Elektriğin Akım Şekli

Merhaba ben elektronikte yeniyim ve araştırıyorum. İlk başta zaten bu tarz basit bilgilere ulaşmıştım fakat sonradan kafamı kurcalamaya başladı. Elektrik elektronların akımıdır deniliyor, elektron sayısına göre akım, amper belirleniyor ama bu elektronlar cidden kablo içerisinde hareket mi ediyor? Bir elektron atomdan nasıl ayrılabilir veya nasıl tek başına bulunabilir? Elektron atomda çekirdeğin etrafında bulunmaz mı? Atom da mı hareket eder yoksa böyle meksika dalgası gibi bir şey midir elektron akımı ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik akımı, elektronların tamamen başıboş şekilde dolaşması değildir. Onun yerine, elektronlar yörüngelerinden ayrılır, sonra da akımın akış yönünde boş olan başka bir atomun yörüngesine yerleşirler. Yani karpuzların kamyondan manava doğru, 10 kişinin elinde ilerlemesi gibi

Burada 10 kişinin arasında tembel olup işi yavaşalatanlar, elektriksel dirence karşılık geliyor. Kamyondan manava doğru ilerleyen karpuzlar elektrik akımı, İşyeri sahibinin sürekli "hadi lan, çabuk olun" diye bağırması da voltaja kaşılık geliyor

Teoriyi biraz geliştireyim:
Patronun kızgınlık ve otoriterlik seviyesi voltaj değerini belirliyor. Bunun karşısında düşüp bayılan tembel işçi de yanan direnci.
Oldu mu? [emoji12]

Şaka bir yana. Anlatım gerçekten güzel ve eğlenceli olmuş.
Ben her zaman bunu bir çeşme ve hortumdan akan su ile modellemişimdir. Bir hortum içinden akan su elektrik akımını, suyun basıncı voltajı, akan suyun miktarını kontrol ettiğin bir vana da direnci sembolize eder.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…