Honeywell Fan Coil Sistemleri

Merhaba Antaios,
Sanırım fan coilin yan kısmında bulunan buatta bir kontaktor bulunmakta ve bunu termostat kontrol etmekte, ve bu kontaktörün kapalı kontağının ucunun birine direk enerji verilip diğer ucuda fanın yavaş devri kablosu bağlıdır. İçeride bulunan ortam sıcalığını orta seviyede tutmak için.Eğer o ucu iptal edersen sorun ortadan kalkacaktır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşlar fan coil klima sistemlerinin incelenmesi konulu bir proje ödevi aldım yardımlarınıza ıhtıyacım var. fan coil iklimlendirme sistemleri ilgili ayrıntılı bilgiye ihtiyacım var araştırmalarım sonucu bıraz bılgı sahıbı oldum yanlız proje halıne getırebılecegım bılgılere ıhtıyacım var . ÇEŞİTLERİ ,ÇALIŞMA PRENSİBİ ,ÇEŞİTLERİNİN BİRBİRİNDEN FARKLI OLAN YANLARI ,AYNI OLAN YANLARI , AVANTAJLARI DEZAVANTAJLARI,SİSTEMATİK OLARAK HANGI KISIMLARA AYRILIR. SEPERATORUN BULUNDUGU ANA BLOK (ADINI BILMIYORUM ),FAN COİL MOTORU VE TABI ARADAKI BORULAR IN OZELLIGI NEDEN ALİMÜNYUM ,BORULARA YAPILAN ISI YALITIMI AKLINIZA NE GELIRSE ARAKADAŞLAR SİZDEN RİCA EDIYORUM . ŞİMDİDEN İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER .

arkadaşlar fan coil klima sistemlerinin incelenmesi konulu bir proje ödevi aldım yardımlarınıza ıhtıyacım var. fan coil iklimlendirme sistemleri ilgili ayrıntılı bilgiye ihtiyacım var araştırmalarım sonucu bıraz bılgı sahıbı oldum yanlız proje halıne getırebılecegım bılgılere ıhtıyacım var . ÇEŞİTLERİ ,ÇALIŞMA PRENSİBİ ,ÇEŞİTLERİNİN BİRBİRİNDEN FARKLI OLAN YANLARI ,AYNI OLAN YANLARI , AVANTAJLARI DEZAVANTAJLARI,SİSTEMATİK OLARAK HANGI KISIMLARA AYRILIR. SEPERATORUN BULUNDUGU ANA BLOK (ADINI BILMIYORUM ),FAN COİL MOTORU VE TABI ARADAKI BORULAR IN OZELLIGI NEDEN ALİMÜNYUM ,BORULARA YAPILAN ISI YALITIMI AKLINIZA NE GELIRSE ARAKADAŞLAR SİZDEN RİCA EDIYORUM . ŞİMDİDEN İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER .

eskiden sistemler dört yollu kullanılırdı iki kazana ,iki çillere gidiş dönüş olarak bu iki kat masraflıydı şimdi kazan ve çillerin çıkışına vana takılıp kullanulmayan hangisi ise vanasını kapatarak iki borulu sistemi kullanabiliyor bu otomasyonda yaz kış konumu olarak biliniyor

Arkadaşlar,
Fan coil termostat'ları sistem dizayn edilirken sisteme göre seçilir ve bir kaç çeşidi vardır.

Mesela;
-Fan-coil sistemi 2 borulu ve her hangi bir kontrol vanası bulunmuyor ise bu sistem için seçilecek olan termostat ortam sıcaklığı set değerine geldiği zaman fanı durduracak bir termostat olacaktır.
-Fan-coil sistemi 2 borulu ve vana kontrollü ise bu sistem için iki farklı termostat modeli kullanılıyor. (yada bazı termostatlarda bağlantı şeklide değiştirilerek yapılabiliyor)
Bunların bir tanesi, Ortam sıcaklığı set derecesine geldiği zaman motorlu vanayı kapatıp fan motorları sürekli çalıştırıyor, serpantine sıcak yada soğuk su girmediği için iklimlendirme olmuyor.
Bir başka çeşidi ise ortam sıcaklığı set derecesine geldiği zaman hem fan motorunu durduruyor hemde iki yollu yada üç yollu vanayı kapatarak serpantine gelen sıcak/soğuk suyu kapatıyor.
Dediğim gibi tüm termostatlar farklı amaçlar için kullanıldıklarından dolayı tüm fan-coil termostatlarının işlevleri aynı olmayabilir.
Bunlar termostat üreticisinin sağladığı farklı bağlantı seçenekleriyle yada elektronik termostatların üzerinde bulunan on-off junper'lar sayesinde termostatlardan farklı işlevler elde edilebilinir.

ben de bu konu hakkında bilgi edinmek istiyordum verilen bilgiler için tşkler

teşekkür ederiz güzel paylaşım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…