Buzdolabı Soğutmuyor

arkadaşlar bence eğer o buzdolabı nofrost ise buz kitlenmesi yapmış olabilir bunun nedeni ise cihaz kartsız sistem ise zaman rolesi dediğimiz timer olabilir yada rezistanslardan biri arızalanmış olabilir yada evap sensörü -10 derecede açmayıp zaman rolesine elektrik göndermeyip zaman roleside rezistanları devreye sokmayabilir

tek kapılı buzdolbım var. ogrencı oldgumuzdan en az 20 senelıklır, ıkıncı elcıden almıstık. arkadasım dolabın ust kısmındakı karlanmayı bıcakla temızlerken bı yerde delık actı ve tıssss lama basladı, delıgı japon ve karbonatla kapattık, dolabımız ıkı gundur hıc durmadan calısıyor fakat sogutmuyor acaba ne yapabılırız tamırcı cagırmadan yapabılecegımız bırsey mı _?

Kutup başlarında oksitlenme olabilir. Bakmanda fayda var.

slm .. maalesef yapabilecegınız bır sey yok. cunku sogutma sıstemlerının tamamında kullanılan gazlar vardır. sizin deldıginiz de o gaz borusu. delıgın kaynakla tamir edilip yenıden gaz basılması lazım. bu da pahalı bir iş.. yeni bir ikinci el dolap bakmanız en dogrusu

Selamun aleyküm
Gaz basıncı ile hesaptan bahseden ve de kompresörde sorun olduğunu ifade eden arkadaşın yorumu pek doğru gibi görüğnmüyor.
Sorun her ne kadar teknik ifade edilmese de üst taraf soğutuyor alt taraf soğutmuyor denilmiş. Burada kompresörde köklü bir sorun olsa üst tarafı da soğutmaması bekllenir.
Bu sistemde gazın altkısma da uygun akıp akmadığını bilmek gerekir, gazın sistemden boşalıp boşalmadığını kontrol etmek gerekir(basınç ölçerek) , ve de gerekli ek aletlerin incelenmesi gerekir.(elektrik saistemi gibi)
Hayırlı günler dilerim.

selam benimde dolapla ilgili sorunum var cift kapılı derin donduruculu dolabımın buzluk kısmı sogutuyordu alt kısmı soğutmuyordu ve uzun süre durmadan calışıyor dolap 15 senelik gazının özelliğini yitirdigini düşünerek ekovatta yazan 134a gaz alıp ve basınc saati alıp dolaba gaz basmak icin kolları sıvadım sisteme saati ve tüpü bagladım (dolap calışır durumda iken) ve basınc saatinin muslugunu actım ve koprasör vakumu 0 altında idi ve internette araştıma yaptıgım notlara göre dolaba verilen gazın 0 üstü 2ila 3 bar oldugunu ögrendim ve o dercelerde gaz bastım ilk yaptıgım 1 hafta dolap sorunsuz calıştı ve iyi soğutma yaptı fakat iki hafta sonra dolabın sogutması gene düştü herhangibir gaz kacagı olmadıgı halde sizden öğrenmek istediğim tam olarak ne kadar gaz vermem gerekir ve şüpelendiğim 2. sorun sistemde bulunan kılcal ince boru var adını hatırlayamıcam ama o tıkanmış olabilirmi onunu nasıl anlarım yardımlarınız icin şimdiden teşekkürler.

Dolabınızın gövde içinde (kondanserde veya evaprotör de)kaçak var .Ya iki haftada bir gaz verin yada kaçağın tam yerini tezbit etmeye çalışın

Dolabınızın gövde içinde (kondanserde veya evaprotör de)kaçak var .Ya iki haftada bir gaz verin yada kaçağın tam yerini tezbit etmeye çalışın
sistemde kacak yok gaz eksilmiyor gaz eksilceyine daha covalıyo gibi bişey cünki bazen ekovar devreye girmiyor korumaya geciyor gazı biraz salınca devreye giriyor verilecek gaz miktarını tam olarak bilsem belki sorun kalkacak

sistemde kacak yok gaz eksilmiyor gaz eksilceyine daha covalıyo gibi bişey cünki bazen ekovar devreye girmiyor korumaya geciyor gazı biraz salınca devreye giriyor verilecek gaz miktarını tam olarak bilsem belki sorun kalkacak

Dolabınızın iç bölümünde ki etiket te gaz tipi ve miktarı mutlaka vardır.
tüm gazı boşaltın ,iyi bir vakum yapın (servis borusundan ve drayer girişinden) an az 30 dak.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…