enkoder ters yöde sayıyor

rotsis

Üye
iyi günler.
artımsal bir enkoder kullanıyorum.plc ile metraj sayıyorum.lakin enkoderin bağlı olduğu sistem çalışmadığı halde ters yöne kendiliğinden sayıyor.
toprak bağlantısını yaptım, her ihtimale karşı enkoder kablolarını parazitlerden önlemek için ayrı hattan çektim-güç kablolarından uzakta-

fikri olan varsa çok sevinirim. iyi çalışmalar

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Slm. Bende birkaç sefer böyle bir sorunla karşılaştım
1. sinde mesafe yeterli olmadığından kabloya ek yapmıştık ek düzgün olmadığından kaynaklanmiştı. elleri lehim yerine kablo yüksüğü ile birleştirip izole bant yerine makaron kullanmıştım ve sorun çözülmüştü.
2. sinde ise çin malı bir sürücü kullandığım sistemde meydana gelmişti onuda sürücünün anahtarlama frekansını düşürerek cözmustuk. kolay gelsin

enkoder plcye nasıl baglanıyor *?

Kardeş şaka gibisin....

Ya açtığın konulara verilen cevaplara iyice bakmıyorsun yada ne istediğini bilmiyorsun.
Asenkron motor başlığı ile açtığın konuda 1 saatimi ayırıp sana plc programı hazırladım olmadı...
Encoder başlığı ile açtığın konuda Plc'ye encoder takılabileceğini ve nasıl takabileceğini yazdım oda olmadı...

Tam olarak ne istiyorsun? önce bu konuda anlaşalım. belki benim bildiğim encoder senin bildiğin encoder değildir

sn TheRisky kapalı çevrim kullanmıyorum. Herhangi bir sürücü yok.
sadece metraj hesabı yapıp plc tarafında kullanıyorum.
şimdi kullanmadığım sinyal uçları var mesela Ᾱ gibi. bu kullanmadığım uçları 0VDC 'e bağlasam?
enkoderim kablosu kısa olduğu için yaklaşık 10 metre gibi bir ek yaptım.lehimle değil , söylediğiniz şekilde.

enkoder kablosunu çelik spiral hortumdan geçirsem peki?

Daha çok bilgi TM senin verdiğin bilgiler yararlı oldu ama daha fazlasını öğrenmek istiyorum farklı kişilerden

Encoder kablosunun blendajını her 2 taraftan topraga baglayabilirsiniz.
Çelik spiral işe yarıyor.Ama spiral gövdesini de topraga baglamalısınız.

PLC Programında,
sistem çalışmadıgı zaman gelen sinyali kabul etmemesini saglayabilirsiniz.
Cihaz normalde gei sayması gerekmiyorsa eksilen sinyalleri kabul etmemesini saglayabilirsiniz.

Ek yaptığın kablo blendajlımı?
Cpu markası nedir Programı siteye yükleye bilirmisin? Birde ben bakayım belki gözden kaçırdığın birşeyler vardır.
Kullanmadığın encoder uclarını 0vdc ye bağlarsan encoder zarar görür.

Encoderin kodu, bağlantı şeklin ve cpu da hangi kanallarda bağlı onuda yaz Bu gün saat 13:00 a kadar boştayım ve sana vakit ayıra bilirim istersen...

Enkoder da kullanmadığınız uçları kesinlikle 0VDC ye bağlamayın. Encoder sapıtır.

Blendajın görevini tam anlamı ile yapa bilmesi için bir tarafın boşta olması gerekmezmi? Mesela blendajlı bir moto kablosu yaptınız blendajın 1 tarafı boşta diğer tarafı toprakta bağlı olması gerekir. iki taraf ta toprağa bağlı olursa devreyi tamamlar ve kalkan boşa çıkar benim bildiğim.
Zaten yapısal olarak encoderin kablosunun bir tarafı toprağa bağlana bilir.

Yanlış anlaşılmasın maksadım bildiğim şey yanlışsa düzeltmektir sorularım ondandır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…