cezalı kompanzasyon

mtelektrik

Üye
merhaba arkadaşlar
röle : erna rgkr (era-12 combi)
ölçüm : ag den yapılıyor
akım trf : 600/5
kurulu güç :400 kwa
gurup : 12 gurup
1 . 5 kwar
2 . 1 kwar
3 . 2,5 kwar
4 . 2,5 kwar
5.6.7.8.9.10.11.12 bu guruplar 20 kwar

röle ayarları :

cos Q end: 0,998
cos Q kap: 1,000
devreye alma süresi : 5 sn
deşarj süresi : 3 sn
fabrikada bulunan yükler bunlar

3 adet tavan vinci : 1. 20 kw
2 20 kw
3 35 kw

4 adet argon kaynağı tahmini 40 kw

1 adet idari bina 15 kw

250 w *50 adet atölye tipi armatür

fatura kapasitif cezada
arızalı kontaktör yada sabit kondansatör yok
röle indiktüfte kondansatör devreye alıyor fazla gelirse çıkarıyor yani normal çalışıyor gibi

aktif reaktif kapasitif

60,646 20,066 17,484

76,082 22,728 21,435

88,465 24,624 24,459

yalnız argon kaynakları yeni çalışmaya başladı yukardaki son değer bu gün aldığım, sondan bir önceki ise fatura değerleri geçen ayın son günü okunmuş.
yardımlarınızı bekliyorum

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Öncelikle akım durumunuz nasıl,dengeli mi kontrol ediniz,dengesizliklerden dolayı röle fazla kondansatör devreye almak zorunda kalıyor olabilir.Kondansatör dizilimleriniz son 8 kademenin 20kvar olması yerine bir kısmı 7.5,10,20,40 şekline getirebilme imkanınız varmı.Röledeki cosq end.i biraz azaltıp da deneyin.Er-na rgkr'yi kullanma fırsatım olmadı ama tanıtımına gelmişlerdi.İmkanınız da varsa akım trafosunun önüne 10-15 kvar gibi bir sabit kondansatör koyun.

Kontaktörlere güven olmaz,kompanzasyon kontaktörleri bile olsa çıkış gerilimlerini mutlaka inceleyin.Sigortaları kontrol edin.Saygılar..

akım dengesinden kastınız faz başına düşen akım ise bu dengeli
ama şebekeden çekilen akım çok dengesiz vinçlerin ve argon kaynakların devreye giriş ve çıkışları farklı zamanlarda ve sürelerde ne zaman nasıl çalışacakları belli olmuyor. röle isteğe göre kondansatör alıyor. çok indüktif enerji hasıl olursa yüksek kademelerden karışık alıyor yoksa sadece ilk ve düşük güçlü olanları alıyor. sigortalar sağlam yalnız bahsetmeyi atladığım bir konu var benden önce müdahale yapan arkadaş trifaze kondasatörlerin ilk iki bacağını kısa devre ederek monfazeye çevirmiş. daha önce hiç karşılaşmadım ama müdahalede etmedim.
ayrıca tüm kondansatörleri ve kontaktörleri kontrol ettim sorun yok.

teşekkür ederim yardımınızdan dolayı

Sistemdeki yükleri manuel devreye alma şansınız varmı(15kw bina çok önemli değil,trifaze yükler devrede olsa yeterli),fakat dikkat etmeniz gereken nokta nominal yük devrede iken sistemin gösterdiği cosq değerini röleden okumanız ki ona göre tahmini bir hesap yapabilelim.Tabiiki bu durumda hiçbir kondansatörün devrede olmaması şart(sigortaları açarsınız).Kolay gelsin

Sayın mtelektrik;

