faz nötr toprak aynı neden?

Slm merhaba değerli büyüklerim sizlere bir konu hakkında danışmak istiyorum benim bi tanıdığıma yaptığım bir iş vardı onda benim bayağı olarak aklım karıştı ben size olayı aynen aktarıyorum burası bir bakkal köyde bunun hemen yanında mesken kendine ait evi var adam benden rica etti bana mesken hattımdan kablo çekermisin diye faturalandırma daha rahat olur düşüncesi ile bende yaptım iş bitti demeye geldi fakat faz'a baktım tmm var nötr'e baktım ondan faz var toprak hattı onda da faz var bi matkap taktım o çalışmadı kablo kesitim 3*1,5 bu şekilde bir iki noktaya üçlü priz çektim ama kablonun yarısından kestim yüke gelmeden baktım her şey normal ama sizce neden böyle yaptı bana yardımcı olurmusunuz bu arada çok geveledim kusura bakmayın yardımlarınız için çok teşekkür ederim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Daha anlaşılır konuyu yazsaydınız cevaba daha kolay ulaşırdınız. Dediğinizden çok bişey anlamadım ama anladığım kadarıyla boşta herşey normal ama alıcılara bağlanınca nötr ve topraklama hattında fazmı ölçtünüz.?

ya haklısınız ama daha önceden bir üçlü priz olan noktadan aldım ben bunu prizin olduğu yerde kontrol edince herşey normal daha sonra ben bunu 3 4 tane noktaya üçlü priz olacak şekilde ayırdım onlarıda ekledim kapadım sonra prizlere kontrol kalemi ile bakınca her noktadan faz var gösteriyor bu arada ölçü aletine sahip değilim belirtmek istedim

bazı nötr hatları kontrol kalemi lambasını yakabilir ama bu ölü elektriktir. hafif çarpadabilir. yanlış bağlantı yapmamışsanız ve çektiğiniz kabloda kopukluk yoksa birkaç olasılık var. topraklama hattında yeterli toprak teması olmadığından hat boşta gibi olur. topraklama çalışmaz bu durumda. nötr hattındada bi miktar ölü elektrik olabilir. alıcı çalışıyorsa kontrol kaleminin yanması ölü elektriktir. bir elinizle kontrol kalemini yakarken diğer elinizle kontrol kaleminin değdiği yere temas ederseniz kontol kaleminin söndüğünü göreceksiniz. ama dedğim gibi alıcı kesin çalışıyorsa bu böyledir. yoksa böyle bişey sakın denemeyin.

Çok çarpılı kablolarda 2-3-4 vs. herhangi bir tanesinde faz bağlı olduğunu düşünelim, diğer damarların her iki uçlarıda boşta olsun, kabloda üretim hatası olmasada dahi, kontrol kalemi boş kablolarda enerji varmış gibi gösterebilir,aldatıcıdır bu fiziksel bir olaydır, fakat Ali 2007 nin olayı, nötr bağlantısından dolayı, tesisatta nötr devreyi tamamlamıyor....

Çok çarpılı kablolarda 2-3-4 vs. herhangi bir tanesinde faz bağlı olduğunu düşünelim, diğer damarların her iki uçlarıda boşta olsun, kabloda üretim hatası olmasada dahi, kontrol kalemi boş kablolarda enerji varmış gibi gösterebilir,aldatıcıdır bu fiziksel bir olaydır, fakat Ali 2007 nin olayı, nötr bağlantısından dolayı, tesisatta nötr devreyi tamamlamıyor....

hocam olayı güzel kavramış sorunumu izaha yardımcı olmuşsunuz fakat bu bahsi geçen olayda bağlantımı yapmağım yerde oloan prize bakınca her şey normal elektrikli her hangi aleti çalıştırıyor fakat ek noktasından sonra ki prizlerde faz nötr toprak hepsinde faz gösteriyor acaba bu olay kablo kesitinin küçük yükün fazla olmasından kaynaklanıyor olabilir mi? acaba

kardeş sen tesistını komple kontrol et .bu arada bagladıgın 3 lü priz saglam fakat kablonda veya daha sonra takdıgın 3 lü prizlerde bir hatalı baglantı yapmışın .sonradan bagladıgın 3 lü prizleri boşa çıkar bir seri lambayla veya matkabınla kabloların uçlarına bak baglantn dogruysa çalıştıgını göreceksin

burası bir bakkal köyde bunun hemen yanında mesken kendine ait evi var adam benden rica etti bana mesken hattımdan kablo çekermisin diye faturalandırma daha rahat olur düşüncesi ile
Kardeş öncelikle şunu bilinizki yaptığınız iş usülsüzdür. Bir abone sözleşmede belirtilen yer dışındaki bir yere sayaçtan geçiyor olsa dahi elektrik veremez. Ayrıca Mesken tarifesi adı altında ticarethanede elektrik kullanamaz.

Gelelim soruna;
kablonun yarısından kestim yüke gelmeden baktım her şey normal
Muhtemelen kablonda kestiğin bu noktadan sonra nört de bir kopuk var. O yüzden indiksiyon gösteriyor. Toprakta Faz olmasının sebebide köy evi muhtemelen topraklama yoktur. Bu yüzden toprak kablosundada indiksiyon görüyorsundur.

değerli büyüklerim abilerim kardeşlerim sorunu yardımlarınız sayesinde birazda uğraşınca çözdüm şimdi yetkililerden konuyu çöplüğe taşırsanız çok severim en azından bilgi kirliği oluşturmasın hepinize çok teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
129,014
Kullanıcılar
451,242
Son üye
Tblade

Yeni konular

Geri