elektronik acemisiyim yardım ?

selamün aleyküm kardeşlerim.ben c# programcıyım . elektronik öğrenmek istiyorum temel elktronik kitaplarından pek bir şey anlıyamadım.amacım şu elektroniği iyi derecede öğrenmek ve c# bilgimle beraber otomasyon şeklinde bir şeyler yapmak .örneğin pic basic yazılımı vs kullanarakkendim kendime ait bir modem yapmak istiyorum ve ya bir web kamerası . sonrada kendi kodlarımla bunu programlıyarak kullanıma hazır hale getirmek.genel olarak hedefım bu . nasıl başlamalıyım,nasıl ilerlemeliyim türkçe kaynak varmı.piyasada satılan temel elektronik kitapları var aldımda bitane anlatıyor ama bunlar ne işime yarıcak bılmedığımden kavrıyamıyorum .akım diyor direnç diyor iyide bunlar benim ne işime yarıyacak uygulama olmadığından anlıyamıyorum

Teoriyi ("direnç diyor akım diyor") bilmedende pratiği yapamazsınız, mühendisin işi (ki bahsettiğiniz iş tasarım mühendisin işidir) tekbaşına anlamsız olan bilgileri birleştirip anlamlı işe yarar şeyler ortaya koymaktır, aynen harfleri birleştirip hece kelime cümle yapmak gibidir, teoriyi bilmeden yani bu işi yapmanın kurallarını bilmeden cümlşe kuramazsınız, tabiki bu teoriyi pratikle öğrenmek istemek gayet doğal vede faydalı ama pek böyle örnek yoktur, sadece elektronikte değil çoğu konuda böyledir. Ben eem okuyorum ama bildiklerimiz çoğunu bu forumları kurcalayıp öğrendim, taktiğim şuydu önce yapılmış olanları kopyala, sonra teoriyle birleştir, nasıl çalıştıklarını anla, üzerinde değişiklik-ekleme-çıkarma yapmaya çalış, sonra sende tasarla şeklindeydi ve başarılıda oldum, sizde böyle yapabilirsiniz. Yalnız boşuna Türkçe kaynak diye debekenmeyin ne yazıkki bilimin dili ingilizce bu yüzden iyi bir ingilizce şart, devrelerinde bazen kısa bazen detaylı anlatımlar olan talkingelectronics.com dan fazlasıyla faydalandım, tavsiye ederim. Şimdi en basitinden ne yapayım diye soruyorsanız, megep kaynaklarını indirin direnç diyot kondansatör görünce ne olduğunu anlayabilecek, değerini okuyabilecek kadar öğrenin, en fazla yapılan hobi devrelerini netten bulun hoşunuza giden açıklamalı örnek seçin, breadboard nası kulanılır öğrenin ve bu hobi devrelerini breadboard üzerine kurun, teme elektronik bilginizi bu şekilde 200 kadar devre yaparak oluşturun, sonra zaten programcısınız c (örneğin ccsc) ile mikrodenetleyici programlamaya geçersiniz. İlk söylediğinize direnç akım ne işime yarauacak sözüne tekrar gelirsek aynen programlamada olduğu gibi, bu komutlar benim ne işime yarayacak, yapılar, fonksiyonlar ne işe yarayacak gibi birşey oluyor bu soru, bunları bilmeden program yazamazsınız, program yazmadan bunların ne işe yaradığını anlayamazsınız, yani önce sanal öğrenip (yada ezberleyip) sonra anlamlandıracaksınız.

Aurdino ya bi bak derim. Çok popüler son zamanlarda pic e göre daha kısa sürede öğrenilip programlandığını söylüyor. Şuan ben de ne olduğunu tam anlamıyla bilmesemde yazılımını falan kurcaladım da elektronikten anlamayan biri bile kısa sürede kendi cep telefonunu yapabilir gibi. Cebe sığar mı orası tartışılır

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…