Devir sabitleyici.

symonlife

Üye
Arkadaşlar yeni nesil araçlarda cruise control diye bir olay var malumunuz, birde elektronik gaz pedalı! benim sormak istediğim ben hız sabitleyici yerine elektronik gaz pedalı ile paralel gibi olacak ve onu taklit ederek devri sabitleyecek birşey yapsam yada yaptırsam bu nasıl bir netice verir? Daha önce bunu yapan yada araştıran var mı?yorumlarınızı bekliyorum.

Arkadaşlar yeni nesil araçlarda cruise control diye bir olay var malumunuz, birde elektronik gaz pedalı! benim sormak istediğim ben hız sabitleyici yerine elektronik gaz pedalı ile paralel gibi olacak ve onu taklit ederek devri sabitleyecek birşey yapsam yada yaptırsam bu nasıl bir netice verir? Daha önce bunu yapan yada araştıran var mı?yorumlarınızı bekliyorum.

Yani gaz pedalı bastığınız yerde sabit mi kalsın istiyorsunuz?

Yani şöyle açıklayayım, uzun yolda giderken gaza basmak istemiyorum onun için bir devre olacak, atıyorum 2500 devir de sabit tutacak arabayı frene yada gaza tekrar bastığımda vb. durumlarda devreden çıkacak. hızı sabit değilde devri sabit tutacak. hız sabitleyicisi olmayan araçlara uyarlanabilir birşey yapılabilir mi (elektronik gaz pedalı)? yapan var mı? yada yapılsa ne olur?

Sanıyorum ekonomik bir sürüş için istiyorsunuz bunu, fakat orjinal olmayan bir donanımı bu şekilde araca eklemeniz durumunda faciaya davetiye çıkaracağınıza emin olabilirsiniz. Ayrıca cezai müeyyidesi de olur sanırım. Teknik olarak tabiki mümkün olabilir ama bence pratik kullanım için çok riskli.

bunu yapsan bile inan maliyeti orjinalinden çok daha yüksek olacaktır

aslında o kadarda zor bir şey ve maliyetli olacagını sanmam. bir encoder aracılıgı ile hızı dijital bir sinyale çevirirsin. encodere girecegin degere göre sana bir dijital sinyal verir. sende bu dijital sinyali hızlı cevap verecek bir servomotora bağlarsın. servo motorun milinden de motor uzerındekı gaz mekanizmasını kontrol edersın. bu şekilde olur diye düşünüyorum ama denemek ve test etmek lazım.
velhasıl olumsuzlukları
tepki suresınden harmonık dalgalanmalar olur. bu sebeple tepkı suresı hızlı olan sıstemler seçmelisin.
arızalanmalardan oluşacak tehlıkeler var bunları göz önüne al.
işinin ehli bir otomasyoncu sana bu devreyı rahatlıkla kurar kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,894
Kullanıcılar
451,038
Son üye
teknoinfo

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri