Emi rfi parazitli sinyal input lag

Bence bu tür sorunlar donanım hatası uyumsuzluğu veya sistemde aşırı ısınan bir donanım özellikle grafik kartı ısınması gibi nedenlerden kaynaklı olumsuz hatalar oluyor.

İşin içinden çıkmayınca sebeke voltajı yok topraklama hatası gibi birileri ortaya atıyor.

Evet sebeke veya topraklama hatası olabilir ama bunlar lag lug arızası yapmaz. Doğrudan donanımı hedef alır yakar yıkar.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bence bu tür sorunlar donanım hatası uyumsuzluğu veya sistemde aşırı ısınan bir donanım özellikle grafik kartı ısınması gibi nedenlerden kaynaklı olumsuz hatalar oluyor.

İşin içinden çıkmayınca sebeke voltajı yok topraklama hatası gibi birileri ortaya atıyor.

Evet sebeke veya topraklama hatası olabilir ama bunlar lag lug arızası yapmaz. Doğrudan donanımı hedef alır yakar yıkar.
Tek kesin delil gece 2:00 den sonra PC nin normal çalıştığı.
Öyleyse şu kesin olarak söylenebilir.
Gece 2 den sonra hemen hemen herkes yatar uyur. Evdeki çoğu TV olsun, parazitik bazı cihazlar olsun kapatılır.
Öyle ise komşulardaki bazı cihazlarla bu PC nin etkileşime girerek birbirlerini etkilemesi sorunudur.
Bu tür bir etkileşimi ölçmek sanıldığı kadar kolay değildir. Eğer tek bir cihaz böyle bir etkileşime sebebiyet veriyorsa nispeten tespiti kolaydır.
Örneğin bir komşunun TV si açıkken böyle bir etkileşim oluyorsa, tüm komşulardan rica edip TV lerini sıra ile kapatmaları istenebilir.Böylece hangi komşunun TV si etkiliyorsa ortaya çıkacaktır.
Bu durumda o TV ye basit bir EMC filtre takılması, sorunu yüksek ihtimalle halledecektir.
Ama tüm komşuların TV leri aynı anda açıkken etkileşim yapıyorsa, bu durumda her bir cihaza filtre takmak gerekecektir ki, bu bile kesin çözüm olmayabilecektir.
Tabii ki ben TV yi örnek vermiş olsam da başka bir parazit kaynağı, örneğin bir led sürücü adaptörü veya hatta led ampul bile böyle bir aksaklığa sebep olabilir.
Ayıkla princin taşını :D

Arkadaşlar sorun sadece monitör değil alaycı bi yaklaşımdan vazgeçin öncelikle. Ev tekin yerde değil vsvs felan alakası yok bu sonradan oluşan bir sorun daha önceden böyle bir sorun yoktu. Yabanci forumlarda olsun bizim torunlarımızda olsun bu sorunu çözebilene rastlamadim. Emin olun A dan Z ye sizin aklınıza ne geldiyse ben hepsini 1 sene önce coktaaan uyguladım emin olabilirsiniz. Ups kullanmak tüm ekipmanları sayısız kez değiştirmek felan hikaye yani. Belki mryamyam adlı arkadaşın dedikleri mümkün olabilir ama dediği gibi mahalle elektricisinden beklenemez.. burda elektrikci çağırıp sorunu anlattığın zaman sana deli gözüyle bakıyorlar adam fare ve elektrik ne alaka çalışıyor ya diyo :)) Kimsenin işini Küçümsemiyorum yanlış anlaşılma olmasın.. Bende biliyorum tek çözüm muhtemelen sıfır bi tesisat veyahut başka mahalle başka ev... Ama hala elektrik dağıtım şirketiyle alakalı olduğunu düşünüyorum tamda emin değilim elektrik bilgim kısıtlı bu elektrik şirketleri neye göre dağıtım yapıyor veya nasıl yapıyor yada yapılıyormu bilmiyorum

Tek kesin delil gece 2:00 den sonra PC nin normal çalıştığı.
Öyleyse şu kesin olarak söylenebilir.
Gece 2 den sonra hemen hemen herkes yatar uyur. Evdeki çoğu TV olsun, parazitik bazı cihazlar olsun kapatılır.
Öyle ise komşulardaki bazı cihazlarla bu PC nin etkileşime girerek birbirlerini etkilemesi sorunudur.
Bu tür bir etkileşimi ölçmek sanıldığı kadar kolay değildir. Eğer tek bir cihaz böyle bir etkileşime sebebiyet veriyorsa nispeten tespiti kolaydır.
Örneğin bir komşunun TV si açıkken böyle bir etkileşim oluyorsa, tüm komşulardan rica edip TV lerini sıra ile kapatmaları istenebilir.Böylece hangi komşunun TV si etkiliyorsa ortaya çıkacaktır.
Bu durumda o TV ye basit bir EMC filtre takılması, sorunu yüksek ihtimalle halledecektir.
Ama tüm komşuların TV leri aynı anda açıkken etkileşim yapıyorsa, bu durumda her bir cihaza filtre takmak gerekecektir ki, bu bile kesin çözüm olmayabilecektir.
Tabii ki ben TV yi örnek vermiş olsam da başka bir parazit kaynağı, örneğin bir led sürücü adaptörü veya hatta led ampul bile böyle bir aksaklığa sebep olabilir.
Ayıkla princin taşını :D
Komşu TV etkilemez.
@tolgatiryaki16 bir soru sormuştum
Yanıtını yazmadınız?

