu işletmede filorasanlar olduğunu düşünsek cekilen akım düşürüldüğünde balanslardaki ısınmalar azalmazmı azalma olduğunda bu ısınmalardan kaynaklanan tüketim düşmezmi örneğin filorasan olan bir işletmede 10 amperden 8 ampere düşürülmüş olsa cekilen akım onda iki oranında düşmesi tüketimi kısıtlamazmı

a)
1-Sayacınız aktif sayaç olduğundan çekilen aktif güç değişmeyeceğinden harcama değişmez.Tasarruf olmaz.
2-Münferit kompanzasyonda Gerilim düşümünü azaltır çalışmada gözle görülür bir değişime neden olmaz.
3-Şebekenden çekilen toplam akım düşer aktif akım aynı kalır.
4-Kapasitif yükte kondansatör ilavesinde şebekeden çekilen toplam akım artar. Çekilen aktif akımda yine değişiklik olmaz.
b)
1-Kullanıcıya bir faydası yoktur olsaydı yüzlerce firmadan 1 tanesi üniversitede yaptığı işi ıspatlayarak onay alırdı belge alırdı. Zararı kondansatör iç direnci ve sürekli yanan led (küçük değerler) ve sokağa atmış olduğunuz paranızdır.
2-Faydası var diyen delikanlı ispatını yapar işte bu der.

Yukarıda AvcıKaplan Cevap vermiş ...

Ek olarak Elektrik Tasarruf kutusundan itibaren son sortilere kadar olan kablolarda Görünür Akım ın azalmasından dolayı çok az (Ifark^2 x R ısı kaybı azalması) dolayı faydası olur... Bu da ancak %1-2 enerji tasarrufuna tekabül edebilir...

Son düzenleme:
peki elektrik ve fizik kanununa göre böyle bişi olmaz diyorsunuz ben bu çihazdan 450 ye yakın taktım bölgede bir çok il ilçe yi taradım şunu burda paylaşmak istiyorum eğer bir işletmede sabit 24 saat çalışan buzdolabı filorasanları olan bir çok yerlerde çok güzel sonuçlar aldım ve bunu yanında x5 sayacı olan kompanze sistemlerde bile sisteme küçük yükler için kulandım direk bağlayarak tabiki sürekli yük olan yerlerde hatta bir kuyumcu müşterim şunu der ben elektriği düzenli kulanmıyorum ancak cihazı takmadan önce ben haftada bir kaç lamba değiştiriyordum ama çihazı takalı 4 ay oldu daha bir lambam kesilmedi bunun sebebi aşırı ısınmaların azalmasına bağlıyorum hatta bir çok filorasan aydınlatma olan yerlerde çok iyi sonuçlar aldım eğer bu çihazlar devreye sabit çalışan yükler varsa direk yok ise yükler devreye girince çalışacak durumda bağlanır ise bence çok faydalı olduğuna eminim aktif reaktif kapasitif sayacı olmasa bile normal sayacı olsa bile ben okadar hesap kitap bilmem formül bilmem ancak şunu idda edebilirim sabit harcaması olan ve cihaz takılınca faturası düşen en az 200 tane işletme adresleri ile buraya yazabilirim bunları yazmamın sebebi şu gerçekten böyle birşey faydası yokda benmi yanılıyorum yoksa faydası varda göremediğim bir şeydenmi bu verim alınıyor hatam var ise özür dilerim

Çok güzel sonuç derken ?
Fluoresan lambalarda bir nebze daha tasarruf sağlayabilir ama , (sebebi ise demir ,bakır kayıplarının yüksek olması) fakat dersen ki ; Ben %15-20 tasarruf sağladım, korkarım ki kimse buna inanmaz, bunu teknik olarak ve hesapları ile izah edebilmen gerekir...

şunu idda edebilirim sabit harcaması olan ve cihaz takılınca faturası düşen en az 200 tane işletme adresleri ile buraya yazabilirim bunları yazmamın sebebi şu gerçekten böyle birşey faydası yokda benmi yanılıyorum yoksa faydası varda göremediğim bir şeydenmi bu verim alınıyor hatam var ise özür dilerim

Faturanın azalma sebebinin,takılan cihazın etkisiyle gerilimde düşüş olması ve sonucunda gücün azalması olmasın.Ne harcarsanız onu ödersiniz.Hesap konusunda yardımcı olmak için örnek;
* U=IXR R=40ohm U=220v I=U/R I=220/40 I=5,5 A
P=UXI P=220X5,5 P=1210 w Güç kullandınız.

Cihazı kullandınız ve sonucunda U=200V
*U=200 R=40ohm I=200/40 I=5A P=200X5 P=1000W

Sonuç;İşlemler sonucunda kullandıgınız güç farkı 200W.Bu durumda sayac faturası düşmesi normal değilmi.
Sn mesutelb cihazın etkini belirtmiş.

Forum istatistikleri

Konular
128,981
Kullanıcılar
451,182
Son üye
SkippeRR

Yeni konular

Geri