Halı yıkama motoru sökümü

_ahmet

Üye
Merhaba.
Halı yıkama makinamın motorunu rulman değişimi için sökmek istiyorum ancak resimdeki parçayı sökemedim daha önce bu tip bir motoru söken varmı bu parça nasıl sökülür?

Ekli dosyalar

• IMG_20240925_092209.jpg
    IMG_20240925_092209.jpg
    164 KB · Görüntüleme: 18
güzel insan, resim çok net değil ama tepesi perçin gibi sıkıştırılmış gibi geldi bana. yani sökülmesin diye. orayı taşlarsanız, çektirme ile sökebilirsiniz. sıkıntı geriye takıldığında oraya nasıl sabitleneceği.

IMG_20240925_092209.jpg

değerli ustam, sizin resmi büyütmeniz üzerine, ardiyemde motor aradım, süpürge motorunu buldum ama bendeki normal süpürge motoru ve somun var. bu halı yıkama makinesi ben hiç sökmedim. bir tane ıslak kuru karcher makinem var ama onu sökmek istemiyorum. gerçi bu motoru da ıslak kuru bir makineden söktüğümü hatırlıyorum. öteki küçük normal süpürgeydi ama motorlar aynı kalıp, biri büyük biri küçük. halı yıkamanın sökme mantığını bilmiyorum.

Rulman için çektirmeler var onları denediniz mi?
Pürmüz varsa o parçayı hafifçe ısıtın.

Rulman için çektirmeler var onları denediniz mi?
Pürmüz varsa o parçayı hafifçe ısıtın.
güzel insan, hadi ben yaşlandım gözlüklerimle bile göremiyorum, siz orada rulmanı nerede ve nasıl gördünüz? hani ben makara formatında bir parça gördüm, işlevi kesinlikle makara değil, sadece benziyor. ama üst ucu net değil...
görünen parçanın tam altında rulman yatağı olabilir, şaft diyelim dikey parça için, son altında rulman yuvası olabilir, hatta o şaftın dibi somunlu sonlandırma olabilir. belki o somunu sökerek şaftımız çıkarılabilir. onlarca seçenek sunulabilir, ama motor benim önümde değil.

güzel insan, hadi ben yaşlandım gözlüklerimle bile göremiyorum, siz orada rulmanı nerede ve nasıl gördünüz? hani ben makara formatında bir parça gördüm, işlevi kesinlikle makara değil, sadece benziyor. ama üst ucu net değil...
görünen parçanın tam altında rulman yatağı olabilir, şaft diyelim dikey parça için, son altında rulman yuvası olabilir, hatta o şaftın dibi somunlu sonlandırma olabilir. belki o somunu sökerek şaftımız çıkarılabilir. onlarca seçenek sunulabilir, ama motor benim önümde değil.
Rulman için demedim o makaraya benzeyen parça için dedim zaten.
Rulman için kullanılan çektirmeler ile denemesi için önerdim.
Çekiçle vur derdim ama vida başı bozulur.:)

Yardımcı olan herkese teşekkür ederim ısıtmak aklıma gelmemişti ısıtarak sökmeyi başardım ama yinede aşırı zor oldu çektirme bile zorlandı aşırı sıkı çakılmış bir parçaydı.

Forum istatistikleri

Konular
129,401
Kullanıcılar
451,924
Son üye
haluk turkoz

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri