iki farklı sensörden gelen veriyi bir noktaya taşıma

geforce18

Üye
arkadaşlar başlıktanda anlaşılacağı gibi iki adet sensördeki analog sinyali (4 - 20 mA veya 0 - 10 v) bir girişe nasıl taşırım.

belli aralıklarla sıra ile göndererek. ama hızlı olmaz.

arkadaşlar banada acil yardım lazım uzun süredir yapamıyorum.Bir tırmanma bandı düşünün.bi kişi bu banda tırmanmaya başlayıpta 1.sensörü keserse bu bant yavaş bi şekilde aşağı doğr yani tırmanmaya ters yönde inmeye başlıyo.kişi banttan daha hızlı hareket edipte 2.sensörüde keserse bant daha yüksek hızla aşağı doğru inmeye başlıyo.bu devrenin akım yolu ve kumanda devresini tasarlamam gerekiyo.hız kontrolü için siemens mikromaster 440 inverter kullanılacak.bu benim ödevim yardımcı olursanız büyük sevap işlersiniz.şimdiden teşekkürler.

bu işi analog çıkışı olan akıllı röle tarzı cihazla yaparsın. logo, zelio vb.

Sağolun ama..iki sensör invertere komut verecek inverterde ona göre frekans değiştirip motor hızını ayarlayacak sistem bundan ibaret ama ben devreyi kuramıyorum bi fikriniz varmı

inverterin bağlantı şeması kullanma kılavuzunda vardır. yapacağın panoya 1 tanede akıllı röle koyacaksın, 2 sensörden gelen uçları ve istersen 1start 1de stop buton uçlarını dijital inputa bağlayacaksın, analog çıkışıda(0...10v) inverterin analog girişine bağlayacaksın. programınıda buna göre hazırlarsın. örnek: 1. sensörde 5V çıkış verirsin 25Hz de çalışır, 2.sensörde 8V verirsin 40Hz de çalışır. ikinci alternatif akıllı röle yerine https://www.kontrolkalemi.com/forum/akilli-bina-otomasyonu/15743-010v-kontrol-sinyali-devresi.html şekildeki 4 (0..10V) çıkışlı devrenin 2 çıkışlısını yaparak rölelerle işi çözmek. bu daha uygun fiyatlı olur. yapacağın devrede 3tane start stop devresi-mühürleme mantığı ile basitçe yapılır. 1. devre inverter start stop, 2.devre ilk hız kademesi, 3.devre ikinci hız kademesi. 1.devrede kontaktör kullan diğerlerinde 2 adet röle. 3. devre çalıştığında 2. devreyi kesecek şekilde NC kontağı kullan.

Son düzenleme:
Sinyalleri ortak bir şekle çevirmek gerekmiyor mu? 0-10V gerilimi 4-20 mA çeviriciyle dönüştürüp göndermek gerekir değil mi?

ha yani, invertere tek bağlantı olacak diyosun oda röleden gelecek sensörler röleye bağlanacak ok denerim çok tşk ya bu işlere yeni başlayan biriyim:d anlamakta zorluk çekiyorum zamanla alışılırmı acaba

uğraştıkça, çalıştıkça alışılır.

çok sağolasın.ya abi kafam iyice karıştı.şimndi tüm dervrede sadec tek rölemi kullanacaz yoksa her sensör için bir akıllı rölemi?hem kumanda devresinde inverteri göremedim.bide röleleri inverterin neresine bağlayacaz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…