Herşeyden azar azar bilmek ve bir alanda uzmanlaşmak ?

selamlar saygılar sevgili ustalarım, meslaktaşlarım kısaca kendimden bahsedip sorumu soracağım sizlere;
Ben 27 yaşında, 26 yaşında üniden diplomasını almış, şuanda da bir fabrikada Bakım müh. olarak çalışmakta olan bir kardeşinizim.
Daha öncesi çıraklı ve kalfalık yaptım,ev tesisatı,taşeron fabrika işlerinde.
Korona zamanı okulların uzaktan olması vesilesi ile şantiye de saha mühendisliğ tecrübe ettim toplam 1.5 sene diyebiliriz
Hal böyleyken herşeyden azar azar bilir oldum, Tıa portaldan arıza bulabiliyorum ama biliyorum diyemem. Kumanda okuyabiliyor çizebiliyorum ama biliyorum diyemiyorum çünkü çok maruz kalmadım,kendim evde çalıştım.
Peki neyi öğrendim? Usta idare etmeyi ,tüccarlığı, ikili ilişkileri ve herşeyin iletişimle alakalı olduğunu keşfettim.
Fakat beni rahatsız eden bilgi eksikliğim.
Evet kendimi geliştirmem gerekiyor fakat nasıl ? nasıl öğrendim diyebilirim? nasıl öğrenebilirim? nasıl öğrenmeyi öğrenirim?
Son olarak bakım müh. olarak fabrikanın mekanik elektrik pnömatik hidrolik tüm sistemlerinden sorumluyum.
Spesifik bir alan da uzman olmak daha mantıklı ve zevkli olmaz mı?

Değerli büyüklerimden ve küçüklerimden fikir paylaşımlarını bekliyorum.

Saygılarımla..

nasıl öğrenmeyi öğrenirim?
Anahtar cümle bu..
Ancak sonra değinelim.

Önce güçlü ve zayıf yönlerinizi belirleyin:

Güçlü Yönler: Usta idare etme, iletişim becerileri, ticaret ve ikili ilişkiler.
Zayıf Yönler: Derinlemesine teknik bilgi eksikliği (örneğin, TIA Portal, kumanda sistemleri).

O zaman şuradan başlayabilirsiniz.
1. En az bir veya iki programı çok iyi öğrenin mesela TIA Portal ı öğrenin, Siemensin formunu ve diğer formları takip edin.
Bunu, kendinizi mecbur hissederek yapın.
Diğer insanların "dertlerini kendinize dert edinin", araştırın, çözüm bulun.

2. Ne yapmak istiyorsanız hedef koyun:
Kısa Vadeli Hedefler: Mevcut işinizde daha yetkin hale gelmek.
Uzun Vadeli Hedefler: Spesifik bir alanda uzmanlaşmak (örneğin, otomasyon, mekanik sistemler, vs.).

3. Online Kurslar: Udemy, Coursera, edX gibi platformlarda TIA Portal, PLC programlama, hidrolik ve pnömatik sistemler hakkında kurslar alabilirsiniz.
Sertifikalar: Alanınızla ilgili uluslararası geçerliliği olan sertifikalar (örneğin, Siemens S7 PLC sertifikası) alabilirsiniz. İşe girerken yardımcı olur.

4. Kendinize "iş" çıkartın.
Evde veya iş yerinde küçük projeler yaparak öğrendiklerinizi uygulayın.
Deneyimli bir mühendisle çalışarak ondan öğrenmeye çalışın. (Çok işe yarar)

5. Öğrenmeyi Öğrenin (İşte en önemli nokta)
Öğrendiğiniz her şeyi not alın ve uygulamaya çalışın. (o zaman unutmazsınız)
Not alırken konuyu kendi kelimelerinizle açıklamaya çalışın.
(Yalnız, yanlış anlam çıkarmayın, yani "şöyle" olunca "böyle" yapıyoruz gibi, işin aslını öğrenin)

Sürekli kendinizi değerlendirin. Başkalarına, öğrendiklerinizle yardım edin.
Spesifik bir alanda uzmanlaşmak, iş tatmininizi arttırır.

