Gerilim Yükselmesi

yasarersoy

Üye
Selam arkadaşlar.Benim şöyle bir sorunum oldu çözemedim.Şöyleki Bizim burada bir öğrenci yurdu var.Cihazlarının sürekli yandığını ne yapacaklarını bilmediklerini sölediler.Gidip baktığımda monofaze bir cihazı (buzdolabı,çamaşır makinası,termisifon gibi) çalıştırdığımda gerilimin 30-40 volt yüseldiğini gördüm.Nötr ve toprak hattını kontrol ettim bir şey bulamadım.Sizin başınızdan böyle bir olay geçtimi.Ne yapmamız lazım.Yardımcı olursanız sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bulunduğunuz mahallenın trafosunun kademesını düsürürmesı lazım bence baglı oldugunu tedas işletmesıne gıdıp sorunu anlatabılırsınız...

sayin yasarersoy;
oncelikle o binanin degisik yerlerinden dijital olcu aleti ile olcum yapip fotograflayin, hatta faz notur ve faz toprak arasi olcumleride fotograflayin (o binada olcum yapildini gosterecek sekilde olsun) arkadasin dedigi gibi gerekli yere muracaat edin, fotolarida bulundugunuz yerin tuketici haklari dernegi vardir gerek kaymakamlikta gerek valilik binalarinda arza yapan cihazlarin bakim masraflari faturasi ile ve bu olcum fotolari ile buraya giderseniz sanirim arza masraflarini alabilirler, kolay gelsin diyerek
saygilarimla...

Olay nötr ve topraklama gibi...o bölgede sadece yurtta problem yaşanıyorsa, sorun bina tesisatında, benzer problemler çevredede varsa o bölge trafosunda sorun vardır. Binada bir şekilde nötr ve toprak karışmış olabilir.

nötr hatlarını kontrol et.gevşek var.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…