ESEM marka sayaçlar ile haberleşme problemi

MoSTaR

Üye
Arkadaşlar merhaba.
Elimde Esem marka akıllı sayaçlar var. Bu sayaçlarla rs485 çıkışları üzerinden haberleşmeye çalışıyorum fakat bir türlü başaramadım. Ürerinde birde optik portu var o porttan içerisindeki registerları okuyabiliyorum fakat rs485 cıkısından verileri alamıyorum. Portu bozuk diyeceğim ama Hyper ile sayacın seri numarasını taratıyorum "/?serino!" şeklinde ve haberleşmeyi başlatıyor. ama bundada bir gariplik var sadece bir satırlık geri dönüş oluyor.verilerin yazılı oldugu OBIS kodlarını getiremiyor.
Bu sayaçlarla 485 portuntan haberleşebilen bir arkadasım varmı acaba? Birde bunların üretimleri durmus diye duydum bilgisi olan varsa paylasırsa sevinirim.

Herkese kolaylıklar dilerim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bu sayaçlardan kullanan yok mu arkadaşlar

hocam merhaba,
söylediğiniz markayı duymadım hiç ama apaynı bir projeyle bende uğraşıyorum
elimde üç adet farklı markada sayaç var
elektromed-alpha
köhler
makel

kendim bi arayüz yazmayı başardım en sonunda tastamam çalışamasada...
ama bu sayaçların rs 485 uçlarını paralel bağyıp seri numaralarına göre sorgulatarak sayaçları okumam gerekiyor
proğramı visual studio da hazırladık (c#)
tek li okuma dediğim gibi başarılı (herhangi bi r sayaç takılıyken)
ama iki tane sayaç paralel bağladığım an tamamen çöküyor sanki sistem :S:S:S

makel ve elektromed okuyor dediğim aslında tam olarak okumuyor hocam
ama ben yazılımda sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü köhleri çok doğru bi şekilde okuyabiliyoruz
ama makel ve elektromedde okumaya çalıştığımda yalnızca model numaraları geliyor sayaçların ve bağlantı kapatılıyor orada
sayaçlarım rs 485 bağlantılı..
bilgisayara bir adet rs 2323 çevirici ile bağlıyorum...
eğer yardımcı olabileceğim bir nokta olursa mutlaka söyleyin hocam..
tabi hala devam ediyorsanız bu projeye
banada u rs 485 i seçme veya sorgulatma işini nasıl yapacağımı bi gösterebilirseniz yada en azından bir yol gösterebilirseniz gerçekten çok sevinirim ((
burada haberleşlim gene mutlaka hocam olurmu?
kolay gelsin, hayırlı günler...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…