Hidrofor kablosunun aşırı ısınması ve prizi yakması

Pirlede

Üye
Merhabalar Değerli Ustalar,

5 katlı binada oturuyorum. Hidrofor 4 gün önce çalışmayı durdurdu. Gidip baktığımda kabloların ek yerinden çıktığını gördüm yapıştırdıktan sonra çalışmaya başladı. Bugün yine çalışmayı durdurdu gidip baktığımda fiş ucu ile takılı olduğu üçlü prizi komple yanmış fotoğrafları ekliyorum.

Bu sefer belki prizde gevşeklik var diye yeni bir priz aldım, fişi koparıp yeni bir fişle iyice bağlayıp taktım çalıştı. 10 dk sonra fişi ellediğimde yine çok ısındığını, bununla birlikte prizin de ısındığını farkettim. Bunun sebebi ne olabilir? Daha önce hiç böyle bir sorun olmadı 1 haftadır bu sorun var. Tecrübeli bilgili ustalar yardımcı olabilir mi?

Ekli dosyalar

• MVIMG_20240818_180658_copy_2250x3000.jpg
    201.5 KB · Görüntüleme: 10
  • MVIMG_20240818_180537_copy_3000x2250.jpg
    133.8 KB · Görüntüleme: 8
  • MVIMG_20240818_180502_copy_2250x3000.jpg
    144.9 KB · Görüntüleme: 10
  • MVIMG_20240818_180451_copy_2250x3000.jpg
    182.8 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20240818_211923.jpg
    263.5 KB · Görüntüleme: 2
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
güzel insan, uzatma kablosunu sıfırdan yenile, hidroforun fişine de yenile, gevşeklikten yanmış diyeceğim ama aşırı yüke binme var mı bilmiyoruz. tekrar çalıştığı zaman yine kontrol ediniz. uzatma kablosunun takılı olduğu yeri de kontrol ediniz lütfen. gevşeklik olmasın.

Merhaba kullandığınzı cihaz yüksek güç çekiyor yük sonucu priz ısınıyor. Beyaz prizlerin plastikleri 16 amper kadar kullanabilirsiniz normalde ama hidrofor uzun saatler çalıştığı için plastik ısındığı için erimiştir. Doğrudan sigortaya bağlamalısınız . Pirzi bağlantısı şartsa 25 amper ve üzeri kauçuk prizler var onlardan kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Üçlü priz iptal edilecek.
yeni 3 lü takarsaniz oda yanacaktır.
Ana sigortadan, hidrofora kadar kalın kablo ile hat çekilecek.
Hidroforun yanına da şalter de eklersiniz.

Cevabınız için teşekkürler ustam. Fotoğrafta bağlantı şeklini anlattım. Priz bağlantısı şart değil. Bu çözüm sağlar mı? Çünkü yanılmıyorsam fişin uç kısımları ile prize yakın olan kısımlar sanki daha sıcak. Motordan direk çıkan, motora yakın kısım o kadar sıcak değil.
O tip aletler,sabit bağlantıdan çalıştırılır.
Arada priz olmadan yani? Motordan gelen kabloyu direkt şaltere mi bağlayayım?
Değerli ustam çok teşekkürler cevabınız için. Fotoğrafta görülen motor kablosuna bağlı fişi koparıp direkt sol taraftaki prize giden kabloyu söküp oraya mı bağlayayım yani? Hidroforun fişi zaten yandığı için koparıp değiştirmiştim. Bu arada hidrofor çalışıyorken fişi çıkarır çıkarmaz fiş ucu elime değince güzel bir elektrik çarptı.
Üçlü priz iptal edilecek.
yeni 3 lü takarsaniz oda yanacaktır.
Ana sigortadan, hidrofora kadar kalın kablo ile hat çekilecek.
Hidroforun yanına da şalter de eklersiniz.
Ustam teşekkürler cevap için. Direkt motordan gelen kabloyu hemen üstteki sigorta yerine bağlasam fayda sağlar mı? Çünkü Usta çağırana kadar en azından suyumuz gelsin diye. Zaten yanlış değilsem o priz ile fiş tamamen gereksiz öyle değil mi? Önceki prize bağlı olduğu için bunu da öyle yaptım.

Ekli dosyalar

263.5 KB · Görüntüleme: 6
    263.5 KB · Görüntüleme: 4
    263.5 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
Hidrofor sürekli ya da çok sık devreye giriyorsa membranda sorun vardır. Siboptan su geliyorsa patlaktır, gelmiyorsa basıncı fazladır. Motor serinse arkadaşların önerilerini dikkate alınız!

Sigortadan sonra kalın kablo ile hidrofora bağlayın .
Yakında sigorta varsa şaltere gerek yok.
Sigorta hidrofora uzaksa; motorun yanına acil müdahale için, sigorta veya şalter takın.

Elektrik bilginiz varsa montaja müdahale edin. Bilginiz yoksa, elektrikçi den yardım alın.
kolay gelsin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…