Bu Ne Motoru?

arkadaşlar 5 uçlu 12 V bir motor war elimde.kırmızı siyah uçları giriş-çıkış uçları ancak kalan 3 ucu anlayamadım.servo motor olabilir mi diyeceğim ama 5 uçlu servo hiç görmedim.step motor için ise biraz fazla güçlü geldi bana:S üzerinde;

DC MOTOR
dme34be50g-108
12v.dc 92.6 rpm

japan servo co...ltd
made in japan

yazıyor))

fotosunu da gönderdim ) ben bununla vana kontrolü yapacağım.oldukça guclu bir motor ancak daha nasıl ne motoru oldugunu bile çözemedik ))

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
redüktörlü olduğu kesin
step motor dicem ama step motora niye redüktör taksınlar ki ???
dc motor olsa niye bu kadar uç olsun ???

ewt bende çözemedim:S servo motor kadar guclu.ayrıca motora enerji wermediğiniz sürece,elinizle motoru döndürmeniz imkansız.bu da dc motor olmadığını da kanıtlıor,ayrıcaca 5 uçlu dc motor görmedim zaten :S

Arkadaşım,
uclardan birisi, müşterek
, diğer ikisi ılerı gerı yön değiştirme, ikiside frenleme bobini olabilirmi. Vana kontrolu yaptıracağınıza göre zaten yön değişimine ihtiyacınız var. Bu durumda , iki uç kendi arasında,
diğer bir müşterek uçda kalan iki uçla devre göstermelidir.

bence araba cam silecegi motoru bu diger kalan uçlarda devir uçları olabilir benim tahminim bu

motora enerji vermeden döndürememiniz normal çünkü önünde rdüktör var.Zaten etiketinde de 92,6 rpm yazıyor.bu kadar devri düşükse redüktörlü olduğu kesin.Bunu japan servoco firması üretmişse muhtemelen servo motordur.Dc servo.DC motor neden 5 uçlu olmasın ki,2 endüvi,2 endüktör birisi de toprak olabilir meslea.İçinde tako olabilir.limit svitch olabilir.Her şey olabilir.

zeybek arkadasım;uçlardan kırmızı olan faz ucu,siyah olan da - ucu.yani motorda turuncu,mavi ve sarı kablolar olmasa direk dc motor diyeceğim cunku kırmızı ve siyah uçlara enerji werdiğimizde motor çalısıyor,uçları yön değiştirincede tersine dönüyor.yani bildiğimiz dc motor gibi ancak dc motor geriye kalan 3 kablo ne işe yarıyor anlamadım.

araba silgeç motoru olmak için biraz fazla güçlü ) öle olsa bile ben sadece uçlarla ilgileniyorum yani motoru vana kontrolunde kullanıcam.dc motor olarak da kullanabilirim ama olur da motor da servo motor mantığı warsa proje çok daha rahat olucak o yuzden araştırıyorum.vana kontrolune yetecek servo motorlar cok fazla pahalılar

m-usta-fa arkadaş dediğin gibi redüktörlu we de çok yawas dönuyor.diyelim bu dc servo motoru,ben 5 uçlu dc-servo nasıl kullanılıyor bilmiyorum.yani uçların kullanımı hakkında bir bilgin war mı acaba ???

Sonunda buldum ne motoru olduĞunu reduktÖrlu oldugunu anlamistik da,dİĞer uÇlar da encoder uÇlariymis.yani reduktorlu ve enkoderlİ dc motor! encoder İÇİne gÖmÜlÜ halde Özel ÜretİlmİŞ.hepİnİze teŞekkÜrler arkadaŞlar...İyİ ÇaliŞmalar!

Moderatör tarafında düzenlendi:
ya abiler resimde gösterilen motordan benim amcaoğlunda (elektrikçi, toptan malzeme satıyor) 250000 tane var. Çok nadide bir parça deil.

zeybek cok saolasın...

xpluckboyx,zaten nadide demek ki arkadasım )) amcaoğluna çalışma mantığını sorarsan süper olur )

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…