Her derde deva röle

moner69

Üye
Her derde deva olacak reaktif güç kontrol rolesi tasarlayalım diye düşünürsek ve bunu mevcut reaktif güç kontrol rolelerının herbirini diğerinden ayıran güzel özelliklerini paylaşarak foruma aktarırsak sonuçta nasıl bir role ortaya çıkar, çok merak ediyorum...

Ben örnek olarak;
Entes'in ekranını ve üç fazı aynı anda gözlemleme özelliğini
Kael'in pratik kullanımını ve kademeleri çabuk tanıma özelliğini
Tense'nin güç kayıt ve analiz özelliğini
Kullanmadım ama var olduğunu biliyorum, Gepa'nın günlük kondansator güçlerini test özelliğini
bir arada bulabileceğim bir role isterdim. Buna sizin de ilave edeceğiniz özellikler mutlaka vardır

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
benim tavsiyem bence fazla kafa yorma entes bu işte lider

Hiçbir cihaz en mükemmele ulaşamamıştır... Daha doğrusu teknik adam için ulaşılabilecek en ileri nokta asla bitmez ... Ve her zaman bir eksik olacaktır.. Enteste de yolunda gitmeyen şeyler olabilir ve oluyorda...

Entes rölede iki faza kondansatör bağlanamıyor mesela. Bazen dengesiz yüklerin olduğu bir işletmede, bir kademe ie yapılacak olan için iki kademe kullanmak gerekiyor bu durumda da.
Bir de açık havada güneşli bir ortamda entesin ekranından bişeyler okumak bazen zorluyor bizi.

genc arkadaş entese iki fazlı kondansatör baglanamaz derken neyi kasttettiniz ben bagladım da belki hatalı baglamış olabilirim şuan çalışmıyor kapalı ama genede bilgi verirseniz sevinirim

genc arkadaş entese iki fazlı kondansatör baglanamaz derken neyi kasttettiniz ben bagladım da belki hatalı baglamış olabilirim şuan çalışmıyor kapalı ama genede bilgi verirseniz sevinirim

Röle özelliğinden dolayıdır bu.
Yani bir kondansatörün sadece iki ucunu iki faza bağladığınızda, auto set-up yaptırınca o kademeyi off olarak görür (ve gösterir).
Ama Tense, Kael, Gepa ... röleleri (yeni nesilleri tabi) bu durumda o kademeyi iki fazlı kondansatör olarak görür.
Bu bana göre entesin (küçük bir) eksiğidir.

sonra off konumundan cıkarsak on yapsak ne oluyor kademeyi gene ihtiyaç duyunca almazmı

Alır almasına. Ama o kademeyi trifaze olarak tanıtırsak röleye, ihtiyacı olduğunda alırsa bunu, bir fza eksik kompanze yapmış olur. Bunu dengelemek için de başka bir kondansatör daa alması gerekir. Kısır bir döngü başlamış olur. Kademeler bazen durmadan alınıp bırakılır. Bazen de o kademe ihtiyaca denk gelebilir tefadüfen...

entes'in minimum akım değeri 0,05 A olduğu halde bu değer tense'de 0,01 A olarak veriliyor.Bu gece ve gündüz veya yaz ve kış farklı tuketime sahip olan işletmeler için çok önemli bir nokta. 250/ 5 A akım trafosu olan bır yerde entes ile en küçük kondansatör olarak 2 kvar bağlayabilir iken tense de 0,5 kvar bağlayabiliyoruz.Bu ne demek oluyor peki, çok küçük bir fark diyebilirsiniz ama entes çekilen 2 kvarın altındaki kondansator ihtiyacını karşılayamayacak veya devreye giren 2 kvar kondansatoru hissetmediğinden sistem kapasitife girecek.
Başka bir konu akım trafoları genelde 200/5 A den sonra barasız tip 0,5 klas olarak imal edilirler. Belki özel durumlarda bulabilirsiniz ama genel kullanım bu şekilde. panoda tadılat yapmanın zor olduğu durumlarda 0,5 klas 200/ 5 A taktığımız zaman tenseyi rahatlıkla kullanabiliyorum, ama entes veya kael var ise ben ancak mesela 100/5 A klas 0,5 baralı tip akım trafosu kullanabiliyorum. BU da işçiği artırıyor.
Ama entesin sayaç özelliği de çok önemli bir özellik bana göre .Genelde kompanzasyonu tutturamadığımız zaman sayacın arızalı olup olmadığını düşünürüz ama bedaş veya tedaş gibi dağıtım şirketine başvuruda bulunup bir sürü formalıteyı takıp etmek de pek işimize gelmez.Entes role var ise sayaç endekslerini rolenin enerji kayıt değerleri ile karşılaştırarak bır karara varmamız daha rahat olur. sayaçda sorun olmadığını gorup başka sebep var ise ona bakar ve zaman kaybetmemiş oluruz

Forum istatistikleri

Konular
129,455
Kullanıcılar
452,011
Son üye
mehmetözkan1976

Yeni konular

Geri