Elektronik Balastlar

Elektronik balastlarla ilgili elimde teorik olarak yararlı dökümanlar var. İlgilenen üniversite öğrencilerine ********@mynet.com

Forum kuralları geregince e_mail veya msn adresi vermek yasaktır.
Yapmak istediginiz paylaşımı burada açık olarak yapar iseniz herkezin faydalanmasını saglarsınız.Aksi taktirde sadece size mail yoluyla ulaşabilenler faydalanacaklardır.
Sitemiz tüm meşlektaşlarımıza açık bir paylaşım sitesi oldugundan dolayı lütfen bu tarz paylaşımlarınızı açık olarak yayımlayınız.Bu şekilde olması,hepimiz adına daha güzel olacaktır.
Saygılarımla;

Düzenleyen : Blacktooth

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhabağlar

Elektronik balastları araştırıyordum bu konuyla ilgili atmış olduğunuz mail e ulaştım fakat doküman göremedim ve sormak istedim. Elektronik balastlar mekanik balastlara göre daha çok arıza veriyormuş ve kurulum maliyeti yüksek. Bir de merak ediyorum iç yapısı nasıldır ve tasarruf yaparken bunu nasıl yapıyor? Bana sorarsanız mekanik balastlar endüktif alan oluşturduğundan dolayı fazla sarfiyatı var ama kompanzasyonu olan işletmelerde, bu endüktüf enerji kondansatörlerden karşılandığı için aynıya geliyordur diye düşünüyorum. Yani avantajlı olmadığını düşünüyorum.

Piyasada,çok kalitesiz elektronik balast var.Arızalanan onlardır.Kalitelisini almanız ve doğru seçim yap-
manız halinde ( lamda,0,98 endüktif, 0,99 kapasitif ),kompanzasyon problemlerinizde ortadan kalkmak-
tadır.Ayrıca,aynı güç için A2 sınıfı daha verimlidir.İyi balastlar,1-2 saat civarında 350-360 voltluk Şebeke
gerilimlerinden etkilenmemektedir.Lamda 0,96 elektronik balast kullanmanız halinde,2008 den sonraki ta
rifelerde bu değerler yeterli olmayacağı için,en uygunu lamda 0,98-99 balastlardır.Tasarruf,seçim yapı-
lırken başta yapılır,o nedenle ,alınacak balastlar kaliteli tip alınırsa hiçbir sorun yoktur.

Yanıtınız için Teşekkürler
Fakat benim zaten bir kurulu kompanzasyon sistemim var. Bu durumda bana + sı ne olacak (enerjiden nasıl bir tasarrufum olacak.)

Konvansiyonel balastlarda güç tüketir.Lamba başına 3-5 w da olsa bu çok sayıda olunca yekün tutar.Yani kaliteli elektronik balast tasarruf da sağlar.

İlker kardeşim.
1-Kurulu bulunan kompanzasyonun çalışmayacağı için,çalışıyormu/çalışmıyormu sorunun olmayacak.
2-En önemlisi,hatlarda kaybolan enerji, akımın karesi ile ( Akım kare*R*T ) doğru orantılı olduğu için
( endüktif balastta Cosq 0.40 ,elektronik balastta Cosq 0,98-0,99 olması nedeniyle ) akım düşeceğin-
den güç kaybınızda azalacaktır.Yani,hatlardaki enerji kayıpları asgari 4-5 kat azalacaktır.Burada t bildi-
ğiniz gibi saniye olarak çalışma süresidir.
3-Elektrnik balastlı tesisatta,starter olmaması nedeniyle,starterden kaynaklanan sorunlar yoktur.
4-Armatür ömürleri daha uzun olmaktadır.
En önemli farklar bunlar olmasına rağmen,yardımcı başka faydalar da sağlamaktadır.

Teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için
Muhalefet olaya çalışmıyorum öğrenmek için bir sorum dahga var.
Elektronik balastların yapısını bilmiyorum ve soruyorum iç yapısında harminiği bozacak devre elemanları varmıdır çünkü bir bilgi İşlem merkezi düşünün yüzlerce fluoresan lamba kullanılıyor Elektronik balastlardan dolayı ve kullanılan yarı iletken gibi elektronik malzemelerden dolayı harmoniğim bozulmıyacak mı?
Kompanzasyonum normal sınırlar içinde çalıştığını düşünelim;gerilim düşümü gibi etkilerden dolayı atıyorum kaynaktan sonra 100mt ileride 40W. bir fluoresanım var elektronik balastım bana %kaç fayda sağlıyacak (sonuçta dalastın kullandığı güç 100mt sonrada aynı belki gerilim düşebilir ama akım la bunu tolere ederek aynı gücü alırım diye düşünüyorum.)?
Yanıtınız için şimdiden Teşekkürler.

Sorunuz ve endişeniz doğrudur.Ancak,iyi kaliteli balastlarda,EMC ve harmonik filtre vardır.Başka bir
faydası da,kaçak akım miktarları az olduğu için,kaçak akım şalteri bulunan devrelerde,devreden daha
fazla armatür çalıştırabilirsiniz.

Günaydın
Peki sadece EMC belgesi olsa elektronik balastlarda, bu uyumluluk belgesi harminik bozulmalarıda kapsarmı yoksa ayrıyeten bir harmonik filitre vardır ibaresini görmek lazımmı?
Teşşekkürler.

EMC farklı,harmonik farklıdır.İkisini de çözdüğünü ifade eden balast alacaksınız.

Forum istatistikleri

Konular
129,016
Kullanıcılar
451,255
Son üye
ueserin

Yeni konular

Geri