Delta SS serisinde Dakikayı geri geri saydırma...

infiltrate

Üye
Yaptığım bir projede ekrandan kaç dakika giriyorsam çalışırken o dakika geri geri sayıcak bunu nasıl yapabilirim. örnek varmı.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
örnek yok ama şu şekilde yapabilirsin.ekrandandan girmek istediğin zamanı belirten bir integer değer ata.plc de dakikada 1 çıkış verecek pulse üret.bu ürettiğin pulse ile 'dec'komutu kullanarak ekrandan girdiğin değeri dakikada 1 geri saydırmış olursun veya başka bir yol aşağı sayıcı kullanabilirsin

ekrandan değer girdiğin bölümün yazma ve okuma registerleri farklı olsun
yazdığın Dx register daki değeri dakikadan çıkart ekranın okuduğu register e yaz

Teşekkür ederim arkadaşlarım, evet bende böyle bişeyler düşünüyodum. ama deltaya yeni başladığımdan kısa bir komut varmı diye merak ediyordum hemen deniycem

eğer sıkıntı olursa komutlar için yardımcı olabilirim.

Şöyle bir durum var arkadaşlar dakikayı artık geri geri saydırıyorum. örneğin sisteme 5 dk giriyorum çalışırken o geri geri gidiyor. ama yanına saniye koyamıyorum. çünkü 100 den başlıyor geri geri saymaya. mesela 5 dk girdim. sistem çalışmaya başladığında 4:59 4:58 diye geri saymıyor. araya bi formul daha koymam gerekli yada başka yolunu bilen varmı?

bende bi programda 8 - 12 , 14 - 16 gibi bi iki taraflı saydırma yapmıştım. aradım taradım bulamadım. ben de şöyle yaptım;
aradaki "tire" (-) 'yi bildiğin yazı olarak koydum, önüne arkasına da yazaçalrı koydum. sen de hiç kasmadan böyle yap bence. yani dakika olarak geri sadırdığın yazacı " : " nın soluna koy, saniye kısmını geri saydırdığın yazacı da sağına koy =) deltanın plc lerinde gireceğin değerler x10 olması lazım. eğer 100 olmasından şikayetçi isen, clock macroya

$1 = (1@plc_d1)
$2 = $1 / 10

yazarsan 10 a bölmüş olursun $2 den de okutacaksın =)

kolay gelsin =)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…