ICL 7107 VE LM35 TERMOMETRE

bi adaptör kullanıyorum ancak dediğim gibi 7805 ve 7660 kullanıyorum regüleli 5V verdiğini bilirsiniz. lm35 i de sadece 5 olt ve gnd ile baglayıp outu ölçer ve yarın haber veririm ölçü aletimin pili bitmiş durumda

Iyi filtrasyon icin ilk guc girisine 470 mf ve 100 nf takmanizda fayda var. Yarin test ettikten sonra sonucu burada paylasiniz.

Ornek veriyorum ortam sicakliginiz 25 derece ise 250 mv gibi bir deger okumalisiniz.

Kolay gelsin.

Bence prototipi pille besleyip beslemeden kaynaklı sorun olmadığından emin olmak lazım. Sonra Serkan beyin dediği gibi lm35 i kontrol edin, Yani adım adım gitmek lazım. Ben bütün dirençleri metal film %1 toleranslı kullanmıştım. Kullandığınız mlz leri önce ölçün sağlamlığından ve değerlerinden emin olun. Bu devre çalışan bir devre illaki çalışır. Çalışmıyorsa bir yerlerde hata yapmışsınız demektir. Hata bulunup düzeltilebilir. Acele etmeden sakince kontrol etmekte fayda var

hocam 1 aydır deniyorum artık tekrar tekrar kurmak istemiyorum yeni bread board alıcam benim ki eski diye. yarın ilk işim iki adet pil almak olucak. önec lm35 i denicem sonra beslemeyi pille yapıcam yine aynı şekile 7805 ve 7660 kullanarak tekrar denicem en son yeni bread boardlarla denicem onun dışında ben o kadar eminim ki bu devre kurmada cünkü liseden beri ciddi büyük devreleri burada tek seferde kurarak çalıştırmıştım şimdi de öyle ancak bu devrede atladıgım başka bir nokta olmalı

Bence de atlanılan bir nokta var. Çoğu zaman insan kedi hatasını göremiyebiliyor. Daha önce çalıştırılmış bir devreyi deneme imkanı var mı ? Mesela Serkan bey yapıp çalıştırdığı devre şemasını yayınlamış ona bir baksanız fark var mı ?

inceledim ancak bi yerde sorun var son bikaç bişey denicem bakalım sorunu kesin çözmem lazım tekrardan kurucam

hocam lm35'i ölçtüm 225mV cıkıyo elimle ısıttıgım zaman sıcaklık artışını bıraktıgımda düşüşü gördüm lm35 sağlam.

elinizle ısıttıgınızda voltajın düşmesi değil çıkması gereklidir. Mesela

225 mV voltaj sıcaklığın 22.5 C derece olduğunu söyler. Elinizle ısıttıgınızda okudugunuz voltajın 300 330 mV mertebelerine yukselmesi gereklidir.

hayır hocam :D elimle ısıtınca yükseldi zaten bırakınca da soğudu :D

Forum istatistikleri

Konular
129,405
Kullanıcılar
451,932
Son üye
senbetul

Yeni konular

Geri