Elektrik kablo bulucu hk.

couchy

Üye
Merhabalar ,

Aklıma takılan bir soru var , endüstriyel makinelerde bir sürü kablolama yapılıyor , daha sonrasında herhangi bir motor , sensör vb çıkan kabloyu bulabileceğim , panoda kolay bulabileceğim bir cihaz var mı ? Teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
öyle bir cihaz var mı bilmiyorum ama sn @fahri yetiş in de belirttiği gibi pano projesi varsa ve o proje detaylı bir şekilde çizildiyse kabloyu elinle koymuş gibi bulabilirsin.projede kablo numaraları olur ve pano da kabloların üzerinde bir etiket olur .o etikette de aynı numara yazar.direk bulursunuz zaten.
eğer o yoksa , proje okumayı biliyorsanız semboller tanıyorsanız hangi kablonun hangi ekipmana girdiğini projeden görüp ,panoda da kabloyu bulabilirsiniz.

O tür cihazlar bilimkurgu filmlerinde var adam kafasına özel bir kask geçiriyor tüm kompanentleri görüyor, hangi kablo nereye gidiyor görüyor hemde farklı renklerde
Gelecekte mutlaka icat edilecektir !

Proje var pano panoluktan çıkmış , yada proje yok elektrikçinin kafasında herşey telefoncularda var kablo ucuna bir sinyal takıyorlar kabloyu takip ediyorlar böyle birşey var mıdır diye bir ara düşündüm.

senınde olcu aletın var aradıgın kabloyu kısa devre edersın olcu aletının bazer kmonumundan tek tek kontrol edersın artık bırde kabloyu takıp edersın nreye gıdıyor dıye hangı kablo oldugunun bulunca bazerler kontrol edersın

Kablonun numarasından geçtim ; çok yıllanmış ; tozlanmış tabiri caizse müzelik panolarda hangi rölenin hangi sigortanın vb ekipmanın sistemin neresinde olduğunu bulmak elimizde proje varsa bile çok zor olabiliyor....

Kablonun 2 ucu boşta olmak şartıyla işaretlemek mümkün, kablo mesafesi etken olabiliyor göz önünde bulundurulmalı hatta 1 adet ethernet kablosu test cihazını kendine uyarla. rs232 başlığı (çok pinli başka bağlantı) kullanarak aşağıdaki şemayı yap ölçü aleti ile bir defada 9 kabloya kadar tespit etmen mümkün. vga 15 pin barındırır aynı mantıkta yaparsan ...
Arkadaşlarımın fikirlerine katılıyorum projede kablo çapı rengi yazar, bu yüzden okumak her noktayı öğrenmek ve işi standart yapmak öenmlidir.

Torn cihazi ile bulunamaz mi. Herkes mumkun degil kanısında birlesmis. Bende kablo bulma cihazi ya da diger adi torn cihazi ile bulunacagini dusunuyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…