dalgıç pompa montajı lütfen yardım edin..!!

bakala

Üye
slm arkadaşlar.ben bu sene mezun olan bir elektrik mühendisiyim..sahip oldugumuz sondaj makinesiyle birlikte sondaj ve dalgıç pompa işine girmek istioruz.fakat dalgıç pompanın montajı ve panosunun yapımında hiç bir bilgi yok elimde..örnek bir proje veya akıl verecek bir hoca arıorum..yardım ederseniz sevinirim...sitedeki bütün makaleleri okudum onuda söleim..

Dalgıç pompa,kuyu loglarından istifade ederek seçilir.Pompanın belirlenmesi için,hangi firmanın pompası-
nı kullanmak istiyor iseniz,onun programlarını veya abaklarını kullanmak en uygunudur.Elektrik panosu,
klasik direkt online veya yıldız/üçgen ( soft start bence en uygunu ) yolvermenin,SSR ile ( veya proses-
tat olabilir ) kumanda edilmesinden ibarettir.Panoya,faz koruma rölesi,enerji analizörü gibi yardımcı ci-
hazlar bağlamakta yarar vardır.Pompanın kuyuya indirilmesi mekanik bir işlemdir.Pompanın büyük olması
halinde,caraskal kullanmak gerekebilir.Pompanın indirme derinliği,sondajcı firmanın tespit etmiş olduğu
"dinamik " seviyedir.Kuyuda su bitmesi halinde,pompanın çalıştırılması mahzurlu olacağından,pompa ile
birlikte elektrot indirilmesi veya Cosq yi denetleyen röleler kullanılması gerekir.Kuyunuz,havanın çok şarj-
lı olduğu bölgelerde ise,elektrik devrelerini korumak üzere B ve C tipi darbe koruyucular kullanmak fay-
dalı olur.Pompa ve motor arızalarını şüphesiz tespit edebilmek ve elektrik sarfiyatını da takip etmek için,
analizör bağlanmasını kesinlikle tavsiye ediyorum.Seçilecek pompanın çapını,kuyu teçhizat boruları tayin
edeceğinden,bu konu ayrıca önemlidir.Kuyu çıkışında,üretilen suyun miktarını görmek için bir sayaç olma-
sında yarar vardır.Aklıma gelenler bunlar,umarım yararı olur.

Sanirim sayin bakala arkadasimiz,derin kuyu pompa sistemleri ile ilgili olarak, cok yogun bir bilgi deryasinin kapilarini aralamaya calsiyior...Anladigim kadariyla mevcut bir konu ya da yuzeysel bir on bilgiden ziyade yogun bir dokuman alis-verisi yapma niyetinde...Bu gayretinizi saygiyla karsiliyor ve ictenlikle basarilarinizi diliyorum..
Arsivimde pompalar ismi altinda bir tane dosya buldum( daha fazla bulsaydim hepsini paylasacaktim)...
Goren-duyan arkadaslar da paylasacaklardir.
Umarim bir damlacik katkimiz olur.

Saygilar

Ekli dosyalar

• kullanma kilavuzu.rar
    26.3 KB · Görüntüleme: 1
aslında hiç bilmediğim bir konu fakat bu işi elektrik müh yaptığı için benmde yapmam gerektiğini düşünüorum yeni mezun olmama ragmen) benm dökümandan yana soruınum yok fakat düşüncem su panoyu dışardan hazırmı alsam kendimmi yapsam..cok bişey farkedermi..??

Sn Bakala gunaydinlar...Bazi ciddi firmalar, sattiklari pompalara garanti verirken, Herhangi bir kullanizi hatasina yer vermemek icin pompa panolarini da satin almayi zorunlu tutuyorlar...Paket halinde yani...
Bazilari ise,mesela cift pompali hidrofor dusunun, kullanicinin ihtiyacina ve tesiste nasil kullanacagina bagli olarak, onceden hazirlanmis panolari secenek olarak sunuyorlar...Bazilari sadece pompayi satip her seyi size birakiyor..
Benim 22 Kw grundfos dalgic pompam vardi...Kontaktor ve termik , demir govdenin icindeydi...Bunu bobinajciya goturup icini actigimizda farketmistik...
Ama ben musteri olarak, pompa aldigim zaman, sahsen, pompan firmasi tarafindan bizzat hazirlanmis panoyu tercih ederim...

Hocam wilo nun çok güzel panoları var.Hendiniz de yapsanız sonuçta hazır, termik ,faz koruma,sıvı seviye rölesi sigorta kullanacaksınız.Bu pano da hazır olacak.Plastik muhafazasında elektronik korumalı güzel bi şey.
Bir de aslında panoılar pek korumuyor motorları.Siz hassas bir ayar yapıyorsunuz.Zamanla voltaj değişiyor çektiğiniz akım artıyor.Zırt termik atıyor.Bakıyorsunuz az bir akım fazlası var.Gerilimden kaynaklanıyor.Akım ayarını artırıyorsunuz.Artıra artıra iyice yükseliyor.Sonra da ters bir durumda motor yanıyor.
ya da rulmanlardan dolayı motor fazla akım çekmeye başlıyor.500-600 lira verip motoru söktürüp Bakım yaptırmak işinize gelmiyor.Açıyorsunuz ayarı.Yanıyor

ben bursa büyükşehir buski genel müd. elektrik teknikeriyim dalgıç motor için bence soft star yol vericili pano kullan yıldız üçgen kontaktörlü panolara göre biraz maliyetli ama ömrü uzun motoru çok iyi koruman gerekiyor sıvı seviye röleleri faz sırası rölesi motor koruma rölesi kompak gibi elemanları mutlaka kullanman gerekir yoksa en ufak bişeyde motoru yakarsın bunlar hakkında bilgi epey mevcut

sn hicbirsey özür dilerim konuyla alakası yok ama size bir soru sorabilir miyim yeni olduğum için sormam gereken yeri bulamadımda

sayın arkadaşım bu konuda anladığım kadarıyla kumanda bilginiz yok sizinm için en uygun olan panoyu hazır yaptırmanızdır yada yanınızda calışacak kumanda deneyimi olan bir arkadaş bulmanız lazım bu sizin için daha uygun olur tabi ama bulamassanız şayet size yardımcı olabilirim bu kanuda size ******@hotmail.com ******@belasevdam.com

Moderatör tarafında düzenlendi:
bence panoyu kendin yapman yada yaptırman senin için daha iyi olacaktır. yeni mezun olduğun için kullanacağın her bir malzemenin ne işe yaradığını ve olmaması durumunda ne oılacakağını öğreneceksin ve konunda uzmanlaşmaya başlayacaksın. dalgıç pompalar gerek elektriksel açıdan gerekse mekanik açıdan bir takım tücrübeler yaşanmadan öğrenilşmiyor. örneğin arkadaşımızın birisi dedi kontaktör ve termiği kendi içöerisinde diye bunu bir çok ustalarımızı bilmiyorlar ve pompa yanık diye bobanaja gidiyor. mekanik açıdan pervane ve alt kapak arasındaki mesafenin uygun olmaması durumunda istediğin yüksekliğe basamayacak bunun için mesafe ayarı yapman gerecek bunu hemen yenisiyle değiştirmek yerine miline çelik pul takviyesi yapabilirsin. buna benzer bir sürü değişik tecrübe edineceksin .mesleğinde başarılar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…