Dc motorda ikaz akımı etiket değerinden yüksek

fckara

Üye
Arkadaşlar 150 kw 440v armatür 200v ikaz gerilimi 8A ikaz akımı olan bir motorun ikaz akımını ölçtüğümde 10A olarak görmekteyim. Motor şuan çalışıyor ama kısa vadede bir sorun yaşarmıyım. Bir süre önce yine ölçmüştüm 8A olarak okumuştum. Normalmi böyle olması. Yapılabilecek bir şeyler varsa yardım ederseniz sevinirim. Teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar 150 kw 440v armatür 200v ikaz gerilimi 8A ikaz akımı olan bir motorun ikaz akımını ölçtüğümde 10A olarak görmekteyim. Motor şuan çalışıyor ama kısa vadede bir sorun yaşarmıyım. Bir süre önce yine ölçmüştüm 8A olarak okumuştum. Normalmi böyle olması. Yapılabilecek bir şeyler varsa yardım ederseniz sevinirim. Teşekkürler

Ölçüm yapmış olduğunuz alet doğru ölçüm yapıyor ise gerilimi ayarlayarak ikaz akımını etikette yazan değere ayarlayınız.Etiket akımının üzerindeki her akım aşırı akım olup motorunuzun ikaz sargısına zarar verebilir.

Ölçüm yaptığınız alet dijital ise muhtemelen pili zayıflamış olabilir. Bu gibi durumlarda hatalı ölçüm olabilir. DC motor ile neyi tahrik ettiğinizi yazmamışsınız. İkaz akımında 2 amperlik artış bazı proseslerde motorun hızına ve momentine belirgin bir şekilde etki eder.

Doğru akım motorunda sargıların empedansı diye birşey olmadığından sadece Ohmik direnç karakteri gösterir.
İkaz akımında 2 Amp lik bir artış motor momentine belirgin şekilde tesir eder. Paralel sargıda (E-F Uçları) Compound) ikaz akımının artması motor devrinde düşme, döndürme kuvvetinde ise artma şeklinde kendini gösterir. Motorunuzun devir güç karakterinde ikazın 8 Amp çektiği zamana göre bir değişme olmadı ise 2 Amperlik yükselme muhtemelen ikaz devrenizde birkaç sarımın izolasyonunun ısınıp bozularak kısa devre olduğu izlenimini veriyor. Sarım sayısı azaldığından Amp/Sarım eşitliğini sağlamak üzere üzere Amp değeri yükselmiştir. Elbette bu sizin anlattıklarınızdan yola çıkarak yaptığım kaba bir tahmin. Başka sebepleri de gözardı etmeyin
Saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,893
Kullanıcılar
451,037
Son üye
hskaban

Yeni konular

Geri