EKV

Arkadaşlar hanginiz teiaş trafo merkezinden enerji açma kesmesinde ekv formu dolduruyorsunuz. Bu işlemleri telefonla yada başka araçlarla yapan var mı...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar hanginiz teiaş trafo merkezinden enerji açma kesmesinde ekv formu dolduruyorsunuz. Bu işlemleri telefonla yada başka araçlarla yapan var mı...
Sayın Hüseyin bey TEK SİSTEMLERİNDE UYGULANACAK YÜK TEVZİ USÜLLERİ YÖNERGESİ - YÖNERGE 33'e göre manevra formları doldurulur ve uygulanır.TEİAŞ YTM leri trafo veya şalt merkezlerine yapacağı manevrayı kademe kademe belirten manevra formunu ya yazdırır yada yazılı şekilde fax çeker.YTM ler ve trf. istasyonları arasındaki haberleşmeyi sağlayan kramportör ve pax telefon görüşmeleri kayıtaltına alınsada yazılı belge karşılıklı doldurulur.Acil durumlarda ayırıcı ve kesicilerde meydana gelen anlık müdahale etme durumlarında mümkünse en kısa bilgiyi kramportör veya pax tel. ile verip prosüdür es geçilir önce manevra yapılır sonra form doldurulur bu da sistemin işlerliği ve tesisatın güvenliği açısından bir zorunluluktur.

akadaşlar ben YÜK TEVZİNİN yaptırdığı manevralardan bahsetmedim. EDŞ ile tm arasındaki 36 kv un altındaki og tesis manevralarından bahsettim. prosedürü bende biliyorum ama uygulamayı merak ettim.

Sayın Hüseyin Bey, hukuksal açıdan EKV formu olmadan manevra yaptırmak sakıncalıdır. Dagıtım sirketlerinin özellestigi ve calısanların cogunun tecrubesiz oldugu gozonune alındıgında EKV formu zorunludur. Hukuksal acıdan e-imza vb. iletim bilgileri sorun olmadıgında bu dediginiz yapılabilir. Nitekim mahkemeler izinsiz cekilen kamera kayıtlarını dahi delil olarak kabul etmemektedirler.

Hüseyin bey bizdeki 34,5 kv manevralar için yapılan uygulamalarda EDŞ ile yazılı hiçbir manevra formu doldurulmaz.Özelleşmeden öncede böyleydi .Arıza ve Bakım durumlarında karşılıklıntel.irtibatı ile hattaki bakım ekipleri ile EDŞ kendi irtibat kurar ve EÜAŞ ile yani bizimle temasa geçip bizden hattı açıp kapatmamızı talep eder.Yapılan manevraları aynı vardiya diliminde hem biz hem EİAŞ hemde EDŞ arıza kayıt defterlerine geçeriz.Hukuksal yönden 0606 Mühendis arkadaşın dediği gibi olması gerekir ama realite böyle...

Şimdi arkadaşım bazı bölgelerde bu durum farklılık gösterebilir.Arkadaslarında dedigi gibi Hukuksal açıdan düzenlenmesi lazım.Bizde acil durum haricinde Dağıtım Şirketi yetkilileri istasyona gelmeleri lazım Enerji verme ve kesme durumunda.Bazı bölgelerde ise uygulama şöyle.Mesela arızadan hat açtı.Trafo işletme teknisyeni ile Dağıtım Şirketi yetkilileri tel ile görüsür 1 kereye mahsus hat kapatılır.Tutmazsa 2. bir deneme yapılmaz.EKV formu düzenlenir.Dedigim gibi biz 1 kere bile denemiyoruz Şirket yetkilileri istasyona gelip EKV formunu doldurup imzalıyorlar ve ben zan altında kalmıyorum.

Ekv ile ilgil çalışmlar devam ediyor konu ile ilgili arkadaşların görüş ve önerilerini buraya bekliyorum.....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…