Sıkıntınızı çok güzel ifade etmişsiniz.Tüm parametreleri yazmışsınız.Bu da sizin kompanzasyon panosunda ve forumun kompanzasyon kısmında epeyi vakit geçirdiğinizi gösteriyor.
Bu durumda sizin kontrollerinizi yaptığınızı,sistemde basit hatalar olmadığını varsayıyorum.
Fakat ilk mesajınızda yazım hatası mı var acaba? ilk kademe 5 kVar değil de 0,5 kVar mı acaba?
Bir de kendi trafonuz mu var?Yani OG abonesi misiniz? Bunu merak etmemin sebebi,trafonuzun sabit grubu var mı?
İşletmede çok hızlı yükler var.Mesela vinçler.tavan vincinde kompanzasyon devreye girene kadar , yol yarılanıyor.bir de yükü tam olarak ,bırakmak istediğimiz yere bırakabilmek için,kesik kesik çalıştırdığımız oluyor.aynı şekilde argon kaynakları,daha doğrusu tüm kaynak makinaları hızlı yüklerdir.kaynak çalışır,röle kademe artırmaya karar verene kadar( sizde 5 saniye+3 saniye deşarj süresi örneğin) kaynak durur.(özellikle küçük parçalar kaynatırken,kaynak süresi fazla sürmüyor,ama hemen peşinden tekrar kaynağa başlanıyor). Bence sizin sorununuz da buradan kaynaklanıyor.Daha hızlı bir kompanzasyon gerekiyor.
Bu da anca tristörlü sistemlerle sağlanıyor.Tabii bunlar,sisteme bakılmadan,analiz yapılmadan yazılmış yorumlar.

denemediğim kalmadı tristörlü sistemle alakalı hiç bir bilgim yok nasıl yapılır nasıl çalışır ama teşekkür ederim tristörlü sistemi formda bir arayıp bakayım.
trafo işletmeye ait og abonesi ve evet yazım hatası yapmışım 0,5 kwar ve trafonun sabit bir gurubu panonun mühürlü bölümde 10 kwar olduğunu tahmin ettiğm bir gurup

bahsettiğiniz röle hızlı bir röledir.en az tense kadar.bu yüzden hızlı yük değişimlerinden kaynaklandığını sanmıyorum.
iyi bir güç analizi yapmanızı tavsiye ederim.tüm kondansatörlerin sigortalarını kapatın.röle üzerinden endüktif yükleri görün.her bir fazı ayrı ayrı.rölenizin bu özelliği var.
ondan sonra her fazı dengelemeye çalışın.
diyelimki; R=60kVAR S=70kVAR T=50kVAR

böyle bir durumda en küçük faz reaktif gücü görüldüğü üzere T fazında.
150kVAR'lık kapasiteyi üç fazlı olarak ve 4 kademeye bölerek yerleştirin.(faz başına 50kVAR)
bu durumda T fazını dengelemiş olursunuz.
R fazında 10,S fazında 20kVAR'lık bir kapasite eksiğiniz kalmış olur.
20kVAR lık kapasteyide di faz olarak RS fazına bağlayın.(faz başına 10Kvar)
R fazınıda dengelediniz geriye 10kVAR lık S fazı kaldı.onada monofaz kondansatör bağlayarak dengeledinizmi işlem tamam demektir.
bu değerler örnektir.

güç ölçümüne göre size bir fikir vermesi ve işin işleyişinin nasıl olacağını anlatmak içindir.
ayrıca sisteminizdeki 5,6,7,8,9,10,11,12 nolu kondansatörlerin hepsinin de 20kVAR olması biraz sakıncalı.
2,5kVAR 'dan bir den 20kvar'a çıkıyorsunuz.bunlarıda küçültün.wipeoutx'e katılıyorum.
sabit konusuna gelince ölçüm AG'den diyorsunuz.bu durumda sabit bağlamayın.zaten tedaş ölçümden önce yani saatten önce size 10 veya 12,5Kvar'lık sabit koydurmuştur trafonun endüktifini kompanze etmek için.
saygılarımı sunar başarılar dilerim.

teşekkür ederim

anladım yükleri tekrar kontrol edip uygulamayı değiştireyim burda yine paylaşırım sonucu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…