Civatanın Ülkemizdeki Karşılığı

3/16 32 şunu ifade ediyor;
(25.4x3)/16=4.762mm çap 32 ise 1 inç'teki diş sayısı yani 25.4 mm uzunluktaki civatada 32 diş bulunuyor demektir.
2 1/4 ise 2x25.4+25.4/4=57.15mm çap tır

3/16-32x2-1/4"
3/16 32 şunu ifade ediyor;
(25.4x3)/16=4.762mm çap 32 ise 1 inç'teki diş sayısı yani 25.4 mm uzunluktaki civatada 32 diş bulunuyor demektir.
2 1/4 ise 2x25.4+25.4/4=57.15mm çap tır

oooo o zmn 57.15 mm çaplı civata bayağı kalın

hımmm böyle olduğunu bilmiyordum.şimdi projedeki civataları etiketleme yapacağım.(Sunum dosyasında) dedilerki büyükten küçüğe doğru yap.peki 3/16-32x2-1/4" bunda boy ölçüsü nedir
3/16'' dış çaptır, yanındaki 32 bir inç başına diş sayısıdır. (yabancı kaynaklarda t.p.i yazar) devamındaki ölçüde boy ölçüsüdür. Tek eksik nokta diş profilidir, onada bu bilgileri aldığınız dökümandan bakmanız gerekir.

Saygılar....

İnç civata ile metrik civatalar bir birini karşılamaz! Ülkemiz deki Cnc lerin bir çoğu Tayvan malı ve onlardaki anahtar ve civata sistemi de inç dir.İstanbul bayrampaşa da aradığınız civatayı bulabilirsiniz eğer imkan yoksa metrik diş çekip metrik civata takabilirsiniz yoksa inhc civata ile metrik civata bir birini karşılamaz

selamlar...bu ölçüler İngiliz sistemi olduğu için....hesaplama yapmak lazım...ornek : 3/16 : 25,4mm yi 16 ya böl, çıkan sonucu 3 ile çarp. sonuç mm olarak metriktir...uygulama : 25,4/16=1,5875..* 3 = 4,76 mm dir...

herkes bir matematik hesabı yapmış

inch ölçü biriminden bir malzeme ile mm ölçü biriminden başka bir malzemenin karşılığı yoktur.

aynısı olacaksa o malzeme özelliklerinden bakacaksınız mm ise mm inch ise inch.

Benim anladığım konuyu açan arkadaş yurtdışından bir makine kopyalayacak ve makinenin anahtar ve civataları inc ölçülerinde bu ölçülerin mm karşılığını buyüzden soruyor.Eğer öyle ise internet te inch lerin kaç mm geldiği liste ve açıklamalar var.Misal 8,3 mm diyorsa bu ölçüler siz 8 mm 6,3 mm diyorsa siz 6 mm kullanacaksınız diye düşünüyorum

Sent from my HUAWEI P7-L10 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

inch civatanın kendisine en yakın mm ile uyduralım deseniz peki yuvası nasıl olacak ?? diş aralığı ?? hatvesi ??

arkadaşlar ilginiz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Yurt dışından bir planda bu tarz civatalar vardı asıl öğrenmek istediğim aslında şuydu bunları sıralamam gerekiyordu hangisi daha uzun vs boy sırası yapmam gerekiyordu kısmen yaptım hepinize ilginizden dolayı tekrar tekrar teşk ederim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…