Başarılar dilerim!

selamlar saygılar sevgili ustalarım, meslaktaşlarım kısaca kendimden bahsedip sorumu soracağım sizlere;
Ben 27 yaşında, 26 yaşında üniden diplomasını almış, şuanda da bir fabrikada bakım müh. olarak çalışmakta olan bir kardeşinizim.
Daha öncesi çıraklı ve kalfalık yaptım,ev tesisatı,taşeron fabrika işlerinde.
Korona zamanı okulların uzaktan olması vesilesi ile şantiye de saha mühendisliğ tecrübe ettim toplam 1.5 sene diyebiliriz
Hal böyleyken herşeyden azar azar bilir oldum, Tıa portaldan arıza bulabiliyorum ama biliyorum diyemem. Kumanda okuyabiliyor çizebiliyorum ama biliyorum diyemiyorum çünkü çok maruz kalmadım,kendim evde çalıştım.
Peki neyi öğrendim? Usta idare etmeyi ,tüccarlığı, ikili ilişkileri ve herşeyin iletişimle alakalı olduğunu keşfettim.
Evet kendimi geliştirmem gerekiyor fakat nasıl ? nasıl öğrendim diyebilirim? nasıl öğrenebilirim? nasıl öğrenmeyi öğrenirim?
Son olarak bakım müh. olarak fabrikanın mekanik elektrik pnömatik hidrolik tüm sistemlerinden sorumluyum.

Değerli büyüklerimden ve küçüklerimden fikir paylaşımlarını bekliyorum.

Saygılarımla..
güzel insan, her şeyden azar azar bilmek, hem iyidir, hem de kötü. iyi tarafı bildiği yerden sorun gelir, sorunu çözersin ve senden beklenti artar. kötü tarafı bildiğim yerden dersin, sorunu çözemezsin klasın düşer. bilmekle yapmak arasında fark vardır. farkı biliyorsan az bilmek sorun çıkarmaz. konunu/dalını seç ve uzmanlaş. işinin ehli. ama bu arada ötekileri ekarte etme, onlarında bilgileri öğren. ve o öğrendiğin biraz bilgiyi kimin de çözeceğini bilmeye kullan.
kalın yaptığım yere dikkat et, elin cebinde fabrikada dolaşma, oradaki işçiden o işi nasıl yaptığını öğren (kulvar, kulvar) ki arıza durumunda ne yapılacağını, işçiden değil, bilen sen olarak sorunu çöz.

