- ile + kutbu belli olmayan adaptör

Maxim-1995

Üye
Arkadaşlar merhaba başlıkta belirttiğim gibi bende 12 v 800 mA 9.6 VA değerinde adaptör var sayaçla ölçtüğümde - ile + yı durmadan değiştiriyordu bende sirende denedim gerçektende - kutbu ile + kutbu durmadan değişiyor ...

Bu durum normal midir yapabileceğim herhangi birşey varmı ?

9.6 VA dediğine göre adaptör çıkışı AC olmasın?

Hocam bildiğimi de unutturdunuz bana.
Adaptörün üzerinde Output için DC ya da AC ibaresi yok mudur?
Nasıl bir adaptördür, ne adaptörüdür?
Sayaçla nasıl ölçtünüz, ne sayacıdır bu? Kastınız voltmetre ise, + ile eksinin sürekli değiştiğini nasıl gördünüz.
En etkileyicisi ise, sirenle kontrolünüz. Sirenle baktığınızda, + ile - nin sürekli yer değiştirdiğini nasıl anladınız?
Elinizde voltmetre ya da avometre var mı ?
Led diyotunuz (bildiğiniz led lamba) varsa, 500 ohma yakın bir değerde direnci lede seri bağlayın.
sonra bu devreye, adaptörünüzden elektriği verin.Led yanıyorsa, adaptörün uçlarını değiştirip, yeniden elektrik verin. Led yine yanarsa, adaptörünüz ac adaptördür.
Led her iki yönde yanmayıp, sadece bir yönde yanıyorsa,ledin yandığı konumdaki bağlantıları esas alarak, ledin içine bakın, bir ucu ince bir ucu kalındır. İnce olan uç artı ucudur. O uca bağladığınız kablo, adaptörünüzün artı ucu, diğer uca bağladığınız uç ise, adaptörünüzün eksi ucudur ve adaptörünüz, dc çıkış veren bir adaptördür.
Her iki yönde de yanmıyorsa ya adaptör bozuktur, ya led bozuktur ya da ben ön direnci yanlış hesaplamışımdır.

ölçü aletiyle de sürekli yön değiştirdiğini göremezki.bu arada sayaçtan kastınız nedir sizin

siren = - ile + uçları var doğru takılmazsa siren çalışmaz

ölçü aletiyle de sürekli yön değiştirdiğini göremezki.bu arada sayaçtan kastınız nedir sizin
biraz saçma gelcek ama
V-
... ile ölçtüğümde - ile + kutbu her 1 saniyede yer değiştiriyor ama
V- olan ile ölçtüğümde ( - değilde farklı bir sembol ama düz hesaplarsak - Not: klavyede o sembol yok ondan )

014 ile 015 2 sn de bir değişiyor

V~ Bu işaretle ölçtüğünüzde mi 014 ile 015 arasında değişiyor ustam?
Bir de sirene + - yi doğru takmadığınızda sireniniz normalde çalışmıyor değil mi? Ama bu adaptörü taktığınızda kesik kesik mi çalışıyor?
Sizin adaptörünüz:
12 Volt AC adaptör. Yani 220 voltu 12 volta dönüştüren bir trafodan ibaret. Bazıları da DC oluyor, onlarda fazladan doğrultma devresi oluyor. Yani gayet normal bir cihazınız var.

adaptörün filtrelemesi yoktur yada hasar görmüştür. AC 200V konumunda ölç gordugun değer çıkış voltajıdır. DC gerilim elde etmek istiyyorsanız filtreleme devresi ekleyiniz. Birde adaptörü açın belki içindeki filtre devresinde hasar vardır

Evette şimdi ben bunu nerede kullanabilirim öyle garibimsi bişeyken ve filtresizken ... tamamen benim yaptığım devreyi yok eder ...
Bunun için filtre devresi lazımsa ne yapim ? çünkü internette daha neye araştırcamı bilmiyom ...
İçini açmak gelmiyor içimden çünkü yapıştırma yapmışlar yani buna filtre ile olacak bitecek derken boşu boşuna bozarım ve çirkin gözükür ...

12 volt ac gereken yerde kullanacaksınız.
12 volt dc gereken bir devre yaparsanız, yanına iki diyot bir kondansatör koyarsınız, olur biter.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…