GPS kullanımı için abonelik v.s. gerekiyormu?

Ali_Rıza

Katılımcı Üye
GPS özelliği olan bir telefon almayı düşünüyorum. GPS kullanımı için abonelik v.s. gerekli oluyormu? Bir de telefonlarda hem uydudan bildiğimiz yöntemle GPS, bir de internet üzerinden GPS diye ayrım var sanırım. Bu duruma hakim birisi yardımcı olabilirse sevinirim.
Kolay gelsin.

"GPS yani Global Positioning System. (Global Yer Belirleme Sistemi) Düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla aramızdaki mesafeyi ölçerek dünya üzerindeki kesin yerimizi tespit etmeyi mümkün kılar" demiş vikipedi. GPS özelliği olan bir telefonda yer tespiti için her hangi bir ücret ödemiyorsunuz. Ancak; GPS'i görsel olarak kullanmak isterseniz (haritadaki yeriniz vs.) bir yazılım edinmeniz gerekmektedir. O anki koordinatlarınızı, daha önceden yazılım şirketi tarafından gerçek koordinatlara göre hazırlanmış olan haritada görebiliyorsunuz. Yeni alacağınız telefonlarda bu tür yazılımlar yanında gelmekte. Yani dur ben GPS 'e bağlanayım dediğinizde herhangi bir ücret ödememektesiniz. İnternet üzerinden GPS tam olarak nedir bilmiyorum, fakat bluetooth ile GPS olayını görmüştüm. Güncel harita içeren GPS yazılımlı bir telefon almanızı öneririm.

GPS için abonelik yok. Ama telefona bağlı. Yanlış bilmiyorsam Nokia ve iphone harita hizmetini ücretli veriyor. Ama ben win6.0 tabanlı ve GPS'i olan Asus P535 aldım. igo myway programını da yükledim, süper işime yarıyor. Hem igo'nun en güncel haritaları da forum sitelerinde bulunuyor.

Teşekkürler.
Ben biraz daha araştırdım. Alacağım telefonda ömür boyu harita desteğini beraberinde veriyorlar. Yani harita ile ilgili bir sorunum yok. Ücretlendirme olayı ile A-GPS diye bir servis varmış (baz istasyonlarına bağlanarak daha kısa sürede yer tespiti) , bu servisi kullanırsanız ücretli olabiliyormuş.
Bulamadığım tek husu kaldı o da şu; GPS cihazı kullanırken kullanılan asistanlar var. Mesela 200 metre sonra sağa dön, şimdi sola dön gibi felan. Bu özellik telefonla ilgili mi, yoksa yazılım mı gerekiyor?

Rota simülasyonu gibi seçenekler yazılımla gelen özelliklerdir. Samsung ile birlikte gelen Route 66 yazılımı, tüm bu uygulamaları ve güncellemeleri ücretsiz olarak yapabilmemi sağlıyor. Fakat şundan emin olun hiçbir cep telefonu uydulara navigasyon cihazları kadar hızlı bağlanamaz ve oldukça fazla enerji tüketir :)

Bulamadığım tek husu kaldı o da şu; GPS cihazı kullanırken kullanılan asistanlar var. Mesela 200 metre sonra sağa dön, şimdi sola dön gibi felan. Bu özellik telefonla ilgili mi, yoksa yazılım mı gerekiyor?

Bu tamamen programın özelliği. Telefonla ilgisi yok. Hatta konuşan kişinin sesini filan değiştirebiliyorsunuz. Bu programlarda çok değişik özellikler olabiliyor. Mesela igo'da benim dikkatimi çeken husus: Tünele girdiğimde doğal olarak GPS sinyali kesiliyor. Ama tünele girmeden önce son hızın neyse program o hızla devam ettiğini varsayıyor.
Büyük şehirlerde çok faydalı bir cihaz. Ben İstanbul'un ana arterlerinden başka yerini çok iyi bilmem. Bir yakınım var Sultanbeyli'de oturuyor. Evine hiç gitmemiştim. Beykoz'dan GPS'le yola çıktım ve öyle rahat buldum ki, anlatamam.

Eğer Integrated yani entegre GPS modüllü bir telefon alırsan (Örn. Nokia 5800 Xpress Music) GPS'e para ödemezsin haritası ve programı içerisinde gelir. SIM kart olmasa bile GPS çalışır. Her zaman ücretsiz güncellenebilir(OVI Map). Asistanı, ve POI (Bilinen yerler, Benzin istasyonu, eczane, polis noktası vs.) hepsi içinde gelir. Ayarlarınıda tam yaparsan her türlü taklayı atarsın. Ama yok I phone gibi bir alet alırsan Google tabanlı çalışır ve haliyle internete bağlanmak zorundadır(Para, Para, Para, bir çok telefon gibi...). Para yok = Şebeke yok = GPS yok.

Başka bir model alacaksanız da ki Nokia'yı bu konuda şiddetle tavsiye ediyorum mutlaka Entegre GPS özelliği (Dahili GPS) olsun.

Ücretlendirme olayı ile A-GPS diye bir servis varmış (baz istasyonlarına bağlanarak daha kısa sürede yer tespiti) , bu servisi kullanırsanız ücretli olabiliyormuş.

Bu servisten geçin.... Türkiye'de 5 para etmez. Telefon o şebekeye bağlanana kadar gideceğiniz yeri sorarak bulursunuz... Tecrübe ile sabittir. Asisted GPS yani şebeke yardımlı GPS den kesinlikle uzak durun.

Eğer Integrated yani entegre GPS modüllü bir telefon alırsan (Örn. Nokia 5800 Xpress Music) GPS'e para ödemezsin haritası ve programı içerisinde gelir. SIM kart olmasa bile GPS çalışır. Her zaman ücretsiz güncellenebilir(OVI Map). Asistanı, ve POI (Bilinen yerler, Benzin istasyonu, eczane, polis noktası vs.) hepsi içinde gelir. Ayarlarınıda tam yaparsan her türlü taklayı atarsın. Ama yok I phone gibi bir alet alırsan Google tabanlı çalışır ve haliyle internete bağlanmak zorundadır(Para, Para, Para, bir çok telefon gibi...). Para yok = Şebeke yok = GPS yok.

Başka bir model alacaksanız da ki Nokia'yı bu konuda şiddetle tavsiye ediyorum mutlaka Entegre GPS özelliği (Dahili GPS) olsun.

Bu servisten geçin.... Türkiye'de 5 para etmez. Telefon o şebekeye bağlanana kadar gideceğiniz yeri sorarak bulursunuz... Tecrübe ile sabittir. Asisted GPS yani şebeke yardımlı GPS den kesinlikle uzak durun.

Teşekkürler.
Zaten Nokia 5800 Xpress Music alıyorum :) O zaman no problem.

İyi bir seçim... Verdiğiniz paraya alınabilecek en iyi telefon...

Forum istatistikleri

Konular
129,075
Kullanıcılar
451,360
Son üye
warlock4157

Yeni konular

Geri