Cnc

arkadaşlar router cnc de başlangıç noktasını nasıl belirliyoruz???? acemiyim baya yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler....

ahşap metal ve corian malzemeleri işliyor veya kesiyorum fakat başlangıç noktası belirlemede malzemelerin bir etkisi var mı anlayamadım????

window_s dostum,

Bektaş öğretmenimizin sorusunu tam anlayamadım ama yazılarından anladığım elinde bir cnc var işleme kesme yapıyor ama sanırım yazısından anladığım. Sıfırdan kendi cnc sini yapmak istemiyor. malzeme seçmeyecek.

cnc bir işleme yaptığında ilk başlangıç noktası kayıyor yada kalibrasyonu bozulduğu için her işlemede ilk başlangıç noktası ikinci işlemede aynı olmuyor galiba.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
window_s dostum,

Bektaş öğretmenimizin sorusunu tam anlayamadım ama yazılarından anladığım elinde bir cnc var işleme kesme yapıyor ama sanırım yazısından anladığım. Sıfırdan kendi cnc sini yapmak istemiyor. malzeme seçmeyecek.

cnc bir işleme yaptığında ilk başlangıç noktası kayıyor yada kalibrasyonu bozulduğu için ehr işlemede ilk başlangıç noktası ikinci işlemede aynı olmuyor galiba.

Kolay gelsin.
Himm kaçırmışız doğrudur,

Sorunuzdan anladığım kadarıyla iş parçası üzerinde sıfır noktasını belirleme de sıkıntı yaşıyorsunuz. Doğru mu ?

Şimdi iş parçasının cinsi yani metal, plastik, sert yada yumuşak oluşu sıfırlama olayını etkilemez. Gcode için hangi CAM programını kullanıyorsanız o programın ilgili sekmesinden malzemenin hangi köşesinden sıfır aldığınızı belirtirsiniz. Birde Z ekseni sıfırlamasını malzeme üzerinden mi yoksa tezgahtan mı yapıyorsunuz onu belirlersiniz.

Sizin sorununuz hangi aşama da onu daha detaylı olarak izah edebilir misiniz ?

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

sıfırlamayı solidcam de yapıyorum fakat elimde falcon systems 1630 router var G cod u düzgün okumuyor galiba kafasına göre bir yerden başlıyor . makine den TO GO sekmesine tıklıyorum ve X Y Z ye ayrı ayrı basarak sıfır diyorum o noktaya fakat bıçak bir ileri bir geri gidip başka bir noktadan başlıyor tahminimce solidcam de yazdırdığım G cod fazladan bir küp çiziyor ve şekli içine atıyor küpün kenarlarını referans alarak kesme yapmaya çalışıyor bu sorunu nasıl aşabilirim teşekkürler....

sıfırlamayı solidcam de yapıyorum fakat elimde falcon systems 1630 router var G cod u düzgün okumuyor galiba kafasına göre bir yerden başlıyor . makine den TO GO sekmesine tıklıyorum ve X Y Z ye ayrı ayrı basarak sıfır diyorum o noktaya fakat bıçak bir ileri bir geri gidip başka bir noktadan başlıyor tahminimce solidcam de yazdırdığım G cod fazladan bir küp çiziyor ve şekli içine atıyor küpün kenarlarını referans alarak kesme yapmaya çalışıyor bu sorunu nasıl aşabilirim teşekkürler....
Solidcam postunun sizin kontrol üniteniz ile uyumlu olduğundan emin misin ?

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Forum istatistikleri

Konular
129,405
Kullanıcılar
451,932
Son üye
senbetul

Yeni konular

Geri