CCS ile iki pic arasında seri iletişim.

myurdabak

Üye
Arkadaşlar iki pic arasında seri iletişim kurmak istiyorum en basitinden verici devredeki butona bastığımda alıcı devredeki led yanacak.Bunun programını CCS C'de bi türlü yazamadım yapısını felanda araştırdım ama bulamadım.yardımcı olursanız çok sevinirim.

arkadaşlar kendim deneme yanılma yöntemiyle şöyle bi program yazdım ve çalıştı:
VERİCİ:
#include "C:\Documents and Settings\xp\Desktop\seri iletişim\verici.h"
int ver;
void main()
{
setup_timer_0(RTCC_INTERNAL|RTCC_DIV_1);
setup_timer_1(T1_DISABLED);
setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1);
setup_comparator(NC_NC_NC_NC);
setup_vref(FALSE);
//Setup_Oscillator parameter not selected from Intr Oscillotar Config tab

// TODO: USER CODE!!

basla:

if(input(pin_b0))
{ ver=10;
while(input(pin_b0));
goto gonder;
}
goto basla;

gonder:
putc(ver);
goto basla;
}

ALICI:
#include "C:\Documents and Settings\xp\Desktop\seri iletişim\alıcı.h"

int al;
void main()
{

setup_timer_0(RTCC_INTERNAL|RTCC_DIV_1);
setup_timer_1(T1_DISABLED);
setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1);
setup_comparator(NC_NC_NC_NC);
setup_vref(FALSE);
//Setup_Oscillator parameter not selected from Intr Oscillotar Config tab

// TODO: USER CODE!!
while(1){
al=getch();
if (al==10){
output_high(pin_b4);
delay_ms(5000);
output_low(pin_b4);}
}
}

daha farklı yapıda bilen arkadaşlar bizimle paylaşırlarsa sevinirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar rf ile havuz kontrol projem var.iki pic arasında çift yönlü seri iletişim konusunda yardım edebilirmisiniz.yazdığım program proteusta çalışıyor.fakat uygulamada hiç çalışmıyor.program kilitleniyor.verici taraftan tek yönlü sıcaklık gönderebiliyorum fakat bu gönderdiğim sıcaklık değerini alıcı taraftaki sıcaklık bilgisi ile karşılaştırıp tekrar dan verici kısıma bilgi gönderemiyorum.çift yönlü iletişim hakkında lütfen yardımcı olabilirmisiniz....

sıcaklı gönderme işi biraz zor şu an bizde üstünde çalışıyoruz istersen mailişne yollayayım siteye nasıl ekleyeceğimi bilmiyorum.

tek yönlü göndermede sorun yok .gönderilen bilginin işlenip tekrar alınmasında sorun var .dkablolu denemem başarılı fakat rf modülleri taktığımda aynı kart üzerindeki verici modül alıcı modülü etkiliyor.dolayısıyla diğer modülden gelen veriyi alamıyor.antenlerini direk değdirdiğimde sorunsuz çalışıyor.aynı kart üzerindekialıcı verici modüllerini 1 metre kadar uzaklaştırsamda engelliyor.işin içinden çıkamadım bir türlü.çift yönlü iletişim konusunda okadar araştırdım ama basit bir örnek proje bulamadım ccs de.

udeanın modullerine bakın
h dosyalarının içeriklerini yazarmısınız peki?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…