Gerçekten öğrenmek için önce test ve ölçüm prosedürlerini bilmek zorundasın.
Tüm bilimsel dallarda mutlaka ölçüm ve test prosedürleri bulunmaktadır. Aksi takdirde ezbere bir bilgi ile asla öğrenilmez. Hele hele videolardan, youtube kanallarından asla öğrenilmeyeceği gibi, yanlış yönlendirmelerle yanlış öğretmenin bile sıklıkla görüldüğü gerçektir.
Forumlarda ise bir doğru akabinde 3 yanlış yönergeler olabilmektedir.
İlgili alanda kendin bizzat test edip ölçerek gözlem yapmadığın sürece asla öğrenemezsin.
Örneğin ben bir konuda yaşadığım bir tartışmayı anlatayım.
Akülerin paralel bağlantı kurallarında bir tartışma yaşanmıştı. Ben akü voltajları aynı olmak koşulu ile paralel bağlanabileceğini ifade ettim. Bir başkası ise akımları eşit değilse paralel bağlantı yapılamayacağını ifade etti. Bir başkası ise hem voltajları hem akımları eşit olmalı ki paralel bağlanabilsin dedi.
Hangisine inanırsın :D
Bizzat test edip de kendin ölçüp görmüyorsan, böyle bir tartışmadan sonuca ulaşamaz ve hatta yanlış yargıya bile kapılabilirsin.
İkinci olarak ise bir çok konuda asla tam uzman olamazsın. Ben 40 yılı aşkın süredir profesyonel AUDIO (ses frekansı) tekniği ile ilgili olduğum halde, gelişen teknoloji doğrultusunda hala bilmediğim bir çok detay bulunmaktadır.
Ancak temel konularda arkadaşlarımı da yönlendirerek bazı ölçüm tekniklerini öğreterek onların da bilgilenmelerini sağlamaya çalışıyorum.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/modifiye-ampli-test-ve-tasarım-prosedürleri.148631/
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaliteli-hoparlör-kabini-yapımı.145151/
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/hurda-amplinin-başına-gelenler.147458/
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/40db-ölçüm-alanlı-yari-profesyonel-din-ppm-yapımı.147628/
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/akai-am-u55-ampli-tam-modifiye-çalışması.147948/
Yukardaki linklerde genel olarak ses frekans tekniği ve yeni modifiye ampli gibi örnekler verilmiştir.
Basit anlamıyla ses frekans tekniğine dalarsak 3 temel kural üzerine olduğu bilinir.
1) Frekans yanıtı.
2) Gürültü faktörü.
3) Bozulma oranı.
Piyasada bu 3 temel kural kabaca ve hatta yanıltıcı olarak bile lanse edilebilmektedir. Örneğin bir amplinin ses kalitesinden bahsederken sadece gücü (kaç watt olduğu) ifade edilmektedir. Bunun dışındaki ölçümler kullanıcılara relatif olarak sunulmaktadır.
Eğer konuları dikkatlice takip edebilirsen, en basit olarak gürültü faktörünün önemini ve ölçüm ve test için hem pahalı cihazların hem de derinlemesin bilgi birikiminin şart olduğunu anlayabilirsin.
Üstelik her bir konu içeriği tali olarak bazı teknikleri de gerektirebilir.
Bu teknikler başta fizik kuralları olmak üzere, kimya, metalürjü ve hatta tıp ilmine kadar dayanabilmektedir.
İşte burada bu tali bilgileri detaylı öğrenmek zorunda değilsindir, ancak ucundan biraz bilgi almak, seni daha kesin olarak sonuca götürecek ve seçtiğin herhangi bir konuda kati olarak bilgilenebileceksin.
PNOMATİK dedin de kendimden örnek vereyim.
Yıllar önce farklı bir kalofier tesisatı için proje hazırlıyordum. Ancak özel uygulamalarım doğrultusunda yüksek basınca dayanıklı pnomatik hortum ile ilgili bilgi toplamıştım.
3 Bar için olanlar 100TL gibi ise, 10 bar'a tahammüllü olanlar 500TL 20 bar veya daha yüksek dayanımlı olanların fiyatları ise beni korkutmuştu :D
Yaf ben ne anlarım bu basınç işlerinden benim dalım çok farklı diyerek bu projeyi rafa kaldırdım. Ancak bu tali konuda da az da olsa bilgi sahibi olmuştum.
Bu durumda benim önerilerim şunlardır.
Önce kendince ilgili olduğun bir dal seçmeli ve bu konuda araştırma, geliştirme, ölçüm, test gibi uygulamalarla kendini yavaş yavaş geliştirmelisin.
Karşına çıkabilecek başka konularda da araştırıp ölçüm ve test prosedürlerini de uygularsan bu gibi konularda da az ya da çok bilgilenirsin.
EN ÖNEMLİ UYARI:
Gerçekten uzmanlaşmak ve o konuyu bilmek, bizzat test edip müspet olarak ölçebildiğin etkenleri kavrayarak mümkündür. Forumlarda veya video kanallarında gördüklerine asla doğrudan inanmamalısın.

Şantiyede çalışıyorsan ilk önce işin yönetmelik tarafını iyi öğren ustanın lafını dinle amam yönetmelik ile çeliştiği noktalarda kesinlikle yönetmeliği dikkate al . uzun süre şantiyelerde çıraklık yaptım gördüğüm genelde birşey olmaz , kaldırı, sıkıntı yok hallederiz ama yapılmaz kolayına geldiği gibi yapar üstünü kapatır ustalar kendi hataların mühendis üstüne yıkmayı cok sever .

Forum istatistikleri

Konular
129,007
Kullanıcılar
451,218
Son üye
emrah asrav

Yeni konular

Geri