Dc Gerilim Düşümü

Arkadaşlar 350/12V +350/12V luk bir çıkıştan 360 watt lık bir lamba grubunu beslmemem gerekiyor. Akım taşımasında bir sorun yok fakat, voltaj düşümü maximum %15 ayarlanması gerekiyor ve hesaplarıma göre her lambaya benim 4 mm² lik kablo çekmem lazım fakat benim yapmaya çalıştığım, Buat'a kadar 6 mm² lik kabloyla gelip oradan 1mm² lik kablolarla lambaları beslemek. Voltaj düşümünün %15 den yüksek olmaması lazım. Mesafe max=70m, 1 lamba = 36 W , Grup =10 lamba (5 e kadar çekebilirim.). Toplamda 90 tane kadar lamba var 90 tane 4-6 mm² lik kablo çok fazla yer kaplamakla birlikte çok fazla zaman kaybı ve masraf. Kaçırdığım bişilerin olduğunu hissediyorum. Yardım ederseniz sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
%e=100x (1000xLxN/kxSxUxU)
Formülde k sabiti bakır kablo 56, gerilime de 12v girerseniz formül ;
%e= 12,4x(LxN/S)
L: Metre cinsinden mesafe
N: kW cinsinden güç
Abicim cevabın için teşekkür ederim. Ama ben bu formülü biliyorum zaten ayrıca bildiğim kadarıyla, tek fazlarda üstteki çarpanı 2 ilede çarpıyoruz. Ben kablo sayı ve boyutunu aşmadan işin içinden nasıl çıkarım onu hesaplamaya çalışıyorum. Soruda tam olarak anlatmaya çalıştım sıkıntımı.

Evet DC iki iletken için x2 olmalı yani formül %e=24,8x(LxN/S) olacak haklısınız.

Formüle göre beslemeleri ayırıp optimum çözümü bulmak size kalmış. DC dağılımda püf noktası panoyu yüklere yaklaştırmaktır. Yani AC besleme mesafesi uzayacak DC besleme mesafesi kısalacak. Tek çözüm yolu budur. Örneğin Havuz aydınlatmalarında pano havuza yakın konulur, trafo+doğrultma devresi armatüre yakın ve bağımsız seçilebilir.

Son düzenleme:
Panoyu maalesef yüklere yaklaştıramıyorum ( Makine dairesi yapılmış durumda). Fakat bir çözüm buldum gibi; 350/15 güç kaynağı kullanırsam 70m de 5'li lamba grupları halinde 6mm² kesitli kablo kullanarak %33 lük kayıp ile lambalara 10,5 civarı bir voltaj ulaştırabiliyorum. Buda 12 V daki yaklaşık %15'lik voltaj düşümüne denk geliyor. Fikrinizi belirtirseniz sevinirim. İlginiz için teşekkürler

DC dağıtım için 70m mesafe kabul edilebilir bir mesafe değildir. Sorunun başında sorduğunuz kaçırdığım birşeyler mi var? sorusunun cevabı "70m kabul edilemez mesafedir."
5 armatür gücü 5x36=180w yani 0,18kw
%e=24,8x70x0,18/6
%e=52,08 !!!

Trafo çıkışını 15v yapsan dahi yüke 7v düşer !

30A yük... kalın (çok kalın ) kablo kullanın veya panoyu taşıyın. çok alternatif yok maalesef

İLETKEN DİRENCİ
1.0 mm2 = 20 Ω km
1.5 mm2 = 13.7 Ω km
2.5 mm2 = 8.21 Ω km
4 mm2 = 5.09 Ω km
6 mm2 = 3.39 Ω km
10 mm2 = 3.39 Ω km
16 mm2 = 20 Ω km
25 mm2 = 13.7 Ω km
35 mm2 = 8.21 Ω km
50 mm2 = 5.09 Ω km
70 mm2 = 3.39 Ω km
95 mm2 = 3.39 Ω km

söyle bir direnç bilgisi var bir kablo üreticisinde. kablo kalınlaştıkça direnç neden düşmüyor kafama takıldı ? Malzeme mi değişiyor acaba yada ?

http://www.alkankablo.com/sayfalar.asp?LanguageID=1&cid=3&id=259&id2=265

ben de ekol lojistikte 24 volt dc motorlar ve sensörler için çektiğim hatlarda aynı sorunu yaşadım.Ama benim çektiğim amper 5-10 amper kadardı.O zaman BLOCK power supply lerin Türkiye distrübütörü Sanıl elektrik'in teknik elemanıyla yaptığım görüşmede DC voltajda kullandığın kablonun mesafesi,kullandığın kablo mesafesi,kullandığın sigortanın B veya C olması gibi bir çok etken olduğunu ama 2,5 bir kablo ile ancak 30 mt taşırsam 24 vdc olarak voltajımın sabit kalacağını öğrendim.Bu nedenle en kolay yol hattınıza AC voltaj çekin 220vac veya 380 vac enerjiyi panodan sahaya çekin ve saha da power supllyler için muhafaza kutusu ve klemens kutusu kullanın voltajınız düşmeyecektir!
Bugün kullandığımız AC elektrik de DC elektriğin uzun mesafelerde kullanımında doğan sıkıntılardan dolayı kullanılıp yaygınlaşmadı mı?Nikola Tesla yaşadığı dönemde kullanılan DC elektiriğin nedenli zor ve masraflı taşındığını görünce AC elektriğin avantajlarını araştırıp yeni bir çığır açmadı mı?Amereikayı yeniden keşfetmeye gerek yok bence!

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…