Elektrik Akımı İle İlgili Bir Soru

0pc0d3r

Üye
Herkese iyi günler,görmüş olduğunuz gibi sitede yeniyim.Bu yüzden bu konu yanlış yerdeyse özür dilerim.
Ben Elektronikle hobby amaçlı ilgileniyorum diyebilirim sadece ilgimi çektiği için.Normalde programlamayla uğraşıyorum...neyse
Sorum şu Bir Ledi yakmak için güç kaynağının + ve - kutuplarını lede bağlıyoruz fakat adaptörlerde akım sadece tek bir kablo üzerinden geçiyor veya piclerin bacaklarında ki akımla tek bir devreyi lede bağlıyarak ledi yakabiliyoruz.Bu Nasıl yapılıyor ? sanırım bazı kablolarda 2 ayrı kablo oluyor + ve - kutupları için.ama picte böyle birşey olabilceğini düşünmüyorum.Ayrıca elektronikle dışardan ilgilenen insanlar için kitaplar mevcutmu ? devre elemanlarını - kullanımlarını anlatan kitaplar ? varsa eğer önerebilirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler

Pic in cikisinda bir devre varsa ve bunda bir led yaniyorsa bu iki devrenin eksileri ortaktir. Aksi halde yanmaz. Yani bu iki devre birbirinden uzakta ve tek tel ile bagliysa calismaz illa ki eksi leri de bir tel ile baglanmali. Yani cift tel lazim

bu kitaplardan banada lazım ben de bu işle meraktan ilgileniyorum bilen varsa lütfen paylaşsın kitapları...

Pic'in pozitif ve negatif uçları besleme olarak veriliyor. bu pozitif kısım sizin yazdığınız programa göre herhangi bir uçtan çıkıyor. bu led olabilir başka birşey olabilir. çıkan pozitif uç ledi yakarak ledin diğer ucundan çıkıyor ve tekrar dolaşıp pice giriyor. yani devreyi tamamlamış oluyor. bu yüzden pic ile ledin negatif uçları birbirine bağlanmalı

Ben İSİS te pic için kod yazıp test ediyorum,programlanma kısımında hiç bi sıkıntım yok. Mesela PortB nın 1.bitini 1 yapıyorum.
Lede akım gidiyor. Fakat mantığımı zorlayan bir nokta var oda şu devrede ki

Kabloyu ledin üstteki bacağına bağlayınca sadece led yanıyor.ve altına topraklama eklemezsem led yanmıyor bende sonradan öğrendim kırmızı (lojik 1) mavi (lojik 0) olunca yanıyor.bende üst kısmı portB şurda 1.bitine denk gelen bacağa bağladım diğer kısmıda picte mavi noktaya gelen herhangi bir kısma bağladım yanmadı. ilk başta kırmızı mavi kısımları + - sanıyordum hatta.Sonradan öğrendim ki bunlar (1-0) ları simgeliyormuş.durum böyle olunca kafam karıştı sadece AC akımlarda elektrik tek yönlü iletilmiyor mu (+ / -) aralıklarla yollanıyor ve geri dönmesi gerekmiyor.DC olsaydı döngü halinde olması gerekmezmiydi ? İSİStemi bir problem var ? yani bu pic şimdi AC akım mı kullanıyor ? birde tabi İSİSte besleme bacaklarını kullanmaya gerek yok.Dediklerinizide test edemiyorum.O yüzden iyice kafam karıştı.bende ki deneme kartıyla isisteki mantığı kıyaslıyorum.kıyasladıkça işin içinden çıkamaz hale geliyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…