dış hacım agırlık ölçmek

devil190795

Katılımcı Üye
öncelıkle selamın aleykum arkdaslar bır proje yapmak istiyorum ve fıkırlerını nasıl yapa bılecegım hakındakı yorumlarınıza basvurmak ıstıyorum...

bır cıhaz yapmak ısrıtorum yukseklıgı ve genıslıgı 100x100cm olacak, icerisinde bır doner tabla olacak ,kapalı kutu gıbı dusunun icine bır cısım koyuldugunda bana kutlesını hacmını agırlıgını herseyını soyleyecek bu tıp bır uygulama yapmak isitiyorum

fotosel plc sensor vs vs dusuncelerınızı beklıyorum

Slm. malzemelerin formları farklı ise yani girintili çıkıntılı, ve çok köşeli gibiişin zor ve çözümü pahalı mesela SICK LMS alan tarayıcı tanesi 5000 Euro gibi fiyatları var ve 3 boyut için 2 adet kullanmak gerekiyor. malzemeyi üç boyutlu tarayan bir ürün.
Malzeme formları aynı örneğin bir kutu gibi ise yada değişik çaplarda bir yuvarlak ise linear hareket edebilen bir mekanizmaya bağlı lazer mesafe sensörü ve bir encoder ile çap ve yükseklik bilgisi çıkara bilirsiniz bu bilgiye bağlı alan taryıcı kadar hassas olmasada ortalama değeri hesaplama yaparak sonuca ulaşabilirsiniz.
Yada yine alan tarayıcı kadar hassas olmasada görüntü işleme sistemi işe yaraya bilir.

slm ..
simdik girintili ıkıntılı olması pek onemlı degıl olsada onun en uc noktasını baz alacak yani en sivri noktasını ölçüm noktası olarak kabul edecek

nasıl yapa bilirim acaba

Silindir şekil adına konuşursak 2 adet u-sonik ile sanırım olur, biri yatay biri dikey ölçüm adına, bir de tam merkezi ortalamasını sağlayacak mekanizma lazım, hacim hesaplama formülü basit.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…