DEVİR FARKI'nın sonuçları

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Verdiğiniz link'te demeraj dediğimiz kalkış anında çekilen yükten bahsediyor, fakat bu cihazı biz 15 dk aralıksız çalıştırdık 38 amperden düşmüyor

Merhaba.Bu anlatımlarınızdan ve motorun çektiği bu çok farklı akım değerlerinden pompada mekanik bir zorlanma sonucu bu aşırı akımların çekildiği sonucu çıkıyor.Size tavsiyem pompa gövdesini akuple olan yerinden tam ayırıp bu pompaya revizyon işlemini yapmanızdır.Bu revizyonda fan kanatlarının kırılıp kırılmadığı,mile bir şey sıkışıp sıkışmadığı,bu salmastraların durumu,rulmanların durumu,fan milinde oluşan herhangi bir eksen kaçıklığı (salma) vb. yakından görülüp bu sıkışma nedeni tam olarak anlaşılabilecektir.

Emme ve basma hattındaki süzgeçlerin,varsa çekvalflerin,vb.diğer tamamlayıcı aksesuraların tüm mevcut durumunu gözden geçirmenizde de büyük yarar vardır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Verdiğim linkte basma mesafesine göre büyük seçilen pompanın motora aşırı akım sorunu yaşatacağı söyleniyor
Sizin böyle bir tecrübeniz var mı üstad ?

mSS / m3 seçiminden bahsediyorsunuz biz bunları göz önüne alıyoruz fakat kullanıcı bunu dört yıldır sorunsuz kullanıyor eskiyi yenilemek istedik pompa ve motoru birebir yeniledik bu arada 3TF46 kontaktör ve 16-25 termik kullanılmış kontaktör bacakları temiz termik yenilendi

Verdiğim linkte basma mesafesine göre büyük seçilen pompanın motora aşırı akım sorunu yaşatacağı söyleniyor
Sizin böyle bir tecrübeniz var mı üstad ?

Merhaba.Yalnızca teorik hesabı olarak evet,çünkü tek kademeli bir santrifüj pompa projesini okuldayken proje olarak yapmıştım.Pompa proje hesabında basma yüksekliği (H) mmSS veya metre cinsinden çok önemlidir.Çünkü santrifüj pompa hesabı yapılırken bu pompanın basma yüksekliği Hm (m), pompa devri n (d/dk) ve pompa debisi Q (lt/dk) değerleri tam baz alınarak mevcut pompa tasarımı (Pompa çalışma devri de bu tasarımı belirleyici 3 kriterden biridir.) asıl buna göre yapılır.Basma yüksekliği büyük olan bir pompanın (tulumbanın) hesapla çıkarılmış olan daha büyük güçteki bir monofaze asenkron motorla akuple edilip çalıştırılması da gerekir.Motor gücüne artı %15-%20 emniyet payı da ayrıca ilave edilir.Kolay gelsin.

Pompanın, pervanesı kayıyorsa, gövdeye yakınsa, fazla kaım cekmeye neden olabilir. Eskı motoru söküp yenıyı takarken,
pompa milini kaydırmıs olabilirsiniz.

slm dayı bana bi yardımcı olsan sevirim kusura bakma 2830 devirli bi dinemo var dinemo kasnakı 14 santimdir karşısındaki milde ise 6 santim kasnak var benim dinemo kac devir yapiyor şimdi ve bana lazım olan devir ise 6500 devir buna nasıl ulaşırım yanlız kasak degişecekse dinemonuki degişmesi lazım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…