Birde şundan bahsedeyim. Bu sorunla ilk karşılaştığımda bilgisayarda bir tuhaflık sezdim. Bu arada argon kaynakçısıyım arda kalan vakitlerde bilgisayarla hasır neşir olurum. Bağımlı gözüyle bakmayın diye diyorum 😀 Oyunlarda adamları vurmayı bırak adamı tutturamiyorsun bile herneyse çok iyi oynadığım bi oyunda böyle bi sorunla karşılaştım bi kaç gun üstünde durmadım sonra kendi kendime bilgisayarın değişim vakti geldi heralde diye düşündüm.. işler burda karışıyor 😀 gittin falanca yerden sıfır bilgisayar aldım herşey çözüldü. Aradan 1 sene sonra tekrar aynı sorun. Gittim yeniden bilgisayar aldım olmadı. Tekrar aldım olmadı. Bu sefer ikinci ellere yöneldim gene olmadı. Sonra araştırmaya başladım bu illet çıktı karşıma ozamandan beri sayısız denemeler sonucu hic birşeye varamadim 😀 İlk sorun oluştuğunda tüm ekipmanları değişince çözülen sorun şuan neden çözülmüyor onada anlam veremiyorum

Kusura bakmayın ama online çift çevrim ups kullanıp hala aynı sorunu yaşıyorsanız benim açımdam verilebilecek başka cevap kalmıyor. Alay etmiyorum.​

Ama hala elektrik dağıtım şirketiyle alakalı olduğunu düşünüyorum tamda emin değilim
Dağıtım şirketi ile hiç alakası yok. Gece normal olduğuna göre Şebeke normal demektir.
Gittim yeniden bilgisayar aldım olmadı. Tekrar aldım olmadı. Bu sefer ikinci ellere yöneldim gene olmadı. Sonra araştırmaya başladım bu illet çıktı karşıma ozamandan beri sayısız denemeler sonucu hic birşeye varamadim
PC ler geliştikçe hem etkileşimleri, hem de hızları arttığı için daha komplike olurlar. Doğal olarak elde edilebilen hız doğrultusunda en küçük etkenler de ortaya çıkar.
PC hızları her geçen gün daha da artıyor. Ama bir PC güç kaynağının kalitesi hemen hemen olduğu gibi kalıyor. Hatta PC nin anahtarlama hızı ele alındığında, kullanılacak PSU nun etkileşimi oransal olarak artacaktır.
Eğer PC lerde SMPS değil de trafolu güç kaynakları kullanılabilseydi, bu tür sorunlar hemen hemen hiç olmazdı.
Yani bu olayı iki türlü incelemek lazımdır.
1) Komşulardan yani dışardan gelen etkileşimler.
2) PC nin kendi ürettiği parazitikler.
Bu iki unsur asla tek yönlü ele alınmaz. Yani dışardan gelen bir parazit bir cihazı etklileyebilir veya etkileyemez. Aynı zamanda senin PC bir diğer cihazı etkiler veya etkilemez. Senin PC şebekeye parazit yayıyorsa, ve bu parazitten etkilenen başka bir cihaz, senin PC ye daha fazla parazit yaptırıyorsa, bu tür etkileşimleri ölçüp şu şudur diyebilmek için çok pahalı cihazlara ihtiyaç vardır.
Ancak yapabiliyorsan şöyle bir öneride bulunabilirim.
Komşularla aran iyi ise her birisinin kullandığı ve başta TV olmak üzere parazit yayabilecek cihazları teker teker kapattırıp test et. Şanslı isen herhangi bir cihaz kapandığında PC normale dönüyorsa o cihaz için gerekli önlemleri ucuza halledebilirsin.

