DC motorlar ile ilgili iki sorum var yardımcı olur musunuz?

ahmetkenan

Üye
bir dc motorda yüksek gerilim elde edildiğinde motorun verimliliği değişir mi? bir diğer sorum da motora ne kadar volt verirsek ne kadar hız elde ederiz?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bütün elektrik motorlarında enyüksek verim nominal çalışma şartlarında gerçekleşir.yani motor etiketinde yazılı değerleri değiştirerek verimi arttıramayız.diyer soruya gelirsek her motorun karakteristik özellikleri farklıdır.bu soruya doğru yanıt vermek için mota boşta çalışma ve yüklü çalışma deneyleri yapılarak motorun karakteristik eğrisi çıkarılmalıdır.

çok teşekkürler yanıtınız için .. bu soruların cevabını şu yüzden arıyorum . üniversitemizde güneş arabası projesinde motor tahrik sistemlerinde görevliyim 1. sınıf öğrencisiyim bize araştırma konusu verdiler .. Dc motor kullanıyoruz ve benim araştırmam konvertör ile ilgili konvertörü araştırmam için bu soruların cevaplarını araştırmam gerekli olduğu söylendi bana o yüzden sordum ama ben daha 1. sınıf olduğum için pek bilgili değilim bu konuda bana daha fazla yardımcı olur musunuz?

Doğru akım motorundan gerilim elde edilmez... D.A. Makinasını Alternatör (Dinamo) olarak kullanırsanız gerilim elde ederiz...
Eğer gerilimi arttırısak (Sormak istediğin bu herhalde) motorun devir sayısını arttırmış oluruz.. Motor devri Uygulan gerilim ile doğru orantılıdır...

Eğer motor milinden alınan momenti arttırmak istiyorsak Uyartım akımını arttırmamız gerekir...

--Aslında zor görev verilmiş sana D.A. motor prensipleri AA. motorlarına göre formülüze olarak daha karışıktır... --

motoruna göre değişir arkadaşım, yardım istiyorsan daha fazla ayrıntı vermelisin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…