Elektrik Müh. Çalışma Alanı

Serhat_A

Üye
merhaba arkadaşlar seneye elektrik müh. olarak mezun olacağım inş. Elektrik mühendisliğinde hangi alanlarda( YG, aydınlatma,plc vs.) iş bulmak daha kolaydır? Ben PLC alanıyla ilgiliyim ve bunun üzerinde kendimi geliştirmek istiyorum. Sizin tavsiyeleriniz nelerdir?

İş ilanlarından da görebilirsin genelde en çok Proje ve Şantiye Mühendisi aranıyor, bu alanda iş bulmak daha kolay yalnız hepsinin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Önemli olan sevdiğin işi yapabilmektir

Yapı-Denetim firmalarıda çok arıyor mühendis fakat iyi maaş vermiyorlar diye dedikodular dolanıyor.

Konuyla alakası yok ama biraz gülelim istedim. Elk. Müh. iş ilanı ;
{
Elektrık kablolama ve arıza işlerinin takibi raporlaması işlerinde görevlendirilmek uzere konusma sı duzgun kablolama konusunda standartlara haiz bayan mühendis alınacaktır.

çalısma yeri istanbul ANADOLU YAKASI olacaktır.
yapılan işlerin kontrolleri için basvuranların seyahate engel durumları olmaması ,ehliyetinin olması,çalısma zamanı ve saatti engel olmayacak sekilde olmaması gerekmektedir
}
Sizce bu adam ne istiyor?

biraz gülelim istemiş. ben çok güldüm mesela

Elektrik mühendisi için en güzel alan PLC - otomasyon , şantiyelerde projelerde maalesef hep inşaat mühendislerine ve mimarlara bağımlısınız.

Yurtdışı imkanı en çok hangi alanda peki? PLC-otomasyon alanlarında çalışmayı düşünüyorum...

"Bazı insanlara bir sürü özellik verilmiştir ama küçük bir cesaret verilmediği için yok olur giderler" Öncelikle bu sözü unutma. Bir elektrik mühendisi olmak ayrıcalıktır. Hangi dalda uzmanlaşmak istiyorsan ona göre çaba sarfet. Ben yüksek gerilimde 30 cm ile ölümden döndüm. kesici iletimde imiş başlık patladı vs. bir çok şey ama halen daha yüksek gerilimde çalışmayı seviyorum...
50 yaşına geldiğinde keşke dememek için! piyasanın seni yönlendirmesine izin verme.
Özel sektörde 5 yıl zorluk çekersin ondan sonra bilgi birikimine bağlı olarak istediğin işi yaparsın.

Birazda bardağın boş tarafına bakalım!!!

Evet elektrik mühendisi olmak ayrıcalık her sene 10 bin küsür mezun varken, bulunmaz bir ayrıcalıktır. Özel sektörde 5 yıldan sonra elektrik mühendislerin önü öyle acıktır ki sorma gitsin. 50 yaşına geldiğinde emekliliğe daha 15 yıl olduğunu bilmenin ne duygular getireceğini tahmin edersin, arkana baktığında bir ömür piyasada para kazanmak için yırtınıp aileni sevdiklerini ihmal ettiğinide görebilirsin!!!

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…