güç kaynağı çıkışı ev şebekesine bağlanır mı?

madmaster

Üye
Arkadaşlar, benim 1500 VA lık bir güç kaynağım var. Elektrik kesintisi olduğunda ev şebekesindeki belirli bölümleri ups ile beslemek istiyorum. elektrik geldiğinde ise ups in devreden çıkmasını istiyorum. bunu sanırım bir kontaktörle sağlayabilirim. ancak ups çıkışını korumasız olarak şebekede elektrik varken şebekeye paralelleyebilir miyim?
ya da öneriniz ne olur.
teşekkürler...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
monofaz devrelerde güç faktörünü 1 olarak kabul edersek,

1500x1= 1500 Wat=1,5KW >>> maksimum 1500 wattlık alıcı bağlayabilirsin

zaten benim bağlamak istediğim de tasarruflu ampuller. yani elektrik kesilmesi durumunda güç kaynağı sadece evin aydınlatmasını taşıyacak.
benim derdim eğer ups in çıkışını şebekeye paralel bağlarsam ups e zarar verir mi?

zaten şebekeden kontaktör ile ayırcağım diyorsun yani hiç bir zaman Şebeke ile senkronize olarak paralele girmeyecek. şebeke yok iken devreye girecek. bu düşündüğün bence olur çünkü ups sadece bilgisayarı beslemek için değil farklı alıcılara kesintisiz enerji sağlamak için bile kullanılıyor.

sadece fazı değil nötr kablosunu da kontaktör üzerinden geçir.Biz bu şekilde çalışan sistemler kurduk.Yük -ups dengesi uygunsa sorun yaşamazsın

Arkadaşlar, benim 1500 VA lık bir güç kaynağım var. Elektrik kesintisi olduğunda ev şebekesindeki belirli bölümleri ups ile beslemek istiyorum. elektrik geldiğinde ise ups in devreden çıkmasını istiyorum. bunu sanırım bir kontaktörle sağlayabilirim. ancak ups çıkışını korumasız olarak şebekede elektrik varken şebekeye paralelleyebilir miyim?
ya da öneriniz ne olur.
teşekkürler...

güç kaynagını elektrik varken baglayamazsınız:
_ güç kaynagı ile şebeke gerilimi arasında gerilim farkı olabilir,
_ frekans farklı olabilir
_dalga şekli farklı olabilir
_gerilimler arasında faz farkı olabilir
güç kaynagını elektrik varken ( parelel baglama koşullarını saglamış olmanız halinde ) bagladıgınızı düşünün; şebeke elektrigi kesildiginde sizin güç kaynagınız şebekeyi beslemeye çalışacaktır, bu mümkün olamayacağı için kaynak çıkışı kısadevre olur.....
elektrik kesintlerinde evdeki bazı aletleri güç kaynagından çalışmasını iştiyor iseniz; kontaktör, ayrı tesisat hattı....vs tedbirleri kesinlikle almanız gerekir.

ya da öneriniz ne olur.
teşekkürler...

İşin doğrusu istediğiniz yükleri UPS üzerinden beslemeniz. 1500VA lineinteraktif bir UPS ise zaten enerji geldiğinde otomatik olarak şebekeden besleneceksiniz.

yardımcı olan herkese teşekkürler..
çift kontaktör şeklinde deneyeceğim.

merhabalar; bu önerilere bir ups uzmanı olarak şöle acıklamak istiyorum; kullanacağınız güç kaynağı ister lineinteractive ister on-line olsun evde beslemek istediğiniz kısımları güç kaynağının cıkışından beslemenız yeterli olcaktır unutmadan nötür hattınıda ayırmanız gerekmektedir bu önemli(camaşır bulaşık gibi nötüre yuksek duzeyde akım basan cihazlar notür uzerınden ups'e geri besleme yapar ve şebeke gerilim basmaya calışır sonuç istenilmeyen bır duman :))...) yapacağınız tesisatta ayrı bir kontaktöre gerek yoktur şebeke kontrolu zaten butun upslerın microcontrolörunde bulunmaktadır. sayfılarımla..

merhabalar; bu önerilere bir ups uzmanı olarak şöle acıklamak istiyorum; kullanacağınız güç kaynağı ister lineinteractive ister on-line olsun evde beslemek istediğiniz kısımları güç kaynağının cıkışından beslemenız yeterli olcaktır unutmadan nötür hattınıda ayırmanız gerekmektedir bu önemli(camaşır bulaşık gibi nötüre yuksek duzeyde akım basan cihazlar notür uzerınden ups'e geri besleme yapar ve şebeke gerilim basmaya calışır sonuç istenilmeyen bır duman :))...) yapacağınız tesisatta ayrı bir kontaktöre gerek yoktur şebeke kontrolu zaten butun upslerın microcontrolörunde bulunmaktadır. sayfılarımla..

yazdıklarınızı tam olarak anlayamadım. şebekeye direkt olarak mı bağlayayım? kastettiğiniz bu mudur? yoksa hem faz hem nötr devreyi kontaktörle ayırarak mı bağlayayım?

Forum istatistikleri

Konular
129,079
Kullanıcılar
451,370
Son üye
docsu

Yeni konular

Geri