İlk sorun oluştuğunda tüm ekipmanları değişince çözülen sorun şuan neden çözülmüyor onada anlam veremiyorum
Bunun anlamı şudur.
1000-1500$ lık bir PC iyi bir cihaz değildir. Teknik olarak sadece oyuncaktır. Bir tıbbi cihazda da ekran kartı veya işlemci gibi PC bileşenleri vardır. Bu gibi cihazların ömürleri genel olarak 10 yıl civarı olup, bu süre sonunda komple bir revizyondan geçirilir. Uygun modifiye veya parça değişimi sonrası bu gibi cihazlar bir 5 yıl daha veya hadi 10 yıl daha hizmet verebilirler.
Ancak bir tıbbi cihazda kullanılan besleme devresi bile senin PC nin fiyatından birkaç katı daha yüksektir.
Daha önceki konuda yapmış olduğum önerideki ürünler basit ürünler değildir. Çoğunlukla tıbbi cihazlar için üretilmiş ürünlerdir.
https://www.uluselektronik.com/en/services/Medical-Isolation-Transformers

Doğal olarak, yeni bir PC nin 6 ay veya 1 yıl gibi sürede bazı ekipmanlarının özelliklerini yitirmesinden daha doğal bir durum olamaz.
Komşu TV etkilemez.
Öyle bir etkiliyor ki hemide akla hayale sığmayacak şekilde.
Köyde internet için WINN adı verilen modemden kullanıyordum. O yıllarda TV miz ingiliz yapımı SONY 56 ekran TV idi.
TV yi açınca hem bağlantı sorunları oluyor, hem de dinlediğimiz FM radyo kanalı parazit yapıyordu.
Modem bağlantı sorunları için modemi kendi pili ile çalıştırmak sorunu hallediyordu. Ancak pil biterken mecburen şarja takmak zorunda kalıyordum.
TV eski model EHT yayılımı yapıyor diye gittik uygun kalite, markalı LED TV aldık. Bu sefer külliyen parazitler çoğaldı.

İLAVE BİLGİ:
Bir UPS online de olsa şebeke izolasyonu yoksa soruna çare olamaz.
Eminim ki şöyle bir test bunu doğrulayacaktır.
Herhangi bir UPS yi PC ye bağlayıp UPS yi sadece aküden çalıştırdığınızda sorun olmuyorsa bu sorun izolasyon problemidir.

İLAVE BİLGİ:
Bir UPS online de olsa şebeke izolasyonu yoksa soruna çare olamaz.
Eminim ki şöyle bir test bunu doğrulayacaktır.
Herhangi bir UPS yi PC ye bağlayıp UPS yi sadece aküden çalıştırdığınızda sorun olmuyorsa bu sorun izolasyon problemidir.
Hafızam beni yanıltmıyorsa online ups kullanıp sadece aküden beslenip yine sorun devam ediyor diye yazıldığını hatırlıyorum bu tür konuların birinde. Bu durumda şebeke iptal edildiğine göre pc de başka yerde düzgün çalıştığına göre...sonra alay ediyorum diye düşünülüyor...

Öyle bir etkiliyor ki hemide akla hayale sığmayacak şekilde.
Köyde internet için WINN adı verilen modemden kullanıyordum. O yıllarda TV miz ingiliz yapımı SONY 56 ekran TV idi.
TV yi açınca hem bağlantı sorunları oluyor, hem de dinlediğimiz FM radyo kanalı parazit yapıyordu.
Modem bağlantı sorunları için modemi kendi pili ile çalıştırmak sorunu hallediyordu. Ancak pil biterken mecburen şarja takmak zorunda kalıyordum.
TV eski model EHT yayılımı yapıyor diye gittik uygun kalite, markalı LED TV aldık. Bu sefer külliyen parazitler çoğaldı.
Komşu TV etkilemiştir :)

Konu başlığını açan; her soruya farklı yanıt veriyor.
Konuya verilen yanıtlarla konu anlaşılmaz yerlere gidiyor.
Teknoloji açıklayacağım diye sayfa dolusu yanıt yazmak nedir?
Okudum; hiçbir şey anlamadım alakasız alakasız mevzular.
Yanıt yazanlar da yardımcı olmak amacıyla her soruya farklı yanıt veriyor.
Sorulan sorudan, verilen yanıtlardan bir sonuç çıkmaz .
Nokta

Son düzenleme:
M
Daire içinde monitörün bulunduğu hatta sorun vardır veya monitör yakınlarında manyetik alan parazitlenme yapabilir.
Aynı monitörü arkadaşınızın evinde titreme yapmaması, sorunun EMI filtreden olmadığının belirtisidir.
Bir soru da ben sorayım.

Monitörün beslemesi 220 V. veya dışarıdan adaptörle
Yaşım 29 komşulara reklam olmayayım ya ilk başlarda çok irdeliyordu beni şimdi pekte önemsemiyorum. Yıllar önceki konuya yorum yapılmış onun vasıtasıyla bi yazayım belki bir gelişme olur diye düşündüm. Zamanında çok uğraştım ama olmuyor. Güzel cevaplarınız için teşekkürler. Kalın sağlıcakla

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
129,219
Kullanıcılar
451,586
Son üye
Mo922od

Yeni konular

Geri