Güvenlik Röleleri

herzaman değil fakat plc ara sıra kararsızlık konumuna girebilir veya herhangi bir döngüde takılı kalabilir.

böyle bir durumda biz ne kadar emergency butonuna bassakta plc bunu algılayamaz. panasonic plc de başıma geldi bu. modbus kullanıp o kadar çok işlem gerçekleştiriyorduki bazen girdiği döngülerden çıkıp tepki veremiyordu.

böyle bir durumda pilz gibi herhangi bir emniyet rölesinden plcnin modül geerilmini beslemesi yapılır ve bu gerilimi kesersek plc ye gerek kalmadan emniyet altına almış oluruz sistemi.

ayrıca pilz üzerinden arıza aramanın daha kolay olduğu kanısındayım

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Ben bu konuyu cok sorguladım ve bizzat pliz la istisare yaptım.

Tabiki plc e yapma imkanı var ama güvenli gegil.

Sebebleri

-plc de programcıdan kaynaklanan hatalar olabilir(olmaz demeyin bazen programda yapılan bir hata seneler sonra bile ortaya cıkabilir)

-Ayriyetten Programlanabilir güvenlik rölelerinde dahi sizin programda hata yapmanızı
engelliyor belli sartları yerine getirmeden program calısmıyor.

-Güvenlik rölelerinin kategorisine göre ters puls la kontak kontrolü vardır.

-Güvenlik röle ve kontaktörlerinin bagımsız kontak yapısına sahibtir bir kontagıdahi yapıssa diger kontakları yapısmaz (mekanik olarak kontaklar birbirinden bagımsızdır.)

-Güvenlik programlanabilir cihazlarda cift cpu mevcuttur ve cok hızlı yanıt hızına sahiblerdir.

-Plc aksine güvenlik cıkısları her zaman bir yedekli calısır biri yansa dahi
digeri görevini yapar (Ama yananıda görmedim)

-Sürekli kendinin donanım kontrolünü yapar herhangi bir arızada
kendini cıkıslarını keser.

Yani anlıcagınız katı güvenlik kuralları ile calısır.

Burda önemli olan güvenlik icin olusmus degil birebir güvenlik sorunu olusmasını engellemek.

Bu avrupada ciddi bir konu , ciddi standartla oturmus ve kullanmaları mecbur
bir konu. Malesef ülkemizde (ben dahil) hap yap para kap mantıgıyla yapılmıs gereksiz ekipmanlar olarak görülüyor. Maliyetide düsünüyorlar tabi.

Bu konu sadece elektrik elektronigi degil mekanigi de yakından ilgilendiriyor
cevrenize cıktınızmı bir bakın bakalım güvenli kontak kontrollu hidrolik valf
kullanan varmı? Varsa yazın ben burdan bizzat tebrik etmek isterim.

Son düzenleme:
arakdaşlar pilz bir güvenlik rölesi üreten firmamı yoksa genel olarak güvenlik rölelerine verilen isim mi?

Sn. hasanzincir e katiliyorum ulkemizde guvenlik konusunun onemi yeni yeni anlasilmaya baslaniyor herseyden once donanim ve yazilim olarak onlemimizi aldiktan sonra sistemi calistirmaya calisalim, iyi calismalar herkeze...

bunları standar hale neden getiremiyoruz maliyet önemli fakat insan hayatı kadar değil satndart hale getirmesi şart

Tüm güvenlik röleleri;

1- İçerisindeki kontaklar özeldir ve yapışma yapmaz.
2- Ortamda oluşabilecek, nem, toz vs. karşı dayanıklıdır.
3- Avrupa standartlarına göre 1. dereceden güvenlik gerektiren insanın çalıştığı tüm ekipmanlara bu röle takılmalıdır.

Programlanabilir Röle modüllerinin bir çoğu PWM (Pulse Width Modulation) kontrollüdür. Yani Emergency butonu gibi ekipmanlara kare dalgaya benzer sinyal göndererek herhangi bir dışarıdan başka karakteristiğe sahip sinyalin ana güvenlik sinyallerine karışarak kısa devre etmesi ya da herhangi bir sebepten kayıp durumunda röle devre dışı kalır ve güvenlik devresi açılır. PWM kontrollüler ve olmayanlar ise yukarıda bahsettiğim gibi kontak yapışması, Elektromanyetik alan vs. gibi faktörlerden etkilenmezler. Ayrıca basit bir çok güvenlik rölesinin 2 kanalı vardır. Bu kanallara aynı anda sinyal verilmezse röle çalışmaz. (Örn: Çift El butonu) Yani çift el butonunun bir mantar butonuna basıp diğerine sonradan basarsak makine devreye girmez (Girmemeli.) Kanalların her birine 1 mantar buton bağlanır diyelim. Eğer birisine sonradan basarsanız sistem çalışmaz.

Bu yüzden insanın çalıştığı ekipmanlarda Start ya da Stop işlemlerini gerçekleştiren kritik butonlar ve sensörler (ışık perdesi ya da Laser Scanner gibi) için özel güvenlik röleleri kullanılır.

Son düzenleme:
pılz rolenin markası sıemens'in roleside var

güvenlik rölelerinin kontak çıkışında kısadevre olsa bile yapışma yapmıyor hemen o çıkışını kapatıyor saç işleme makinaları yapan bir firmada çalışıyorum plc ister olsun ister olmasın güvenlik rölesine kullanıyoruz cu standartlarına göre kullanılması gerekiyor avrupa önem veriyor bu işe

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…