Isı sensör devresi

Jeula

Üye
Merhaba arkadaşlar. Baslıkta belirttiğim gibi bir ısı sensör devresine ihtiyacım var. İnternette bir kaç video izledim ama sanırım onlar ısıyı algılayınca acıyor ısı azalınca kapatıyor. Bana daha çok ısı yükseldikce fanın devirinin artacağı bir devre lazım. Bilginiz varmıdır ilginiz için şimdiden tesekkür ederim.

Kaç derece?
Isı kaynağı ne kadar yakın, devrenin besleme voltajı için limit varm?,
Kaç volt ve watt fan hızını kontrol edeceksiniz.?

Bu çok basit bir devre ile yapılabileceği gibi, komplex devre de olabilir.
Nerede kullanılacağını yazarsanız, yani sonuç olarak ne kadar anlatırsanız o kadar kolay olur.

1000022564.jpg

Kaç derece?
Isı kaynağı ne kadar yakın, devrenin besleme voltajı için limit varm?,
Kaç volt ve watt fan hızını kontrol edeceksiniz.?

Bu çok basit bir devre ile yapılabileceği gibi, komplex devre de olabilir.
Nerede kullanılacağını yazarsanız, yani sonuç olarak ne kadar anlatırsanız o kadar kolay olur.
Merhaba elimdeki fan bu şekilde fan kontrol ettiğimde LED trafosu ile çalışıyor. Bunu bilgisayarın sıvı soğutma radyatör bloğuna 3. Fan olarak ekleyeceğim bu baya güçlü bir fan ntc sensörünü işlemci bloğundan çıkan sıcak su borusuna sabitleyeceğim. İnternette bir kaç video gördüm fakat o devreler aç kapat yapıyor. Bana aynı zamanda sistemle beraber stabil calişmasi için deviri işlemci bloğunun sıcaklıgına göre kendisi ayarlayacak bir devre lazım. Aynı zamanda Bilgisayarın PSU'sundanda güç alabilirim ama ilk düşüncem LED trafosundan ayrı bir güç kablosu ile bağlamak. Resimde attiğim fan 12v fanın sadece + ve - kablosu var.

CPU fanı beslemesi üzerinden alacağınız bir gerilimle tetiklenecek, triyaklı/mosfetli bir dimmer devresi ile yapılabilir diye düşünüyorum.

Isı kontrollü devir olacaksa, işlemci kontrollü pwm devre gerekir.
Kasada çalışan 2 fan varsa, opamp kontrollü aç/kapa (alt ısı/ üst ısı farkı) fan da yeterli gelir.
Veya sabit 12 v DC fan takın, bilgisayar çalıştığı sürece kasa içi ısıyı dışarıya atarak devamlı serin serin çalışsın.
Anakartta kasa içi ısıya göre fan devrini ayarlayan fan çıkışı var. Kasa içi havalandırma da bu bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
CPU fanı beslemesi üzerinden alacağınız bir gerilimle tetiklenecek, triyaklı/mosfetli bir dimmer devresi ile yapılabilir diye düşünüyorum.
Aslında aradığım devre bu şekilde bir devre fakat burada kestiremediğim birşey var
buradaki fan sıcaklıgın derecesi arttıkça hızlanıyor. Peki bendeki sıcaklık örneğin Max 40 derece diyelim. Ben fan 10 derece %25 20 derecede %50 30-35 derecede %100 çalışsın olayını nasıl yaparım. Videodaki arkadaş yapmış fakat kaç derecede fan %100 çalışıyor bunu nasıl anlarım ntc sensörü ilemi alakalı ?

NTC ısıyı algılar. Ayarlı direnç kullanacaksınız veya opamp lı devre ile alt üst ısı seviyesini siz belirleyeceksiniz. Opamp uygulayacak.

Kasada çalışan 2 fan varsa, opamp kontrollü aç/kapa (alt ısı/ üst ısı farkı) fan da yeterli gelir.
Veya sabit 12 v DC fan takın, bilgisayar çalıştığı sürece kasa içi ısıyı dışarıya atarak devamlı serin serin çalışsın.
Anakartta kasa içi ısıya göre fan devrini ayarlayan fan çıkışı var. Kasa içi havalandırma da bu bağlantıyı da kullanabilirsiniz.
Evet ama bendeki fanda pwm çıkışı yok DC fan ve %100 çalışırsa çok rahatsız ediyor birde anakartın gücü buna yetermi emin değilim 12 volt 1.8 akım 21 watt
Evet ama bendeki fanda pwm çıkışı yok DC fan ve %100 çalışırsa çok rahatsız ediyor birde anakartın gücü buna yetermi emin değilim 12 volt 1.8 akım
Bunlar pmw sinyali ile çalışıyor.
NTC ısıyı algılar. Ayarlı direnç kullanacaksınız veya opamp lı devre ile alt üst ısı seviyesini siz belirleyeceksiniz. Opamp uygulayacak.
Peki tam olarak nasıl yaparım bu devreyi

Ekli dosyalar

• IMG-20240922-WA0093.jpeg
    IMG-20240922-WA0093.jpeg
    112 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,401
Kullanıcılar
451,924
Son üye