Devre semasi icin

basit bi devre yapmak istiyorum sistem şu; zaman rolesi devreye enerji verdiğinde motor çalışmaya başlayacak 1 nolu swich'e değdiğinde motor duracak zaman rolesi birdaha enerji verdiğinde motor tersine dönecek 2nolu swich'e değdiğinde duracak yani devreye her ener ji gelisinde motor farklı yöne dönecek ve swich'e değdiğinde duracak

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    274.6 KB · Görüntüleme: 13
sayın seagate bıldırcınlar için yemleme makinasında kullanacağım buradada konu açtım belki daha basit elektronik devreyle halledilebilir düşüncesiyle yorum almak istedim.

MCU kullanmanı tavsiye ederim. Bir sürü zaman rölesi, röle vs.
Maliyeti zaman rölesi kadar olur ama uğraşmadan olmaz.....

***MCU neya ! Arduino kullanacaksınız

@seagate ustam arkadaşın işine tam yarayacak olan her elektrik verişinde durum değiştiren led /sviç devresi veya flip flop ama tam adı neydi dilimin ucunda da anımsayamıyorum?

işte budur tam olarak svice değdi durdu motora tekrar enerji geldi ters döndü diğer svice değdi bu şekilde döngü devam edecek

Benim paylaştığım gibi hareketin bitirme zamanına göre timeri ayarla/off tekrar elektrik verince anahtarın yer değişimiyle ters hareketi yapar (özellikle belirtmedim sende anahtar hareketiyle yapıyor sandın). Ama hesap etmen gereken etmenler çok ağırlık artarsa mekanizma sıkışırsa güneş batıdan doğarsa ... tam otomatik sistem değil @seagate ustamın dediklerine kulak asmanda fayda var.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…