Dijital Çerçeve Ekranını Sürmek

seçili

Üye
arkadaşlar bende oblio dijital fotoğraf çerçevesi var bozuk olduğu için kullanmıyorum fakat bunun ekranını kullana bilirmiyiz pic ile sürübilirmi nokia 6100
ekranı ile sürülebildiğini biliyorum bununla yapabilirmiyiz görüşlerinizi bekliyorum saygılar

hiç uygulayan yokmudur renkli lcd ile uygulamaları nasıl yapabiliriz bu konuda deneyim sahiplerinin bilgilerine ihtiyacım var teşekürler
Merhabalar arkadaşım..bunu yapanlar varsa tabiki sende yapabilirsin ama bilgi gerekli..
şimdi ekran büyük ihtimalle tarama usulü çalışıyor yani önce satır seçiliyor,sonra sütunlar seçiliyor böylelikle her piksel tek tek seçilebilmiş oluyor.gelelim renk bilgisine renk oluşumu için ilgili piksele rgb gerilimleri göndermelisin bunlar dijital olarak işlenip pic çıkışında analog gerilime dönüştürerek piksele uygulayabilirsin..ben bir aralar çok kötü çözünürlüklü monitör sürücüsü yapmıştım..

pic vga test by pio

Son düzenleme:
Merhabalar arkadaşım..bunu yapanlar varsa tabiki sende yapabilirsin ama bilgi gerekli..
şimdi ekran büyük ihtimalle tarama usulü çalışıyor yani önce satır seçiliyor,sonra sütunlar seçiliyor böylelikle her piksel tek tek seçilebilmiş oluyor.gelelim renk bilgisine renk oluşumu için ilgili piksele rgb gerilimleri göndermelisin bunlar dijital olarak işlenip pic çıkışında analog gerilime dönüştürerek piksele uygulayabilirsin..ben bir aralar çok kötü çözünürlüklü monitör sürücüsü yapmıştım..

pic vga test by pio

arkadaşım cevabın için sağol bende araştırıyorum bu tür uygulamaları yapmamız gerekiyor teşekkürler

benim yaptığım crt monitör için vga sürücü vga nın tarama frekansları farklıdır.lcd ekranda tarama sinyallerini bulmalısın bunlarda kullandığın lcd ekranın desteklediği tiplerle alakalı QVGA,XVGA... bunlar farklı dalga tiplerini gösteriyor sana en önemli önerim dalga şekillerini bulman ve buna göre frekanslarda osilatör seçmen ve de pic serisi seçimi kolay gelsin..

benim yaptığım crt monitör için vga sürücü vga nın tarama frekansları farklıdır.lcd ekranda tarama sinyallerini bulmalısın bunlarda kullandığın lcd ekranın desteklediği tiplerle alakalı QVGA,XVGA... bunlar farklı dalga tiplerini gösteriyor sana en önemli önerim dalga şekillerini bulman ve buna göre frekanslarda osilatör seçmen ve de pic serisi seçimi kolay gelsin..

teşekkürler cevabın için çok derin bir şekilde araştırıyorum ama bunu kaç senede yaparım bilmiyorum yapıncaya kadarda bu işin peşini bırakmayacam birşeyler bulduğumdada sizlerle paylaşırım kolay gelsin

evet datasheetlerini bilmek lazım ozaman yapılabilir ama benim istediyim kendi ekran sürücü kartı oluşturup proğramlayalım ben birkaç örnek gördüm ama hep ingilizce ve çince yazılmış biraz araştırma yapalım bakalım yapabilecekmiyiz.

o ekranların zaten kendi içinde sürücüsü vardır. Datasheet dediğim zaten bu sürücünün bilgilerini içerir. Sen öyle bir ekranı düz mantık 10 PIC ile bile süremezsin. Kaç bin tane piksel var onda.

sayın silvestir arkadaşım konu o kadarda karışık değil aslında mantık satır ve sütun tarama mantığı sadece sürücü entegreyi araştırmalı yatay tarama ve dikey tarama sinyalleri analog rgb sinyali birde belki güç bağlantıları yada ortak toprak olabilir..ben normal crt monitörü pic olmadan bile sürebilirim bu bu konuya benzer bir durum..ilgili pikseli tut renk bilgileri rgb analog gerilimlerini gönder.. epromda kayıtlı dijital resim bilgisini sıra ile ilgili pikselde analog sinyale dönüştür gönder..(monitörde 0-0,7 V ARASI analog gerilimler)

Forum istatistikleri

Konular
129,069
Kullanıcılar
451,347
Son üye
mrosleon

Yeni konular

Geri